Oszczędne ogrzewanie - grzejnik z termostatem

Ewa Kulesza
Termostat grzejnikowy ułatwia kontrolowanie temperatury i wydatków na ogrzewanie.
Termostat grzejnikowy ułatwia kontrolowanie temperatury i wydatków na ogrzewanie. Katarzyna Laszczak
W jaki sposób najłatwiej zaoszczędzić na ogrzewaniu? Z pewnością powinno się zacząć od zainstalowania przy grzejnikach termostatów i właściwe z nich korzystać. Czym jest i jak działa termostat grzejnikowy?

Czym jest i jak działa termostat grzejnikowy?

W naszych domach odpowiednią temperaturę zapewniają grzejniki i, coraz częściej, ogrzewanie podłogowe. Grzejnik oddaje ciepło do pomieszczenia dzięki przepływającej w nim ciepłej wodzie. Za pomocą termostatu możemy sterować ilością wody w instalacji grzewczej, czyli zmniejszać lub zwiększać ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia i tym samym mieć wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Kupując grzejnik warto sprawdzić, czy ma on możliwość regulacji temperatury za pomocą termostatu. Uniwersalne grzejniki płytowe, z możliwością podłączenia od dołu i z boku, są  fabrycznie wyposażone w termostatyczną wkładkę zaworową i należy dokupić do nich jedynie głowicę termostatyczną, popularnie zwaną termostatem grzejnikowym. Z kolei do grzejników z podłączeniem bocznym, trzeba dokupić zarówno sam zawór, jak i głowicę termostatyczną.  Dzięki płynnemu działaniu wkładki termostatycznej, sterowanej głowicą termostatyczną, grzejnik pracuje w ustalonym zakresie mocy. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną przez nas wielkość np. 21ºC, ilość wody przepływającej przez instalację ulega zmniejszeniu, a gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej ustalonej wartości, zawór przepuszcza więcej wody. Wtedy grzejniki pracują z różną, ustalaną przez nas mocą, co zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania.

Dodatkową zaletą grzejników płytowych jest ich optymalna bezwładność cieplna, co oznacza, że bardzo szybko reagują na polecenia z urządzeń sterujących. Dzięki temu grzejnik stygnie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i nagrzewa się, gdy temperatura spada, w bardzo krótkim czasie – czyli dobrze współpracuje z termostatem.

Jak oszczędzać ciepło na co dzień?

Nowoczesne termostaty grzejnikowe umożliwiają bardzo dokładne regulowanie temperatury i powinniśmy korzystać z nich na co dzień. Dla naszego organizmu bardzo korzystna jest nieco niższa temperatura w nocy (o ok. 3-4ºC) od tej, która towarzyszy nam w ciągu dnia. Z kolei na co dzień możemy zmniejszyć temperaturę wtedy, gdy jesteśmy np. poza domem. Dzięki temu wydatki na ogrzewanie będą zdecydowanie niższe i dodatkowo w naszych domach nie będzie za duszno i zbyt ciepło.

Nie zapominajmy też o odpowiednim ustawieniu termostatu w czasie kilkudniowej nieobecności. Ogrzewanie pustego domu nie ma wtedy żadnego sensu. Powinno się wtedy ustawić termostat na tzw. śnieżynkę, czyli na symbol gwiazdki. Dzięki takiemu ustawieniu instalacja będzie działać na minimalnym poziomie, jako ogrzewanie dyżurne i, co bardzo ważne, nie powodując zamarznięcia grzejników. Kiedy np. w skutek nagłego ochłodzenia temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 7ºC, ogrzewanie samoczynnie się włączy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl