Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

Aneta Demianowicz
System ogrzewania nadmuchowego w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jego zalety już ponad 50 lat temu dostrzegli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Ważną jego funkcją jest możliwość filtrowania, schładzania, nawilżania i jonizowania powietrza.

Gdy w tradycyjnych centralnych ogrzewaniach medium transportującym ciepło jest woda,
to w przypadku ogrzewania nadmuchowego jest nim powietrze. Zamiast podgrzewania wody, bezpośrednio ogrzewane jest powietrze, które następnie wdmuchiwane jest do pomieszczeń poprzez system kanałów wentylacyjnych.
Zalety ogrzewania nadmuchowego widoczne są zarówno w budynkach dużych jak i małych domkach jednorodzinnych. Stosowanie go skraca czas ogrzania budynku. Zmiana odczuwalnej temperatury wynosi do kilkunastu minut. Istnieje możliwość połączenia w jednym systemie kilku funkcji, takich jak filtrowanie, jonizowanie czy chłodzenie powietrza. Instalując tego typu ogrzewanie nie występuje potrzeba przeznaczania odpowiedniego pomieszczenia na składowanie opału oraz zamontowanie pieca. Można to zrobić w miejscu nie zagospodarowanym, np. na poddaszu. Instalacja pracuje cicho, nie emituje pyłów (które mogą być szkodliwe dla alergików). Sterowanie pieca następuje za pomocą termoregulatora umieszczanego najczęściej w centralnej części budynku. Programator pozwala również na ustawienie żądanej temperatury. Dzięki zastosowaniu nowych technologii pierwotne wady, jakimi były duża hałaśliwość i znaczące gabaryty zostały wyeliminowane. Obecnie jedyną jego wadą jest konieczność prowadzenia instalacji kanałowej, niejednokrotnie o dużym przekroju.

Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?
Podgrzewanie powietrza następuje w piecu, który jednocześnie wymusza jego ruch. Zanim jednak powietrze trafi do pieca musi przejść przez czerpnię (wewnętrzną lub zewnętrzną) i filtr włókninowy (jest to niezbędne urządzenie do właściwego działania instalacji). Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym, powracającym przez czerpnię wewnętrzną. Następnie powietrze ogrzewane jest w piecu i rozprowadzane przy pomocy instalacji kanałowej i wydmuchiwane do pomieszczeń. Instalacja kanałowa w każdym pomieszczeniu zakończona jest kratką nadmuchową, za pomocą której można regulować ilość dostarczanego powietrza. Kratki można montować w ścianie, suficie lub podłodze. Ewentualna nadwyżka powietrza usuwana jest poprzez wentylację budynku (mechaniczną lub grawitacyjną).

Budowa systemu
Sercem systemu jest piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilanym gazem, olejem opałowym, ciepłą wodą lub mający nagrzewnicę elektryczną. Ogrzane powietrze, za pomocą kanałów powietrznych rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. Przewody mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, którą należy zaizolować wełną mineralną z płaszczem aluminiowym. Na rynku dostępne są również kanały ze sztywnej płyty wykonanej z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego. Wewnątrz płyta pokryta jest woalem szklanym. Rozwiązanie to zmniejsza wagę kanałów a system działa ciszej. Przewody takie można prowadzić pod stropem piwnic, pod posadzkami lub na poddaszu.

Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

Sterowanie
Dzięki niskiej bezwładności cieplnej temperaturę i wilgotność można
w systemie ogrzewania nadmuchowego dokładnie zaprogramować. Stosując sterownik programowalny precyzyjnie ustawia się wymaganą temperaturę - w zależności od poszczególnych dni tygodnia czy pory dnia. Poza wbudowanymi czujnikami temperatury i wilgotności, sterowniki umożliwiają automatyczny wybór opcji: chłodzenie, grzanie, wentylacja, nawilżanie, filtrowanie. Tak więc w zależności od panujących warunków atmosferycznych, urządzenie samo dba o właściwą temperaturę i wilgotność w budynku.
Mimo zapewnienia komfortu sterowania centralnego, energooszczędny system powinien pozwalać na programowanie odpowiednich parametrów w różnych pomieszczeniach w różnym czasie.
W związku z tym warto w domu wydzielić strefy. Pozwoli to na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego o zadanych parametrach w czasie zgodnym z przebywaniem domowników w tych strefach. W każdej z nich montowany jest czujnik, który wysyła sygnał do układu centralnego
i to on dalej steruje pracą przepustnic w kanałach, które kierują powietrze do żądanej strefy.
System ogrzewania opartego na piecu nadmuchowym można w dowolnym czasie rozbudować
o nawilżanie, dokładną filtrację z jonizacją powietrza oraz o klimatyzację.

Miejsce instalacji kanałów domu parterowym z poddaszem użytkowym:

 • pod stropem parteru - nadmuch odbywa się wówczas przez kratki sufitowe na parterze i kratki podłogowe na poddaszu (rys. 1),
 • przy ściance kolankowej - nadmuch odbywa się wówczas przez kratki sufitowe na parterze
  i kratki ścienne na poddaszu (rys. 2),
 • pod posadzką - nadmuch odbywa się przez kanały podłogowe, kanały dla poddasza prowadzone są na strychu a nadmuch odbywa się przez kratki sufitowe (rys. 3).
Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

 

Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

  

Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym

 • na strychu -  nadmuch odbywa się przez kratki sufitowe (rys. 4),
 • pod posadzką - nadmuch odbywa się przez kratki podłogowe (rys. 5).
Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania
Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

Dla każdego domu powinien być wykonany indywidualny projekt, by system ogrzewania powietrznego jak najlepiej spełniał swoją rolę a przy tym wyglądał estetycznie.

System ogrzewania nadmuchowego dodatkowo wyposażyć można w:

 • lampę UV, której zadaniem jest eliminacja insektów, bakterii, wirusów,
 • chłodnicę kanałową, która w połączeniu z agregatem chłodniczym zapewnia klimatyzację budynku,
 • nawilżacz powietrza z regulacją wilgotności,
 • filtr jonizacyjny, służy do oczyszczania powietrza z cząsteczek kurzu oraz innych organicznych
  i nie organicznych substancji szkodliwych.

Koszt wykonania instalacji jest trudny do oszacowania, ponieważ w dużej mierze zależy od wyboru pieca, rodzaju instalacji, materiałów użytych do jej wykonania, powierzchni grzewczej. Nie przekracza on jednak ceny wykonania dobrej jakości rozwiązania tradycyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl