Dom energooszczędny – jak to zrobić?

Aleksandra Kuśmierczyk
Na ogrzanie domu wydajesz astronomiczne sumy? Chcesz, by dom zużywał mniej energii? Jest kilka rozwiązań, dzięki którym obniżysz swoje rachunki. Wystarczy, że zmodernizujesz go zgodnie z założeniami budownictwa energooszczędnego. Przy okazji zadbasz o środowisko naturalne.
Dom energooszczędny – jak to zrobić?

 Domy energooszczędne, by można je było
w taki sposób określać, muszą spełniać kilka kryteriów. Podstawowe i najważniejsze to zapotrzebowanie na ciepło wykorzystywane do ogrzania budynku. Powinno wynieść około 70 kWh, przy czym w zwykłym domu zużywa się prawie dwa razy więcej energii. Jak zrobić, by osiągnąć aż taki pułap? Sprawa nie jest prosta, ale też nie jest przesądzona. Szczególnie w czasie większego remontu można zastosować kilka rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii. Jeśli jednak chce się zamienić zwykły dom na energooszczędny, trzeba pomyśleć o kompleksowej modernizacji, nie można ograniczyć się tylko do ocieplenia ścian, czy jedynie do wymiany okien. Bo takie działania i tak nie przyniosą zamierzonego efektu. Co prawda
w domu będzie cieplej, ale spora część energii nadal ucieknie, np. przez dach. Oczywiście nie wszystko w starym domu da się wymienić na takie, by spełniało normy energooszczędności. Nie zmienimy kształtu budynku, formy dachu, usytuowania okien czy rozmieszczenia wybranych pomieszczeń.
O ile da się zamienić sypialnię na gabinet, o tyle o wiele trudniej byłoby zrobić wejście z innej strony niż dotychczas. To wiązałoby się z całkowitą przebudową, a może nawet rozbiórką. Takie przedsięwzięcie z kolei może być po prostu nieopłacalne. Jeśli nie stać nas na wykonanie wszystkich prac jednocześnie, modernizację domu i próbę zamienienia go na energooszczędny warto wykonywać etapami. Można zacząć od wymiany tego, co powoduje najwyższe straty ciepła. Ale tylko zastosowanie kilku rozwiązań, przyniesie skutek w postaci niższych rachunków.

Rozwiązanie pierwsze – zmodernizuj wentylację

Najczęściej w starych domach stosuje się wentylację grawitacyjną. W ten sposób może uciekać nawet do 30-40% energii. Tymczasem użycie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem redukuje te straty nawet o 80%.

Dom energooszczędny – jak to zrobić?

Rozwiązanie drugie – wymień stolarkę

Tą drogą ucieka z domu około jednej czwartej ciepła. Oczywiście dużo zależy od tego, w jakim stanie są okna i drzwi. Wybierając nową stolarkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który określa się symbolem U. Może on dotyczyć całych okien i drzwi lub wybranych fragmentów, np. tylko szyb (wtedy jest nawet o 30% niższy). Im niższy, tym lepszy, ale musi dotyczyć całych okien. Aby z domu uciekało mało ciepła, okna powinny być solidnie zamontowane, najlepiej za pomocą specjalnych uchwytów w warstwie izolacji, a nie w murze.

Rozwiązanie trzecie – przeprowadź termomodernizację

Sprawa dotyczy ścian, dachu i posadzki, jeśli dom znajduje się bezpośrednio na gruncie. Przez ściany ucieka do 20% ciepła, przez dach 10-15%, najmniej przez posadzkę, bo 5-10%. Najczęściej ociepla się styropianem lub wełną. Standardowo warstwa izolacyjna ma 10-12 cm. To nie wystarczy, jeśli chcemy by dom był zbliżony do wymogów zarezerwowanych dla budownictwa energooszczędnego. Ściany zewnętrzne, podobnie jak podłoga na gruncie, powinny być zabezpieczone co najmniej 20 cm warstwą izolacji. Dach i stropodach musi mieć jeszcze więcej – najlepiej 30 cm.

Rozwiązanie czwarte –
nowe centralne ogrzewanie
Dom energooszczędny – jak to zrobić?

Warto wymienić stary piec centralnego ogrzewanie. Najlepiej kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania, turbo lub kondensacyjny, a do tego zainstalować kominek o niewielkiej mocy (około 10 kW).

Rozwiązanie piąte – nowe urządzenia

Szczególnie cenne mogą okazać się te urządzenia, dzięki którym będzie można wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych, słońca lub gruntu. Mówiąc inaczej, w czasie kompleksowej modernizacji domu warto rozważyć zakup kolektora, pompy ciepła lub gruntowego wymiennika ciepła.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl