Czy kolektory słoneczne skutecznie pracują także zimą?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kolektory słoneczne zimą działają wprawdzie mniej wydajnie, jednak i tak generują pewne oszczędności.
Kolektory słoneczne zimą działają wprawdzie mniej wydajnie, jednak i tak generują pewne oszczędności. Fotolia, Daniel Schweinert
Kolektory słoneczne pozwalają przetworzyć energię słoneczną w cieplną. W polskim klimacie kolektory pracują najwydajniej w okresie od kwietnia do września. W tym czasie mogą zapewnić skuteczne podgrzanie ciepłej wody użytkowej, pokrywające niemal całe zapotrzebowanie na nią. Powstaje jednak pytanie: czy kolektory słoneczne są w stanie zapewnić oszczędności również zimą?

 To, czy kolektory słoneczne będą skutecznie działały także zimą, zależy od kilku czynników.
_[i]–_ W tym wypadku dużą rolę odgrywa typ instalacji. Biorąc pod uwagę zarówno izolację cieplną, jak i zdolność absorbowania promieniowania słonecznego, kolektory płaskie zachowują się inaczej, niż próżniowe – [/i]mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.

Które kolektory są skuteczniejsze zimą – płaskie, czy próżniowe

W warunkach zimowych znacznie skuteczniejsze są kolektory płaskie. Wynika to m.in. z faktu, że w warunkach obniżonej możliwości pochłaniania promieniowania słonecznego, rozmrażają się one znacznie szybciej, niż kolektory próżniowe rurowe.
Poza tym na kolektorach rurowych dłużej zalega śnieg i szron, przez co czas ich pracy skraca się jeszcze bardziej. Ich sprawność powinna zatem być na tyle wysoka, by przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych umożliwić choćby częściowe podgrzewanie wody użytkowej.
[i]– Niestety, w praktyce wiele spośród dostępnych na rynku kolektorów próżniowych charakteryzuje się niską wydajnością cieplną, co automatycznie podnosi koszty ogrzewania – [/i]dodaje przedstawiciel Soleo.

Zaleganie śniegu i szronu na kolektorach

Pojawia się opinia, że na kolektorach rurowych śnieg nie gromadzi się, ponieważ „przesypuje się” między poszczególnymi elementami. Niestety to dalekie od prawdy. Pamiętajmy, że zimą występuje nie tylko ‘”sypki” śnieg, lecz również ciężki i mokry. Pojawiają się także oblodzenia, które skutecznie podtrzymują śnieg na kolektorach rurowych. Oczywiście te same zjawiska dotyczą kolektorów płaskich, lecz z tego typu urządzeń łatwiej śnieg usunąć.
_[i]–_ Sam szron, w zależności od grubości, może zmniejszyć możliwość przenikania promieniowania słonecznego nawet o 50%. A jeśli dodamy do tego wyraźnie niższą sprawność optyczną kolektorów próżniowych i jednoczesne mniejsze straty ciepła, okazuje się, że panele płaskie dużo szybciej będą w stanie samodzielnie oczyścić swoją powierzchnię i zwiększyć tym samym wydajność – [/i]opisuje Paweł Sokół.
Ważne jest, żeby w przypadku instalacji solarnych zapewnić sobie dostęp i odpowiednie narzędzia do ich odśnieżania.

Kolektory słoneczne zimą - mimo wszystko warto
Panele płaskie mają wiele zalet, jednak jeśli z różnych powodów zdecydowaliśmy się na zamontowanie kolektorów próżniowych, powinniśmy zwrócić uwagę na modele z rurami jednościennymi, które zapewniają większą wydajność.
_[i]–_ Na koniec warto wspomnieć, że niezależnie od powyższych różnic, wszystkie instalacje solarne pozwalają na uzyskanie zimą mniejszych lub większych oszczędności. Ich wykorzystanie umożliwia przecież podgrzewanie wody użytkowej co najmniej o kilkanaście stopni Celsjusza, co automatycznie obniża koszty ogrzewania innymi metodami – [/i]podpowiada ekspert Soleo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl