Co to jest klimakonwektor, ile kosztuje i czy warto go mieć?

Wojciech Lechowski
Klimakonwektor przez cały rok zapewnia optymalną temperaturę. Sprawdza się, jeśli mamy samodzielny system grzewczy lub pompę ciepła.
Klimakonwektor przez cały rok zapewnia optymalną temperaturę. Sprawdza się, jeśli mamy samodzielny system grzewczy lub pompę ciepła. Purmo
Klimakonwektor to urządzenie łączące cechy grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora. W zimie ogrzewa pomieszczenia, a w lecie schładza w nich powietrze. Choć nie jest to produkt bardzo nowy na polskim rynku, to dotychczas raczej nie znajdował zastosowania w tradycyjnym budownictwie mieszkaniowym. Aktualnie coraz częściej łączy się go z pompami ciepła oraz kotłami c.o. olejowymi czy gazowymi.

To, że w budynku mieszkalnym konieczne jest zastosowanie sytemu grzewczego, nie pozostawia wątpliwości. Jednak nie każdy inwestor przewiduje na etapie budowy, że dla komfortu mieszkania równie ważne jest chłodzenie podczas upalnych dni. W efekcie dopiero na etapie użytkowania budynku, wykonuje się instalację pod system klimatyzacyjny.

Warto wiedzieć, że komfort termiczny przez cały rok można zapewnić przez montaż klimakonwektora, czyli urządzenia odpowiadającego zarówno za grzanie, jak i chłodzenie wnętrz.

Klimakonwektor – zastosowanie dawniej i dziś

Stosowanie klimakonwektorów w budownictwie nie jest żadną nowością. Jednak wcześniej urządzenia te montowano głównie w przestrzeniach publicznych, gdzie całoroczny komfort termiczny użytkowników zawsze był wymagany, a jego zapewnienie nie mogło generować nadmiernie wysokich kosztów. Dlatego też klimakonwektory niemal powszechnie występują w miejscach takich jak: galerie handlowe, pomieszczenia biurowe, banki, urzędy itp.

Montaż klimakonwektorów w domach i mieszkaniach możliwy jest od momentu, w którym udało się znacząco ograniczyć hałas wytwarzany przez te urządzenia podczas pracy. Odrębną kwestią jest fakt, że dawniej w mieszkalnictwie z reguły nie stosowało się systemów chłodzących. Wymusił to jednak zauważalnie zmieniający się nawet w naszej szerokości geograficznej klimat. Oferowane dziś klimakonwektory doskonale współpracują z coraz powszechniej stosowanymi pompami ciepła (z odwróconym obiegiem pracy) oraz większością kotłów c.o.

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor ma wbudowany wymiennik ciepła zasilany wodą oraz wentylatory wymuszające cyrkulację powietrza. Dodatkowo urządzenia te wyposażone są w nowoczesne systemy automatyki, która odpowiedzialna jest za sterowanie ich pracą. Dzięki temu możliwe jest czuwanie nad utrzymaniem zadanej temperatury w pomieszczeniu i ograniczenie strat energii.

Aby klimakonwektor mógł oddawać ciepło w zimie, konieczne jest dostarczenie do niego wody podgrzewanej w kotle c.o. W lecie natomiast woda musi być schładzana w agregacie chłodniczym. Wentylatory znajdujące się w urządzeniu wymuszają ruch powietrza, dynamicznie ogrzewając lub chłodząc pomieszczenie. Dodatkowo powietrze to jest oczyszczone i przefiltrowane, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie mikroklimatu sprzyjającego alergikom i osobom o podwyższonej podatności na choroby górnych dróg oddechowych.

Klimakonwektory wymagają zasilania energią elektryczną, ale nie generują zbyt dużego jej zużycia. Na rynku dostępne są urządzenia energooszczędne, charakteryzujące się klasą A bądź jeszcze wyższą. Są to przeważnie sprzęty o niewielkich gabarytach i nowoczesnej formie.

Operuje się nimi zdalnie (dołączonym pilotem) bądź ręcznie (wbudowanym regulatorem z termostatem). Do wyboru użytkowników pozostają klimakonwektory w wersji do montażu pod oknem (wyglądają podobnie co tradycyjny grzejnik) lub do zabudowy (np. w suficie podwieszanym czy podłodze).

Klimakonwektor – czy warto go zainstalować w domu?

Jeśli mieszkamy w domu z samodzielnym systemem grzewczym lub wyposażonym w pompę ciepła, zdecydowanie warto zainwestować w klimakonwektor. Urządzenie to nadaje się do połączenia z pompą powietrzną oraz gruntową. W trybie grzewczym pracuje przy niskich parametrach wody, a w lecie można zasilić go również wytwornicą lodową.

Klimakonwektor jest rozwiązaniem gwarantującym komfort termiczny w pomieszczeniach przez okrągły rok. Wprawdzie praca wentylatorów generuje nieznaczny hałas, ale jego poziom jest na tyle niski, że nie przeszkadza użytkownikom.

Grzejnik latem są bezużyteczny. Natomiast klimakonwektor działa również o tej porze roku, chroniąc pomieszczenia przed zbyt wysokimi temperaturami.
Grzejnik latem są bezużyteczny. Natomiast klimakonwektor działa również o tej porze roku, chroniąc pomieszczenia przed zbyt wysokimi temperaturami. Purmo

Warto też wspomnieć, że istotną zaletą klimakonwektorów (oprócz braku konieczności wykonywania pod nie oddzielnej instalacji) jest jakość schładzanego powietrza. Chłodzenie odbywa się tu bowiem w sposób mniej agresywny niż w tradycyjnym klimatyzatorze, dzięki czemu powietrze wewnątrz pomieszczeń jest mniej wysuszone i bardziej przyjazne dla organizmu.

Koszt zakupu klimakonwektora

Ceny klimakonwektorów zależne są od ich typu, wielkości oraz dodatkowego doposażenia (zwłaszcza obsługującej je automatyki). Za kompletny klimakonwektor (ze sterownikiem), który w zimie zastąpi grzejnik, a w lecie skutecznie schłodzi powietrze wewnątrz pomieszczenia trzeba zapłacić około 2,5 tys. zł. Urządzenia oferowane w tym przedziale cenowym mają moc grzewczą około 3,5 kW i wysoką skuteczność chłodzenia. Oczywiście na rynku znaleźć też można zarówno klimakonwektory tańsze, jak i dużo droższe.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl