Spis treści
Co to jest ogrzewanie niskotemperaturowe i czym się różni od ogrzewania wysokotemperaturowego?
Ogrzewanie niskotemperaturowe to nowoczesny system grzewczy, w którym ciepło dostarczane jest do budynku przy stosunkowo niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Zwykle wynosi ona 35-55°C, w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Dla pomp ciepła temperatura wynosi zazwyczaj 35-45°C, natomiast dla kotłów kondensacyjnych 45-55°C. Niższa temperatura sprawia, że źródła ciepła pracują bardziej wydajnie, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe koszty eksploatacji. W systemach ogrzewania niskotemperaturowego stosuje się różnorodne odbiorniki ciepła, takie jak ogrzewanie podłogowe, panele ścienne, grzejniki wentylatorowe czy ultraniskotemperaturowe. Można również wykorzystać standardowe grzejniki, pod warunkiem ich odpowiedniego zwymiarowania i dostosowania do temperatury zasilania.
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych (ogrzewanie wysokotemperaturowe), gdzie woda w grzejnikach osiąga zakres od 70 do nawet 90°C, ogrzewanie niskotemperaturowe nie wymaga tak wysokich wartości, aby skutecznie ogrzać pomieszczenia. Klasyczne systemy, charakterystyczne dla starszych technologii, takich jak kotły węglowe czy olejowe, potrzebują wysokich temperatur, aby współpracować z klasycznymi grzejnikami, co wiąże się z większym zużyciem energii i niższą efektywnością.
Ogrzewanie niskotemperaturowe stanowi zatem bardziej ekonomiczną i przyjazną środowisku alternatywę, która doskonale wpisuje się w wymagania nowoczesnego budownictwa.
Gorący rok na rynku grzejników. Przyszedł czas, żeby dostosować się do nowych wyzwań
Rok 2024 przyniósł ożywienie na rynku grzejników, szczególnie w segmencie urządzeń płytowych. – To był rok wyraźnej poprawy, choć daleko nam jeszcze do wyników sprzed 2021 roku – zauważa Bogusław Kwie...
Jakie źródła ciepła są wykorzystywane w ogrzewaniu niskotemperaturowym?
Instalacje niskotemperaturowe korzystają z m.in.:
pomp ciepła, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł (powietrze, wody czy gruntu), aby generować ciepło, więc są efektywne i ekologiczne. Najbardziej wydajne przy niskich temperaturach wody w systemie grzewczym, co czyni je sprawdzonym wyborem do ogrzewania niskotemperaturowego;
kotłów kondensacyjnych – wykorzystujących ciepło ze spalin, które w tradycyjnych kotłach jest tracone, a pracują najbardziej efektywnie przy niższych temperaturach wody w obiegu, oszczędzając paliwo i minimalizując emisje CO₂;
kotłów na biomasę – urządzenia są odpowiednie, żeby dostarczać ciepło w niskich temperaturach, sprawdzą się więc przy ogrzewaniu płaszczyznowym czy ściennym;
kolektorów słonecznych,które bez problemu ogrzeją czynnik grzewczy do wymaganej przez instalację temperatury.
Cichy zabójca atakuje: kilkadziesiąt ofiar zatrucia czadem
Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w 2024 roku strażacy musieli interweniować aż 4329 razy z powodu emisji tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby, a 1334 doznały...
Sprawdź, jakie zalety ma nowoczesna instalacja niskotemperaturowa
Efektywność energetyczna – mniejsze zużycie energii nawet o 1/3, co przy prawidłowo wykonanej izolacji pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, szczególnie przy współpracy z pompami ciepła lub kotłami kondensacyjnymi.
Komfort termiczny w budynku – szybkie i efektywne rozprowadzanie ciepła w poszczególnych pomieszczeniach eliminuje efekt tzw. zimnych stref.
Trwałość instalacji grzewczej – niższe i bardziej stabilne parametry pracy w niskotemperaturowych systemach ogrzewania istotnie zmniejszają ryzyko szybkiego zużycia poszczególnych elementów instalacji. Mniejsze temperatury ograniczają zjawiska takie jak korozja, naprężenia termiczne czy kawitacja, co przekłada się na mniejsze ryzyko uszkodzeń i konieczności kosztownych napraw.
Elastyczny dobór źródeł ciepła, czyli możliwość wyboru spośród różnych technologii, takich jak pompy ciepła, kotły gazowe czy kolektory słoneczne, pozwala na precyzyjne dopasowanie do wymagań użytkownika i charakterystyki budynku.
Ekologiczne rozwiązanie – systemy niskotemperaturowe są przyjazne dla środowiska dzięki wysokiej efektywności energetycznej, która zmniejsza zużycie paliw kopalnych i ogranicza emisję CO₂. Dodatkowo podczas instalacji ogrzewania niskotemperaturowego warto wybrać grzejniki wykonane są ze stali nadającej się do recyklingu, co sprawia, że po zakończeniu ich cyklu życia można je w pełni przetworzyć, minimalizując ilość odpadów.
Jak szybko ogrzać mieszkanie? Ta jedna rzecz uratuje cię przed przeziębieniem
Jesienny chłód w mieszkaniu daje ci się we znaki, a kaloryfery ciągle są lodowate? Nie wiesz, co zrobić, żeby dotrwać bez przeziębienia do sezonu grzewczego? Mam na to sprawdzony sposób. Wystarczy się...
Czy ogrzewanie niskotemperaturowe jest wolne od wad?
Ogrzewanie niskotemperaturowe, choć nowoczesne i efektywne, ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim musimy liczyć się z wyższymi kosztami instalacji takiego systemu grzewczego. Warto tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy chcemy mieć w domu ogrzewania podłogowego, którego montaż i modernizacja wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Sam proces instalacji jest też trochę czasochłonny, co może wydłużyć realizację inwestycji. Dodatkowo system niskotemperaturowy nagrzewa pomieszczenia wolniej niż tradycyjne rozwiązania, co może być mniej wygodne na co dzień, zwłaszcza gdy mamy w domu dzieci.
Warto pamiętać, że istotnym warunkiem efektywnego działania ogrzewania niskotemperaturowego jest dobra izolacja budynku, co w starszych budynkach często wiąże się z koniecznością remontu, czyli prac termoizolacyjnych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!