Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Marta Balcerowska
Celem inżynierów z firmy aquatherm było stworzenie takiego rodzaju ogrzewania, który zapewniałby komfort cieplny użytkownikom, był też oszczędny i ekologiczny, sprzyjający alergikom i dawał swobodę projektowania wnętrza. W ten sposób powstał Climasystem – system ogrzewania ściennego i chłodzenia sufitowego.

Zasada ogrzewania ściennego i sufitowego opiera się na przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie (rys. 2, 3), które jest bezpośrednio oddawane do pomieszczenia lub na osoby przebywające w tym pomieszczeniu.
Efekt przytulnego ciepła uzyskujemy dzięki stosunkowo dużej powierzchni grzewczej i niskiej temperaturze powierzchni w porównaniu do małych gorących powierzchni, jakimi są np. promienniki ciepła – grzejniki przekazujące ciepło na drodze konwekcji (rys. 1). Jest to niewątpliwie zaleta tego rodzaju ogrzewania.

Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe
Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe
Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Climasystem ze względu na zmniejszoną temperaturę zasilania (25°C-35°C) nadaje się do stosowania w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła, jakim jest kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła.
Kolejną technicznie udokumentowaną zaletą jest zmniejszony konwekcyjny ruch powietrza, co powoduje zminimalizowanie obiegu kurzu w powietrzu (szczególnie istotne dla alergików), jak również wpływa na równomierną wilgotność powietrza.

Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe
Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Dzięki ogrzewaniu ściennemu zmniejszone zostają koszty energetyczne (ok. 25-30%),
a w pomieszczeniach zapewniony jest zdrowy mikroklimat.
Oczywiście systemy ogrzewania ściennego i sufitowego mogą być ze sobą łączone. Bezpośrednie promieniowanie ciepła jest odbierane przez ludzki organizm jako przyjemne ciepło. Temperatura powietrza w porównaniu z tradycyjną techniką grzewczą (promienniki ciepła) może być niższa (17-18°C), a mimo to użytkownicy pomieszczenia odczuwają komfort termiczny.

Budowa

W skład systemu wchodzą rastry do ogrzewania ściennego lub chłodzenia sufitowego wykonane
z PP-R (80). System jest w pełni kompatybilny z oferowanym przez firmę, od 15 lat, „zielonym“ systemem rur i kształtek fusiotherm® (uniwersalny system rur i złączek polipropylenowych dla m.in. instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania). Rastry do ogrzewania ściennego produkowane są w wymiarach od 48 x 50 cm do 48 x 600 cm. Ich grubość wynosi 24,5 mm.
Dla zwiększenia powierzchni wymiany ciepła rury registrów mają przekrój kwadratowy, zaś belki rozdzielacze zakończone są kształtkami przechodzącymi w kształt okrągły.
Łączenie poszczególnych elementów w baterie odbywa się poprzez zgrzewanie z wykorzystaniem typowych zgrzewarek aquatherm®. Registry po zamontowaniu na ścianie  bądź suficie przykrywa się tynkiem cementowym lub gipsowym (30-35 mm). Istnieje też możliwość montażu pod płytami
z karton-gipsu.

Jak to działa

Instalacja pracuje na takich parametrach jak ogrzewanie podłogowe i pozwala uzyskać moc około 100 W z 1 m² powierzchni registra. Takie rozwiązanie może stanowić znakomite uzupełnienie bilansu ciepła dla pomieszczenia w przypadku, gdy samo ogrzewanie podłogowe nie pokrywa
w pełni zapotrzebowania  na ciepło, a nie chcemy z uwagi na aranżację wnętrza montować tradycyjnego grzejnika lub grzejnika kanałowego. Zblokowaną baterie registrów o powierzchni maksymalnej 15 m² można podłączyć do jednego obiegu grzewczego, każde dalsze rozszerzenie wymaga osobnego podłączenia z wykorzystaniem rozdzielacza.
System uzupełniają takie elementy automatyki jak: termostat pokojowy, listwa podłączeniowa, głowice termoelektryczne czy zawór ograniczający temperaturę powrotu.
W skład systemu wchodzi również unikalna metoda mocowania registrów składająca się z szyn mocujących, elementów mocujących i uchwytów.

Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe
Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Registry do zastosowania w sufitach podwieszanych
Naturalnym rozwinięciem idei takiego ogrzewania płaszczyznowego jest zastosowanie registrów
w ogrzewaniu, bądź chłodzeniu sufitowym. W tym przypadku registry mają wymiar 62,5 x 62,5 cm, dostosowany do wielkości kasetonów w sufitach podwieszanych. Registry te pozwalają uzyskać wydajność chłodzenia w granicach 110-120 W/m² zależnie od zastosowanej maskownicy kasetonu (metalowej lub tekturowej), przy temperaturze zasilenia 12ºC.

Panele grzewcze i chłodnicze są łączone szybko i pewnie przy pomocy łączników wtykowych, złączek typu „klik“. Panel jest zaopatrzony w przyłącza 16 mm, dzięki którym łącznik zaciskowy typu „klik“ pozwala w sposób pewny połączyć kolejne registry.

Złączka „klik“ wyposażona jest w ząbki ze stali szlachetnej i utrzymuje w pewny i trwały sposób przyłącze w gnieździe złączki. Dzięki dwóm zintegrowanym pierścieniom powstaje całkowicie szczelne i pewne połączenie.
Celem wykonania prac konserwacyjnych na poszczególnych elementach konstrukcji w pustej przestrzeni podwieszonych sufitów połączenia typu „klik“ mogą być rozmontowane. W tym celu należy wcisnąć biały pierścień uwalniając końcówkę przyłącza. Połączenie może być ponownie wykorzystane. Przy demontażu należy jednak pamiętać, że połączenie nie może znajdować się pod ciśnieniem.

Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Zalety Climasystemu: odporność na glikol i solankę, równomierny rozkład temperatury, minimalizowany obieg kurzu w powietrzu, brak przeciągów i tym samym większy komfort, zachowana naturalna zdolność akumulacyjna budynku, prosta technika regulacji, szybki i prosty montaż dzięki zwartej i przemyślanej konstrukcji registra i zamocowań, pewny system łączenia.

System jest odporny na uderzenia, niskie opory przepływu, zachowuje wysoką stabilność cieplną. Zapewnia swobodę w projektowania wnętrza, daje możliwość zabudowy także w obiektach  modernizowanych. Nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Produkt całkowicie ekologiczny, oszczędzający energię w trakcie eksploatacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl