Co położyć na ogrzewaniu podłogowym? Przegląd materiałów podłogowych

Wojciech Lechowski
Płytki ceramiczne są bardzo korzystną, ale wcale nie jedyną posadzką na ogrzewanie podłogowe.
Płytki ceramiczne są bardzo korzystną, ale wcale nie jedyną posadzką na ogrzewanie podłogowe. Manbob86 - pixabay.com
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. To rozwiązanie komfortowe i ekonomiczne. Jednak inwestorzy planujący zastosowanie wybranego systemu w swoich domach bardzo często mają wątpliwości dotyczące wykończenia podgrzewanej posadzki. Poniżej analizujemy dostępne na rynku materiały podłogowe i podpowiadamy, które z nich wypadają najkorzystniej w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym.

Wybór materiałów na podłogę (posadzkę) jest bardzo duży, ale jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, musimy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych cech. Materiał wykończeniowy musi być w tym przypadku jak najmniej podatny na odkształcenia powodowane zmianami temperatury.

Jednak ze względów użytkowych samego ogrzewania za ważniejsze parametry uznaje się przewodność cieplną materiału (zdolność do oddawania przez niego ciepła do pomieszczenia) i jak najniższy opór cieplny przyszłej podłogi. Obowiązujące normy europejskie nakazują, by łączny opór cieplny posadzki i podkładu nie przekraczał 0,15 (m²·K)/W.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne a różne materiały posadzkowe

Obecnie stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne. Należy zaznaczyć, że dużo więcej ograniczeń dotyczących wyboru podłogi jest związanych z ogrzewaniem elektrycznym. W jego przypadku najwłaściwsze w zastosowaniu są płytki cementowe i kamienne.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że elementy ogrzewania elektrycznego montowane są bezpośrednio w warstwie kleju mocującego okładzinę do podłoża. Z jednej strony jest to wygodny sposób instalacji, ale z drugiej - niosący ryzyko miejscowego przegrzewania się powierzchni posadzki i tym samym wykluczający montaż chociażby podłogi drewnianej. Przy ogrzewaniu wodnym przeciwwskazania tego rodzaju praktycznie nie istnieją.

Płytki ceramiczne na ogrzewanie podłogowe – zdecydowanie tak!

Płytki ceramiczne (gres lub terakota) to najlepszy wybór na wykończenie podgrzewanej podłogi. Materiały te nadają się do zastosowania na systemach elektrycznych i wodnych. Niektórzy użytkownicy za ich wadę uważają zauważalne wychładzanie się w czasie, kiedy ogrzewanie nie pracuje.

Okładzina z płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym charakteryzuje się:

  • wysoką odpornością na działanie podwyższonej temperatury oraz na jej zmiany;
  • niskim oporem cieplnym (dla centymetrowej warstwy terakoty wynosi on 0,01 (m²·K)/W;
  • doskonałą przewodnością ciepła (105 W/(m²·K) przy terakocie o grubości 1 cm);
  • możliwością podwyższenia parametrów przewodności cieplnej (poprzez zastosowanie klejów, które także dobrze przewodzą ciepło).

Drewno na ogrzewaniu podłogowym – tak, ale…

… tylko wybrane jego gatunki i parkiety o grubości nieprzekraczającej 1,5 cm. Ponadto (jak już wspominano powyżej) drewno nadaje się do zastosowania wyłącznie na systemach ogrzewania wodnego.

Drewno jako okładzina współpracująca z ogrzewaniem podłogowym powinno:

  • pochodzić z gatunków o niskim skurczu i wydłużonym czasie osiągania równowagi higroskopijnej (np. dąb, tek, iroko, merbau);
  • mieć grubość do 1,5 cm (grubsze parkiety ograniczają przekazywanie ciepła i tworzą grubsze szczeliny);
  • mieć budowę warstwową (deski lite są mniej odporne na pęcznienie i kurczenie się);
  • mieć wysoką jakość (klepki o wątpliwej jakości mogą się rozwarstwiać);
  • zostać zabezpieczone poprzez olejowanie (lakiery mogą pękać na skutek działania podwyższonej temperatury).

Panele laminowane są aktualnie najpopularniejszym sposobem na wykańczanie domowych podłóg. A czy można stosować je na ogrzewaniu podłogowym? Na rynku są panele o takim przeznaczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich produktów tego typu.

Decydując się na panele laminowane na ogrzewanie podłogowe należy uwzględnić, że:

  • nadają się tylko na systemy ogrzewania wodnego (podłogi podgrzewane elektrycznie mogą się miejscowo przegrzewać);
  • są cieńsze niż drewniane deski i w związku z tym mogą lepiej przewodzić ciepło;
  • nadają się do tego wyłącznie produkty, które producent dopuścił do stosowania na ogrzewaniu podłogowym;
  • zalecane jest przyklejenie paneli do podkładu za pomocą odpowiedniego kleju;
  • panele łączone na zatrzask są mniej podatne na odkształcenia.

Panele winylowe nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku, ale czasami udaje się je spotkać w sklepach. Przeciwnicy tej okładziny zarzucają jej, że swoim wyglądem przypomina pocięte na kawałki linoleum z lat osiemdziesiątych minionego wieku. Zwolennicy zaś cenią panele winylowe za wysoką jakość wykonania (produkuje się je z kilku warstw winylu) oraz za ciekawe wzornictwo. Ponadto wyroby te dobrze sprawdzają się zastosowane na ogrzewaniu podłogowym.

Panele winylowe są:

  • cienkie (ich grubość wynosi standardowo od 3 do 7 mm), dzięki czemu przewodzą ciepło dużo lepiej niż drewno i lepiej niż panele laminowane;
  • odporne na odkształcenia (każdy panel montuje się oddzielnie, przyklejając go do podłoża);
  • wodoodporne, co przekłada się na różne możliwości ich zastosowania (zarówno w pokojach, jak i kuchniach oraz łazienkach).

Wykładziny na ogrzewaniu podłogowym – tak dla cienkich wykładzin elastycznych, nie dla dywanów i wykładzin dywanowych

Wykładziny elastyczne (z PVC i innych tworzyw sztucznych) nadają się na pokrycie podgrzewanej podłogi (przy systemach wodnych) . Jednak wykładziny dywanowe i dywany już nie. Układanie ich na ogrzewaniu podłogowym jest całkowicie bezzasadne, ponieważ będą stanowiły barierę w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia, co w efekcie końcowym może powodować niedogrzanie wnętrza.

Wybrane wykładziny elastyczne na ogrzewaniu podłogowym sprawdzają się nieźle, ponieważ:

  • są cienkie i dobrze przewodzą ciepło;
  • są giętkie i dopasowują się do zmiennych warunków temperaturowych;
  • są przyklejane do podłoża, przez co stanowią z nim jedną całość pozbawioną pustek powietrznych.

Posadzki żywiczne na ogrzewaniu podłogowym

Posadzki żywiczne jeszcze niedawno stosowane były jedynie w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Dziś coraz częściej wkraczają do naszych domów i mieszkań. Potrafią być bardzo trwałą i niezwykle dekoracyjną okładziną – zwłaszcza jeśli posiadają motyw 3D.

A czy żywicę epoksydową lub poliuretanową można stosować na ogrzewaniu podłogowym? To dość kontrowersyjny temat, ale większość specjalistów zajmujących się tego typu posadzkami zapewnia, że jest to możliwe. Jednak tylko przy odpowiednim stanie podłoża i przy wykorzystaniu właściwych technologii.

Żywica na ogrzewaniu podłogowym może być użyta:

  • tak przy systemie wodnym, jak i elektrycznym;
  • wyłącznie na uprzednio przygotowanym podłożu, w którym zatopiona jest instalacja grzewcza (cementowym lub anhydrytowym);
  • w systemie malowanym, którego grubość wynosi do 0,5 mm;
  • w systemie wylewanym o grubości do 3 mm;
  • w systemie zacieranym do 12 mm.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl