Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Poza podstawową – czyli możliwością niezależnej produkcji prądu, charakteryzują się bezobsługową pracą i niezawodnością, ich praca jest niesłyszalna, a dzięki małej wadze można zamontować je bez problemu np. na dachu domu, czy na tarasie.
Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne kilku rodzajów: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Czym się różnią poszczególne rodzaje i na co zwrócić uwagę wybierając je?
Fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne
_[i]–_ [/i]Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – opisuje Paweł Sokół z firmy Soleo.
Panele monokrystaliczne charakteryzują się jednolity kolorem i nietypowym kształtem – są bowiem wycinane w formie ośmiokątów, a nie kwadratów (pozwala to ograniczyć straty materiału).
– Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17%. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje przedstawiciel Soleo.
Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne[/b]
Ogniwa polikrystaliczne są produkowane z wykrystalizowanego krzemu. Powierzchnie płytki jest niejednorodna (widoczne są na niej paski). Kwadratowy i prostokątny kształt modułów pozwala na dokładne pokrycie ich powierzchni materiałem półprzewodnikowym. Ponieważ produkcja polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest mniej skomplikowana niż w przypadku monokrystalicznych, są one tańsze, ale też nieco mniej wydajne. Ich sprawność wynosi średnio 12-14%.
Fotowoltaiczne ogniwa cienkowarstwowe[/b]
Ogniwa cienkowarstwowe są najtańsze, ale też najmniej wydajne (ok. 8-12%). Należy przy tym pamiętać, że wprawdzie same ogniwa kosztują mniej, ale wymagają droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy). Minusem jest także obniżająca się z czasem sprawność ogniw cienkowarstwowych.
[i]–_ [/i]To, co je wyróżnia to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków. Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperatury – _wyjaśnia Paweł Sokół.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Na wybór paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Biorąc pod uwagę wydajność, skupmy się przede wszystkim na ogniwach mono- i polikrystalicznych. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny rodzaj?
[i]–[/i] Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy. Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy raczej postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego m² – podpowiada ekspert z firmy Soleo.
Ważnym czynnikiem jest całościowy koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.
Wybierając panele fotowoltaiczne musimy więc uwzględnić powierzchnię, którą możemy przeznaczyć pod instalację oraz określić budżet. Analiza tych dwóch czynników pozwoli nam podjąć optymalną decyzję.

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?