Moc paneli fotowoltaicznych - jak ją zwiększyć

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Warto wiedzieć, że moc nominalna paneli fotowoltaicznych różni się od mocy rzeczywistej.
Warto wiedzieć, że moc nominalna paneli fotowoltaicznych różni się od mocy rzeczywistej. Soleo
Projektując instalację fotowoltaiczną w domu, w większości przypadków zwraca się uwagę na podawane przez producenta parametry paneli. To na tej podstawie zapada decyzja o liczbie i rozmieszczeniu paneli fotowoltaicznych. Warto jednak wiedzieć, że tak wyliczana efektywność ma niewiele wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem.

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy od warunków atmosferycznych, w jakich instalacja będzie eksploatowana. Aby zgłębić temat wydajności instalacji fotowoltaicznych należy rozróżnić dwa pojęcia:

  • moc nominalna,
  • moc rzeczywista.

– Moc nominalna wyliczana przy promieniowaniu słonecznym 1000 W/mkw. oraz temperaturze panelu 25 stopni Celsjusza. Niestety, takie warunki atmosferyczne w panującym w Polsce klimacie zdarzają się niezwykle rzadko i tylko w nielicznych miejscach – wyjaśnia Paweł Sokół, przedstawiciel firmy Soleo.

Jak bowiem pokazuje statystyka, maksymalne, chwilowe promieniowanie słoneczne w okresie letnim nie przekracza w Polsce na ogół 800–900 W/mkw. Z kolei temperatura, jaką panel uzyskuje na co dzień, potrafi sięgać aż do 50–80 stopni Celsjusza.

Rzeczywista wydajność instalacji fotowoltaicznej

Co oczywiste, efektem tego musi być zdecydowanie niższa wydajność. Przykładowo, nawet przy dużej ilości energii słonecznej (na poziomie 1000 W/mkw.), w temperaturze 70 stopni Celsjusza napięcie i w konsekwencji efektywność paneli obniża się o niemal 20 procent. – Mówiąc prościej i bardziej obrazowo, w tym przypadku deklarowane 255 W to w praktyce jedynie około 204 W – dodaje ekspert.

Warto też wiedzieć, że w większości dostępnych na rynku zestawów fotowoltaicznych moc paneli jest równa lub mniejsza, niż moc wyjściowa inwertera. – W konsekwencji, z powodu wspomnianej wcześniej małej mocy rzeczywistej i z uwagi na obniżenie sprawności pracy inwertera, moc na wyjściu z niego jest na ogół jeszcze niższa – mówi Paweł Sokół.

Warto wiedzieć! Inwerter jest najważniejszą – poza panelami fotowoltaicznymi – częścią elektrowni słonecznej. Element ten zamienia prąd stały DC na prąd zmienny AC oraz monitoruje i nadzoruje pracę całego systemu fotowoltaicznego. Dlatego projektant powinien zadbać o dobór odpowiedniego inwertera fotowoltaicznego. Nawet gdy w instalacji zastosowane zostaną najlepsze panele fotowoltaiczne, to słaby inwerter bardzo obniży sprawność domowej elektrowni słonecznej. 

Zwiększanie mocy paneli fotowoltaicznych

By zatem zapewnić sobie rzeczywistą efektywność zestawu fotowoltaicznego na poziomie deklarowanym jako nominalny, niezbędne będzie podniesienie mocy instalacji poprzez zwiększenie ilości paneli w zestawie.

– Przyjmuje się, że górna granica w tym wypadku wynosi 20 procent – taka bowiem wartość nie spowoduje przeciążenia inwertera, a wręcz korzystnie wpłynie na utrzymanie przez niego wysokiej sprawności, która poniżej obciążenia na poziomie 20-30% zaczyna spadać – opisuje ekspert.

W praktyce więc panele fotowoltaiczne o mocy np. 3,6 kWp (kWp oznacza kW peak, czyli moc szczytową, maksymalną), we współpracy z inwerterem o nominalnej mocy wyjściowej 3 kW, pozwolą na uzyskanie rzeczywistej mocy na poziomie 3 kW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl