Panele fotowoltaiczne – jak łączyć moduły fotowoltaiczne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Panele fotowoltaiczne można łączyć w sposób równoległy lub szeregowy. Sposób połączenia wpływa na różne parametry instalacji.
Panele fotowoltaiczne można łączyć w sposób równoległy lub szeregowy. Sposób połączenia wpływa na różne parametry instalacji. Lucasgouvea - pixabay.com
Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu. Jednak, żeby instalacja była wydajna trzeba połączyć kilka modułów fotowoltaicznych.

Sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych

Odpowiednią wydajność instalacji fotowoltaicznej można osiągnąć tylko wtedy, gdy zastosuje się kilka modułów. Trzeba je odpowiednio połączyć – w sposób szeregowy lub równoległy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i ograniczenia. Ponadto sposób połączenia paneli fotowoltaicznych wpływa na różne parametry instalacji.
_[i]–_ Napięcie i prąd płynące z generatora fotowoltaicznego do falownika zależą bowiem tak naprawdę od dwóch elementów – aktualnie panujących warunków atmosferycznych i właśnie sposobu łączenia ogniw – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.[/i]

Zmiany napięcia i natężenia w instalacji fotowoltaicznej

Na pracę instalacji fotowoltaicznej duży wpływ mają warunki atmosferyczne. I nie chodzi tu tylko o nasłonecznienie. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mianowicie na napięcie największy wpływ ma temperatura – napięcie zmienia się średnio o ok. 3% na 10°C temperatury. Natomiast na ten parametr stosunkowo mały wpływ ma oświetlenie. Odwrotnie jest z natężeniem prądu – tu z kolei największe znaczenie ma światło słoneczne. Natomiast na natężenie nie wpływają zmiany temperatury.
– Biorąc pod uwagę powyższe zależności, by przy konfigurowaniu generatora fotowoltaicznego uzyskać odpowiednie parametry prądu i napięcia, należy odpowiednio połączyć ze sobą poszczególne moduły – dodaje przedstawiciel Soleo.

Połączenie modułów fotowoltaicznych – szeregowe, czy równoległe?

Na parametry instalacji wpływa również sposób połączenia modułów fotowoltaicznych. Połączenie równoległe powoduje proporcjonalny wzrost natężenia płynącego prądu. Natomiast napięcie w tym układzie jest równe nominalnemu napięciu jednego modułu. Inaczej jest w przypadku połączenia szeregowego:
_– Szeregowe połączenie modułów fotowoltaicznych wykazuje dokładnie odwrotne właściwości. Mamy tu do czynienia z adekwatnym zwiększaniem napięcia i prądem o natężeniu takim, jak przy jednym module. Bezwzględnie należy przy tym pamiętać, że równolegle nie można ze sobą łączyć modułów o różnym napięciu, szeregowo zaś – modułów o innym natężeniu prądu – _wyjaśnia Paweł Sokół.

Wybierając sposób zestawienia paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę wymagania co do wartości napięcia i natężenia prądu w generatorze fotowoltaicznym, warunkowanych parametrami pracy falownika. W praktyce zastosowanie połączenia szeregowego i w konsekwencji uzyskanie wyższego napięcia jest korzystne głównie dla pracy falownika.
_[i]–_ Z kolei połączenie równoległe określa się jako zdecydowanie bardziej wydajne w sytuacji, gdy pod uwagę przede wszystkim bierzemy efekt zacienienia i chęć uzyskania maksymalnej mocy połączonych modułów – [/i]mówi ekspert Soleo.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl