Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI

Materiał informacyjny Obi.pl
Wydajność paneli fotowoltaicznych zimą jest niższa niż latem – to oczywiste. Zimą dzień jest krótszy, dlatego nawet podczas słonecznej pogody ilość produkowanego prądu będzie mniejsza. Kolejnym czynnikiem, który w zasadniczy sposób wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej zimą, jest śnieg, a konkretniej śnieg zalegający na powierzchni paneli. Czy warto go usuwać? Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Jak śnieg na panelach wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Aby instalacja fotowoltaiczna produkowała prąd, do powierzchni paneli musi dopływać światło słoneczne. Im jest go więcej, tym lepiej – to dlatego latem, gdy dni są długie, a słońce mocne, wydajność instalacji fotowoltaicznych jest najwyższa. Zimą na obniżenie wydajności wpływa mniejsza ilość słońca, a także krótszy dzień. Nie bez znaczenia jest jednak również kwestia śniegu – jego cienka warstwa obniża możliwości instalacji, a gruba pokrywa śnieżna może całkowicie uniemożliwić jej działanie.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI

Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne. Zanim jednak sięgniesz po drabinę i przypadkowe akcesoria do odśnieżania, zastanów się, czy warto się tym zająć i dowiedz się, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Czy i kiedy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej może obniżyć rachunki za prąd do minimum. W wielu domach z panelami fotowoltaicznymi prąd jest wykorzystywany do ogrzewania, podgrzewania wody, a także do klimatyzowania pomieszczeń i wielu innych działań. W okresie od wiosny do jesieni wydajność instalacji fotowoltaicznej może być satysfakcjonująca, ale zimą, gdy potrzeby grzewcze są najwyższe, na panelach może zalegać śnieg.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI

Jeśli wiadomo, że za dzień lub dwa temperatury wzrosną i nastąpią roztopy, nie warto poświęcać czasu i ryzykować uszkodzenia instalacji oraz ewentualnego wypadku, by odśnieżyć powierzchnię paneli. Gdy nic nie wskazuje na to, by pokrywa śnieżna miała zniknąć samoistnie w krótkim czasie, warto rozważyć bezpieczne odśnieżanie.

Bezpieczne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Decydując się na odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, należy zadbać o własne bezpieczeństwo, jak również o to, by nie uszkodzić instalacji. Sposób na odśnieżanie fotowoltaiki jest uzależniony od tego, czy jest to instalacja na dachu, czy też na gruncie.

 • Panele fotowoltaiczne na gruncie są najłatwiejsze do odśnieżenia – często nawet nie wymagają takich działań z uwagi na optymalny stopień nachylenia względem podłoża, co sprzyja samoistnemu zsuwaniu się śniegu z ich śliskiej powierzchni. Jeśli jednak z jakiegoś powodu doszło do zasypania paneli fotowoltaicznych śniegiem, można przystąpić do ich odśnieżania przy użyciu teleskopowej szczotki. Z jej pomocą możliwe będzie usunięcie luźnego śniegu. Jeśli jest on przymarznięty i występuje częściowe oblodzenie, można sięgnąć po preparat do usuwania lodu i śniegu. Pamiętaj jednak, by sięgać po środki dedykowane do użycia na tego typu powierzchniach.
Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI
 • Panele fotowoltaiczne na dachu – odśnieża się je zdecydowanie trudniej, o ile nie są to panele zamocowane na dachu płaskim. Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne na dachu skośnym? Najlepiej nie wychodząc na dach, który może być oblodzony i śliski, ale wykorzystując podnośnik koszowy lub drabinę oraz szczotkę do odśnieżania teleskopową. Pamiętaj o tym, że najlepiej zająć się tym przy wsparciu dodatkowej osoby, która będzie asekurować Cię na drabinie oraz może podawać i odbierać od Ciebie akcesoria do odśnieżania.

Do odśnieżania fotowoltaiki z drabiny mogą przydać Ci się:

 • Stabilizatory lub szpikulce – w zależności od tego, czy drabina ustawiana jest na terenie płaskim i utwardzonym, czy też na gruncie.
 • Półka do drabiny – ma wysoką nośność, dlatego może być wykorzystywana jako szeroki i wygodny stopień lub jako miejsce do odstawiania narzędzi i akcesoriów.
 • Buty i rękawice antypoślizgowe – nie wchodź na drabinę zimą z odsłoniętymi rękami. Szczeble są zimne, mogą zrobić się również śliskie. Zwykłe rękawiczki tekstylne nie są zalecane – najbezpieczniejsza opcja to rękawiczki gumowane o właściwościach antypoślizgowych. Zwróć również uwagę na to, by założyć buty, które nie są śliskie.

Zanim przystąpisz do pracy, szczególnie do działań na wysokości, rozważ odśnieżenie podłoża, na którym będzie ustawiana drabina. Usunięcie nagromadzonego śniegu ułatwi Ci bezproblemowe przystawianie drabiny do dachu, jak również zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na udeptanym śniegu lub na oblodzonym terenie.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI

Do odśnieżenia podłoża wokół domu przyda Ci się:

 • Łopata lub szufla do śniegu – łopata jest mniejsza i ułatwia odrzucanie śniegu na większą odległość. Szuflą można z kolei przepychać śnieg.
 • Środek do usuwania lodu – niezbędny, jeśli pod cienką warstwą śniegu lub bezpośrednio na podłożu zauważysz oblodzenie. Stawianie drabiny na takiej powierzchni jest niebezpieczne. Skorzystaj ze specjalnego środka do rozpuszczenia lodu albo posłuż się szpikulcem.

Takie typowo zimowe artykuły warto mieć w domu nawet wówczas, gdy nie ma jeszcze śniegu. Dla zwiększenia przyczepności butów na kostce lub udeptanej ziemi, możesz sięgnąć również po zwykły piasek lub specjalną sól drogową z piaskiem.

O czym jeszcze warto pamiętać przy odśnieżaniu paneli fotowoltaicznych?

Usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nie jest konieczne – panele montowane są pod kątem, który utrudnia gromadzenie się na nich śniegu. Oczywiście zdarza się, że śniegu jest tak dużo lub też wystąpić mogą opady marznącego deszczu ze śniegiem. W takich sytuacjach panele fotowoltaiczne rzeczywiście mogą znaleźć się pod śniegiem i lodem. Podczas ich oczyszczania pamiętaj o tym, by:

 • Nie skuwać lodu bezpośrednio na panelach fotowoltaicznych lub na pokryciu dachowym – w ten sposób możesz uszkodzić instalację, a nawet dach.
 • Korzystać z narzędzi z teleskopowym drążkiem – dzięki temu nie będzie trzeba wchodzić na dach ani wychylać się z drabiny lub rusztowania.
 • Ostrzec domowników o wykonywanych czynnościach – by uniknąć ryzyka, że któryś z nich niepostrzeżenie zbliży się do dachu akurat wówczas, gdy będzie z niego strącany śnieg lub sople.
 • Podczas prac na wysokości oraz podczas pomocy w odśnieżaniu dachu i paneli fotowoltaicznych warto założyć kask.
Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? | OBI

Pamiętaj o tym, że niższa sprawność instalacji fotowoltaicznej w przypadku jej oblodzenia lub przysypania śniegiem, jest przejściowa. Jeśli nie musisz jej odśnieżać, zastanów się, czy warto. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim wyposażeniem i umiejętnościami, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. W sezonie zimowym nie brak firm oraz fachowców, którzy zajmują się odśnieżaniem dachów i innego rodzaju usługami związanymi z zimowym utrzymaniem posesji. Skorzystanie z ich usług może być zarówno najwygodniejszą, jak i najbezpieczniejszą opcją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl