Ogrzewanie podłogowe – właściwa temperatura

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ogrzewanie podłogowe zapewnia korzystny rozkład temperatur i poczucie komfortu cieplnego.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia korzystny rozkład temperatur i poczucie komfortu cieplnego. Fizkes (123RF)
Na komfort przebywania w pomieszczeniach znacząco wpływa ich temperatura.

Optymalna temperatura pomieszczeń

Komfort cieplny nie oznacza, że im cieplej, tym lepiej. Dla naszego zdrowia i samopoczucia najkorzystniejsze warunki to takie, kiedy nie odczuwamy ani ciepła, ani zimna. I choć odczuwanie temperatury to bardzo indywidualna kwestia, to ogólnie zaleca się, aby temperatura w pokojach dziennych wynosiła 20°C, a w łazienkach 24°C. W sypialni, na noc, najkorzystniej jest uzyskać temperaturę 18°C. Jak osiągnąć zalecane temperatury w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego?

Temperatura podłogi w wodnym ogrzewaniu podłogowym

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo korzystny rozkład temperatur. Cała powierzchnia pomieszczenia jest ogrzewana równomiernie, a najwyższa temperatura panuje oczywiście nad podłogą. Jednocześnie jednak wodne ogrzewanie podłogowe cechuje się dość dużą bezwładnością. Oznacza to, że trudno dokonać szybkiej zmiany temperatury, bo system stosunkowo wolno nagrzewa się i wolno stygnie.

Dlatego warto odpowiednio wyregulować temperaturę ogrzewania. Aby uzyskać wymienione wyżej, zalecane temperatury w pomieszczeniu, temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29°C w pokojach dziennych, kuchniach i innych pomieszczeniach, gdzie przebywamy w ciągu dnia oraz 33°C w łazienkach.Trzeba też pamiętać o tzw. strefach brzegowych, występujących wzdłuż ścian zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. W tych rejonach temperatura powinna wynosić 35°C.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni

Specyficzną sytuacją jest ogrzewanie sypialni. Jest to pomieszczenie, w którym powinna być możliwa w miarę szybka zmiana temperatury. Najkorzystniejsza temperatura do snu to 18°C, ale rano bardziej komfortowo poczujemy się w cieplejszym pomieszczeniu. W dodatku ze względu na wysokość łóżka, śpimy dość blisko podłogi, a więc w najcieplejszej strefie przy tego typu ogrzewaniu, zatem różnice temperatur są jeszcze wyraźniejsze. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego dynamiczna zmiana temperatury nie jest możliwa, bo czas nagrzewania się i chłodzenia systemu jest stosunkowo długi. Jednak nie oznacza to, że w sypialni jesteśmy skazani na grzejniki płytowe. Stąd dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe w sypialni.

Temperatura w ogrzewaniu podłogowym

Na temperaturę i jej regulację przy wodnym ogrzewaniu podłogowym ma wpływ specyfika jego budowy i montażu. Podstawowym czynnikiem jest temperatura wody w instalacji, która maksymalnie może wynosić 55°C (dla wody zasilającej) i 45°C (dla wody powrotnej). Te temperatury mogą być niższe, jednak musi być zachowana różnica 10°C między wodą zasilającą i powrotną.

Oczywiście nie oznacza to, że taka temperatura będzie odczuwalna na powierzchni podłogi. Ciepło musi przeniknąć przez ok. 6 cm warstwę jastrychu, w którym są umieszczone rury oraz warstwę wykończeniową posadzki. Ostateczna temperatura podłogi będzie też zależała od średnicy rur, ich rozstawu, sposobu ułożenia i parametrów, które muszą być odpowiednio dobrane do danego pomieszczenia.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl