Wybieramy klimatyzator do domu. Co się sprawdzi i ile to kosztuje

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Klimatyzator przenośny to tylko jeden z typów klimatyzacji, którą możemy mieć w domu, a nawet mieszkaniu.
Klimatyzator przenośny to tylko jeden z typów klimatyzacji, którą możemy mieć w domu, a nawet mieszkaniu. CentroClima
Klimatyzacja w domu, a nawet mieszkaniu to już nie luksus. W dodatku pogoda pokazuje, że może nam być potrzebna przez coraz dłuższy czas. Wyjaśniamy, jaki mamy wybór urządzeń klimatyzacyjnych i z jakimi kosztami musimy się liczyć.

Klimatyzatory przenośne – raczej do salonu, niż sypialni

Klimatyzatory przenośne, czyli monoblokowe są wyjątkowo popularne. W taką „klimę” możemy zaopatrzyć się w marketach budowlanych, a jej cena jest najniższa spośród wszystkich rozwiązań. Klimatyzatory przenośne nie wymagają też zaawansowanej instalacji, ale trzeba wiedzieć, że istnieje konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza z urządzenia. Najczęściej robi się to za pomocą elastycznej rury, wyprowadzonej na zewnątrz przez otwarte okno.

Jednak przy tej okazji – do chłodzonego wnętrza napływa również ciepłe powietrze, które usiłujemy schłodzić (szczególnie jeśli skrzydło okna ma dużą powierzchnię). To znacznie osłabia wydajność klimatyzatora i przekłada się na większe wykorzystanie energii elektrycznej. Czyli podnosi nam rachunki za prąd – w sezonie upałów możemy się liczyć nawet z dwukrotnym wzrostem rachunków za energię elektryczną.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów monoblokowych jest to, że łatwo przemieścić z pomieszczenia do pomieszczenia. Dzięki temu możemy schodzić pokój, w którym akurat zamierzamy spędzać czas. Trzeba jednak pamiętać, że te urządzenia nie pracują bezgłośnie, dlatego umieszczanie ich na noc w sypialni nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które do zaśnięcia potrzebują ciszy.

Klimatyzatory przenośne najlepiej nadają się do schładzania niewielkich pomieszczeń (pamiętajmy jednak, że wokół urządzenia musi być trochę wolnego miejsca, nie wolno ich zasłaniać). Najtańsze klimatyzatory przenośne kosztują ok. 1000 zł, można też spotkać droższe modele.

Klimatyzatory typu split – do mieszkania lub małego domu

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek, zawierających parownik oraz skraplacz. Jednostkę z parownikiem montuje się wewnątrz pomieszczenia – najczęściej na ścianie lub pod sufitem (choć są też rozwiązania przeznaczone do montażu przy podłodze lub kasetonowe). Natomiast część ze skraplaczem umiejscawia się na zewnątrz – np. na ścianie budynku czy balkonie. Oba elementy łączy instalacja chłodnicza.

Tego typu „klimy” nie da się przenieść do innego pomieszczenia, czy zmienić położenia urządzenia chłodzącego. Wybór miejsca trzeba więc przemyśleć (biorąc pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i możliwości montażowe). Ponieważ tego typu klimatyzacji raczej nie montuje się samodzielnie, najczęściej możemy liczyć na fachowe doradztwo instalatora. Z kolei wybór wyglądu urządzeń jest już dość spory i zróżnicowany, więc możemy ładnie je wkomponować w wystrój mieszkania. Prace montażowe raczej nie wymagają większych przeróbek instalacji w domu, natomiast jeśli mieszkamy w bloku, to będziemy musieli uzyskać zgodę zarządcy, wspólnoty lub spółdzielni na zamontowanie jednostki zewnętrznej.

Jedną z zalet klimatyzatorów typu split jest to, że pracują cicho (hałasujący element znajduje się na zewnątrz), dlatego spokojnie możemy z nich korzystać również w sypialniach. Są także wydajniejsze niż klimatyzatory przenośne.
Klimatyzatory typu split nadają się i do domów jednorodzinnych, i mieszkań (po uzyskaniu zgody na montaż jednostki zewnętrznej). Koszty zakupy tego typu klimatyzacji, która skutecznie schłodzi mieszkanie o powierzchni 50 m² wynoszą od 1500 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę instalacji – czyli od 1200 zł.

Klimatyzatory typu multisplit – do większych mieszkań i domów

Zasada działania klimatyzatorów typu multisplit nie różni się od splitów. Różnica polega jedynie na tym, że do jednego urządzenia zewnętrznego podłącza się kilka urządzeń wewnętrznych, zamontowanych w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu można skuteczniej schłodzić większe powierzchnie.

Taką klimatyzację warto dokładnie zaplanować (w przypadku budowy domu najlepiej to zrobić na etapie projektu), bo dzięki temu unikniemy kosztownych przeróbek. Pamiętajmy, że tu instalacja jest najbardziej rozbudowana i podczas jej projektowania trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki (m.in. liczba, powierzchnia oraz stopień nasłonecznienia pomieszczeń, rozmieszczenie względem stron świata, czy też to ile osób najczęściej przebywa w danym pomieszczeniu).

Z tych powodów koszt instalacji jest dość zróżnicowany i indywidualny, ale dla domu lub mieszkania o powierzchni 100 m² to wydatek zaczynający się od kilku tysięcy złotych. Jest to najdroższa klimatyzacja, ale też najbardziej wydajna i dająca możliwość najlepszego dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Decydując się na klimatyzację w domu, pamiętajmy o tym, że powinna ona być regularnie czyszczona i konserwowana. W przypadku klimatyzacji split i multisplit ważne jest to, żeby jej instalacja była wykonana fachowo i zgodnie z zasadami. Do montażu klimatyzacji warto wybrać firmę, która oferuje również doradztwo i serwis.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl