Zasada ogrzewania ściennego i sufitowego opiera się na przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie (rys. 2, 3), które jest bezpośrednio oddawane do pomieszczenia lub na osoby przebywające w tym pomieszczeniu.
Efekt przytulnego ciepła uzyskujemy dzięki stosunkowo dużej powierzchni grzewczej i niskiej temperaturze powierzchni w porównaniu do małych gorących powierzchni, jakimi są np. promienniki ciepła – grzejniki przekazujące ciepło na drodze konwekcji (rys. 1). Jest to niewątpliwie zaleta tego rodzaju ogrzewania.
Climasystem ze względu na zmniejszoną temperaturę zasilania (25°C-35°C) nadaje się do stosowania w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła, jakim jest kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła.
Kolejną technicznie udokumentowaną zaletą jest zmniejszony konwekcyjny ruch powietrza, co powoduje zminimalizowanie obiegu kurzu w powietrzu (szczególnie istotne dla alergików), jak również wpływa na równomierną wilgotność powietrza.
Dzięki ogrzewaniu ściennemu zmniejszone zostają koszty energetyczne (ok. 25-30%),
a w pomieszczeniach zapewniony jest zdrowy mikroklimat.
Oczywiście systemy ogrzewania ściennego i sufitowego mogą być ze sobą łączone. Bezpośrednie promieniowanie ciepła jest odbierane przez ludzki organizm jako przyjemne ciepło. Temperatura powietrza w porównaniu z tradycyjną techniką grzewczą (promienniki ciepła) może być niższa (17-18°C), a mimo to użytkownicy pomieszczenia odczuwają komfort termiczny.
Budowa
W skład systemu wchodzą rastry do ogrzewania ściennego lub chłodzenia sufitowego wykonane
z PP-R (80). System jest w pełni kompatybilny z oferowanym przez firmę, od 15 lat, „zielonym“ systemem rur i kształtek fusiotherm® (uniwersalny system rur i złączek polipropylenowych dla m.in. instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania). Rastry do ogrzewania ściennego produkowane są w wymiarach od 48 x 50 cm do 48 x 600 cm. Ich grubość wynosi 24,5 mm.
Dla zwiększenia powierzchni wymiany ciepła rury registrów mają przekrój kwadratowy, zaś belki rozdzielacze zakończone są kształtkami przechodzącymi w kształt okrągły.
Łączenie poszczególnych elementów w baterie odbywa się poprzez zgrzewanie z wykorzystaniem typowych zgrzewarek aquatherm®. Registry po zamontowaniu na ścianie bądź suficie przykrywa się tynkiem cementowym lub gipsowym (30-35 mm). Istnieje też możliwość montażu pod płytami
z karton-gipsu.
Jak to działa
Instalacja pracuje na takich parametrach jak ogrzewanie podłogowe i pozwala uzyskać moc około 100 W z 1 m² powierzchni registra. Takie rozwiązanie może stanowić znakomite uzupełnienie bilansu ciepła dla pomieszczenia w przypadku, gdy samo ogrzewanie podłogowe nie pokrywa
w pełni zapotrzebowania na ciepło, a nie chcemy z uwagi na aranżację wnętrza montować tradycyjnego grzejnika lub grzejnika kanałowego. Zblokowaną baterie registrów o powierzchni maksymalnej 15 m² można podłączyć do jednego obiegu grzewczego, każde dalsze rozszerzenie wymaga osobnego podłączenia z wykorzystaniem rozdzielacza.
System uzupełniają takie elementy automatyki jak: termostat pokojowy, listwa podłączeniowa, głowice termoelektryczne czy zawór ograniczający temperaturę powrotu.
W skład systemu wchodzi również unikalna metoda mocowania registrów składająca się z szyn mocujących, elementów mocujących i uchwytów.
Registry do zastosowania w sufitach podwieszanych
Naturalnym rozwinięciem idei takiego ogrzewania płaszczyznowego jest zastosowanie registrów
w ogrzewaniu, bądź chłodzeniu sufitowym. W tym przypadku registry mają wymiar 62,5 x 62,5 cm, dostosowany do wielkości kasetonów w sufitach podwieszanych. Registry te pozwalają uzyskać wydajność chłodzenia w granicach 110-120 W/m² zależnie od zastosowanej maskownicy kasetonu (metalowej lub tekturowej), przy temperaturze zasilenia 12ºC.
Panele grzewcze i chłodnicze są łączone szybko i pewnie przy pomocy łączników wtykowych, złączek typu „klik“. Panel jest zaopatrzony w przyłącza 16 mm, dzięki którym łącznik zaciskowy typu „klik“ pozwala w sposób pewny połączyć kolejne registry.
Złączka „klik“ wyposażona jest w ząbki ze stali szlachetnej i utrzymuje w pewny i trwały sposób przyłącze w gnieździe złączki. Dzięki dwóm zintegrowanym pierścieniom powstaje całkowicie szczelne i pewne połączenie.
Celem wykonania prac konserwacyjnych na poszczególnych elementach konstrukcji w pustej przestrzeni podwieszonych sufitów połączenia typu „klik“ mogą być rozmontowane. W tym celu należy wcisnąć biały pierścień uwalniając końcówkę przyłącza. Połączenie może być ponownie wykorzystane. Przy demontażu należy jednak pamiętać, że połączenie nie może znajdować się pod ciśnieniem.
Zalety Climasystemu: odporność na glikol i solankę, równomierny rozkład temperatury, minimalizowany obieg kurzu w powietrzu, brak przeciągów i tym samym większy komfort, zachowana naturalna zdolność akumulacyjna budynku, prosta technika regulacji, szybki i prosty montaż dzięki zwartej i przemyślanej konstrukcji registra i zamocowań, pewny system łączenia.
System jest odporny na uderzenia, niskie opory przepływu, zachowuje wysoką stabilność cieplną. Zapewnia swobodę w projektowania wnętrza, daje możliwość zabudowy także w obiektach modernizowanych. Nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Produkt całkowicie ekologiczny, oszczędzający energię w trakcie eksploatacji.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?