Sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych
Odpowiednią wydajność instalacji fotowoltaicznej można osiągnąć tylko wtedy, gdy zastosuje się kilka modułów. Trzeba je odpowiednio połączyć – w sposób szeregowy lub równoległy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i ograniczenia. Ponadto sposób połączenia paneli fotowoltaicznych wpływa na różne parametry instalacji.
_[i]–_ Napięcie i prąd płynące z generatora fotowoltaicznego do falownika zależą bowiem tak naprawdę od dwóch elementów – aktualnie panujących warunków atmosferycznych i właśnie sposobu łączenia ogniw – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.[/i]
Zmiany napięcia i natężenia w instalacji fotowoltaicznej
Na pracę instalacji fotowoltaicznej duży wpływ mają warunki atmosferyczne. I nie chodzi tu tylko o nasłonecznienie. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mianowicie na napięcie największy wpływ ma temperatura – napięcie zmienia się średnio o ok. 3% na 10°C temperatury. Natomiast na ten parametr stosunkowo mały wpływ ma oświetlenie. Odwrotnie jest z natężeniem prądu – tu z kolei największe znaczenie ma światło słoneczne. Natomiast na natężenie nie wpływają zmiany temperatury.
– Biorąc pod uwagę powyższe zależności, by przy konfigurowaniu generatora fotowoltaicznego uzyskać odpowiednie parametry prądu i napięcia, należy odpowiednio połączyć ze sobą poszczególne moduły – dodaje przedstawiciel Soleo.
Połączenie modułów fotowoltaicznych – szeregowe, czy równoległe?
Na parametry instalacji wpływa również sposób połączenia modułów fotowoltaicznych. Połączenie równoległe powoduje proporcjonalny wzrost natężenia płynącego prądu. Natomiast napięcie w tym układzie jest równe nominalnemu napięciu jednego modułu. Inaczej jest w przypadku połączenia szeregowego:
_– Szeregowe połączenie modułów fotowoltaicznych wykazuje dokładnie odwrotne właściwości. Mamy tu do czynienia z adekwatnym zwiększaniem napięcia i prądem o natężeniu takim, jak przy jednym module. Bezwzględnie należy przy tym pamiętać, że równolegle nie można ze sobą łączyć modułów o różnym napięciu, szeregowo zaś – modułów o innym natężeniu prądu – _wyjaśnia Paweł Sokół.
Wybierając sposób zestawienia paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę wymagania co do wartości napięcia i natężenia prądu w generatorze fotowoltaicznym, warunkowanych parametrami pracy falownika. W praktyce zastosowanie połączenia szeregowego i w konsekwencji uzyskanie wyższego napięcia jest korzystne głównie dla pracy falownika.
_[i]–_ Z kolei połączenie równoległe określa się jako zdecydowanie bardziej wydajne w sytuacji, gdy pod uwagę przede wszystkim bierzemy efekt zacienienia i chęć uzyskania maksymalnej mocy połączonych modułów – [/i]mówi ekspert Soleo.