Włączniki światła - nowości rynkowe

Wojciech Lechowski
Stylowe mieszkanie to takie, które jest zaaranżowane pod każdym kątem.
Stylowe mieszkanie to takie, które jest zaaranżowane pod każdym kątem. JUNG
Nowoczesne włączniki światła to połączenie właściwej dla dzisiejszych czasów funkcjonalności z dekoracyjnością. Producenci tych niewielkich elementów za wszelką cenę starają się podkreślić istotę ich obecności w naszych domach i mieszkaniach. W rezultacie na rynku znaleźć można łączniki instalacyjne działające w oparciu o najnowsze technologie i pięknie się prezentujące.

Aktualny wybór popularnych „pstryczków” do zapalania i gaszenia światła potrafi przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. I to zarówno pod względem sposobów ich działania, jak i wyglądu. Nietrudno o włączniki zdalnie sterowane (np. za pomocą telefonu komórkowego czy pilota), charakteryzujące się nowoczesnym designem lub stylowym wykończeniem retro. Szczególnie wybredni użytkownicy mogą zainwestować w niepowtarzalny włącznik z kryształami Swarovskiego. Wciąż popularne są też zestawienia modułowe, czyli łączenie włączników z gniazdami w bloki zespolone wspólną ramą (maskownicą). Z mody nie wychodzą również śliczne, bajkowe włączniki dedykowane dzieciom. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście mnogość kolorów, różnorodność kształtów oraz szeroka gama materiałów, z których wykonuje się te elementy wyposażenia wnętrz. Zatem wybierać naprawdę jest w czym.

Włączniki światła dotykowe i bezdotykowe

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że włącznika wcale nie trzeba już dotykać, by włączyć lub wyłączyć światło. Choć warto zauważyć, że w wielu przypadkach możliwość obsługi manualnej nadal istnieje. Mowa o włącznikach bezprzewodowych, a właściwie o zestawach do zdalnego sterowania oświetleniem.

Nowoczesne rozwiązania do domu pozwalają m.in.: na zdalne sterowanie oświetleniem.
Nowoczesne rozwiązania do domu pozwalają m.in.: na zdalne sterowanie oświetleniem. Legrand

Jedną z nowości rynkowych jest zestaw z modułem radiowym, który umieszcza się w tradycyjnej puszce elektrycznej. Po podłączeniu modułu światło nadal można zapalać i gasić ręcznie (tradycyjnym włącznikiem dotykowym), ale oprócz tego możliwa jest też obsługa oświetlenia telefonem (poprzez odpowiednią aplikację udostępnianą przez producenta). Zestaw jest prosty w montażu i nie wymaga przeróbek instalacji elektrycznej. Współpracuje ze wszystkimi ściemnialnymi źródłami światła dostępnymi na rynku, a więc obsługuje również nowoczesne diody LED.

Oczywiście przykładów włączników opartych o technologie bezdotykowe jest dużo więcej. Światłem sterować można poprzez WiFi, piloty, czujniki ruchu czy czujniki dźwięku. Wszystkie te możliwości są coraz częściej wykorzystywane w tzw. inteligentnych domach, gdzie w grę wchodzi zwłaszcza wygoda i nowoczesność.

Tradycyjne włączniki w ciekawym wydaniu

Różnorodność stosowanych aktualnie stylów aranżacyjnych niejako wymusiła na producentach włączników światła stosowanie do ich produkcji wielu materiałów. Choć najpopularniejsze wciąż są włączniki z tworzywa sztucznego, to obok nich spotkać też można elementy osprzętu elektrycznego z drewna, metalu, szkła oraz powlekane skórą.

Designerskie włączniki dopasowane są do wnętrza.
Designerskie włączniki dopasowane są do wnętrza. Legrand

Dostępne dziś włączniki występują w wersji matowej bądź błyszczącej, oraz w wielu wariantach kolorystycznych (od szlachetnej bieli, poprzez beże, kolory ecru, odcienie różnych metali, aż po barwy grafitowe i klasyczną czerń).

Proste, geometryczne kształty włączników (najczęściej kwadraty) doskonale wpisują się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. W takich wnętrzach – zwłaszcza na tle jasnych ścian – świetnie prezentują się włączniki wykonane np. ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub ze szkła. Zwolennicy bardziej tradycyjnych aranżacji mogą natomiast sięgnąć po włącznik porcelanowy osadzony w pięknej drewnianej ramie. Taki włącznik, jak i np. oprawiony naturalną skórą z pewnością ociepli wnętrze i nada mu przyjaznego klimatu.

Włączniki w stylu retro

To bardzo ciekawa propozycja dla osób stylizujących swoją przestrzeń mieszkalną na dawną. Włączniki w stylu retro świetnie nawiązują do tych sprzed wielu lat. Przeważnie są okrągłe lub owalne i posiadają charakterystyczne pokrętła, którymi gasi się lub zapala światło. Porcelanowe obudowy osadza się w mosiężnych bądź drewnianych ramach, które świetnie nawiązują do stylu kolonialnego.

Włączniki w stylu retro nie będą wyglądały dobrze w pierwszym lepszym wnętrzu, ale przy niektórych aranżacjach mogą okazać się wręcz niezastąpione. Choć są to niedużych rozmiarów elementy wyposażenia, to bardzo zwracają na siebie uwagę i znakomicie podkreślają klimaty, do których niektórzy z nas chcą powracać.

Włączniki z kryształami Swarovskiego

Niczego bardziej eleganckiego chyba nie znajdziemy. Zdobienie elementów wyposażenia domów i mieszkań kryształami Swarovskiego to prawdziwy krzyk mody i jednocześnie propozycja dla najbardziej wymagających odbiorców. Ekskluzywnymi  kamieniami ozdabia się również włączniki światła. Takie zdobienia idealnie wkomponowują się w styl glamour oraz wiele innych aranżacji. Sposób osadzenia kamieni oraz ich ilość jest kwestią dowolną, ale niestety również zależną od zasobności naszego portfela. Jednak zrobić można właściwie wszystko, bo takie włączniki wykonuje się tylko na indywidualne zamówienie klienta.

Włączniki modułowe

Łączenie włączników światła w moduły i osadzanie ich w jednej ramie nie jest szczególnie nowym, ale wciąż bardzo popularnym wśród użytkowników pomysłem. Także i tego rodzaju włączniki wykonuje się z różnych materiałów i nadaje im różnorodne formy (od bardzo prostych i wręcz ascetycznych, po fantazyjne i wymyślne). Rozwiązania modułowe są o tyle ciekawe, że poszczególne bloki włączników można tworzyć samodzielnie, nadając im pożądany wygląd i charakter. Możliwości doboru klawiszy i ramki jest tak wiele, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że elementy te wcale nie muszą tworzyć integralnej całości, a mogą mieć różne kolory i wykończenia, co zresztą jest bardzo na czasie.

W nowoczesnych domach tworzy się sporych rozmiarów moduły. Obok tradycyjnego włącznika światła, często montuje się też ściemniacz, gniazdo wtykowe oraz osprzęt np. do sterowania roletami, regulowania ogrzewaniem i obsługi innych urządzeń. Rama okalająca wiele przycisków pozwala nadać całości spójny i uniwersalny charakter.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl