Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Formalności i wybór systemu

Wojciech Lechowski
Przy instalacji ogrzewania podłogowego trzeba wziąć pod uwagę, że nie każda posadzka równie dobrze przewodzi ciepło. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, np. o wzorze drewnianych desek.
Przy instalacji ogrzewania podłogowego trzeba wziąć pod uwagę, że nie każda posadzka równie dobrze przewodzi ciepło. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, np. o wzorze drewnianych desek. Opoczno
Ogrzewanie podłogowe jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych. Montaż tego typu ogrzewania jest możliwy także w mieszkaniu w bloku, czy kamienicy. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z większymi formalnościami i zastanowić nad opłacalnością takiej inwestycji.

Warto zdawać sobie  sprawę, że montaż ogrzewania podłogowego ma sens wyłącznie w budynkach dobrze ocieplonych i posiadających szczelne okna. Tymczasem wiele spółdzielczych bloków, a tym bardziej miejskich kamienic wciąż oczekuje na łaskę dostąpienia termomodernizacji. Ściany takich budynków przemarzają w zimie, a przez nieszczelną stolarkę ucieka duża część wytworzonego w mieszkaniach ciepła. Wówczas modernizacja dotychczasowej lub montaż nowej instalacji c.o. nie przyniesie ani opłacalności użytkowania, ani oczekiwanego ciepła w pomieszczeniach. Systemy ogrzewania podłogowego są bowiem systematami niskotemperaturowymi. Oznacza to, że średnia komfortowa temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym za pomocą mat grzejnych wynosi 20 stopni Celsjusza, tj. o dwa stopnie mniej niż przy wykorzystywaniu ogrzewania tradycyjnego.

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu – formalności administracyjne

Orzecznictwo Sadu Najwyższego jednogłośnie wskazuje na fakt, że instalację centralnego ogrzewania w danym budynku należy traktować w całości jako część wspólną tego budynku. Tym samym, wszelkie ingerencje w nią powinny odbywać się dopiero po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni i braku sprzeciwu ze strony wszystkich członków (tj. współmieszkańców bloku lub kamienicy). W sytuacji, gdy budynek ze zużycia ciepła jest rozliczany indywidualnie (posiada indywidualne opomiarowanie) zarządy nie utrudniają na ogół modernizacji instalacji c.o. w obrębach poszczególnych lokali mieszkalnych i wydają zgody na podłogówkę bez większych oporów. Jednak już w przypadku braku indywidualnego opomiarowania budynku – uzyskanie pozwolenia jest właściwie niemożliwe.

Odrębną i jednocześnie nieodzowną kwestią jest oczywiście spełnienie wszelkich wymagań technicznych. W niektórych przypadkach (zwłaszcza w budynkach starszych) konieczna jest ocena nośności stropu. Trzeba tu uwzględniać, że grubość zabudowy ogrzewania wodnego będzie stanowiła dodatkowe obciążenie dla istniejącej konstrukcji. Ponadto, nie pozostanie też bez znaczenia dla dotychczasowej wysokości mieszkania. Ograniczenie to dotyczy przede wszystkim stosunkowo niskich mieszkań blokowych. Przy standardowym wymiarze mieszkania 250 cm, racjonalny  jest wybór elektrycznego ogrzewania podłogowego. Taki system nie wymaga stosowania obciążających stropy jastrychów i nie podnosi znacząco poziomu podłogi.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe działa podobnie co dotychczasowe wodne c.o. z grzejnikami, ale temperatura jest w jego przypadku rozprowadzana równomiernie, co podnosi komfort użytkowania mieszkania. Taki system nie ogranicza też możliwości aranżacyjnych wnętrz, gdyż na żadnej ze ścian nie występują już, często toporne i nieestetyczne kaloryfery. Inwestorzy decydujący się na wodne ogrzewanie podłogowe mają do wyboru dwie dostępne technologie:

  • ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie mokrej (z  wylewką betonową);
  • ogrzewanie podłogowe w systemie lekkim (składającym się z paneli styropianowych z aluminiową blachą).
Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury i jest wydajne.
Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury i jest wydajne. Purmo

Pierwsza z wymienionych powyżej technologii stosowana jest raczej w budynkach nowo powstających. Wiąże się ona bowiem z koniecznością prowadzenia dużej ilości tzw. prac mokrych, tj. wykonania grubowarstwowej wylewki, której rolą jest pokrycie rozprowadzonej instalacji. Inną rzeczą jest, że ogrzewanie podłogowe w mokrej zabudowie podnosi poziom podłogi o przynajmniej kilkanaście centymetrów, co na ogół nie jest korzystne podczas remontów mieszkań (zwłaszcza blokowych).

Decydując się jedynie na modernizację dotychczasowej instalacji c.o. i nie chcąc brnąć w kapitalne remontowanie całego mieszkania – lepiej jest wybrać lekki system ogrzewania podłogowego. Technologia ta polega na zastosowaniu paneli styropianowych, których górna powierzchnia pokryta jest blachą aluminiową. W tym przypadku nie ma konieczności wylewania dodatkowych jastrychów. Ogranicza to zakres i czas prac oraz nie wpływa znacząco na podniesienie poziomu podłóg. Poziom ten zmienia się jedynie o około 5 cm. Dodatkową zaletą omawianego sytemu jest to, że nie trzeba też martwić się obciążeniem przez niego stropu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ustosunkowując się do elektrycznego ogrzewania podłogowego, zacząć należy od obalenia mitu, iż jest ono nieekonomiczne. Ogrzewanie to  może być opłacalne w eksploatacji, ale pod pewnymi warunkami. Do zasadniczych należą: właściwy dobór maty do powierzchni, którą ma ona ogrzewać oraz prawidłowe regulowanie poziomem temperatury (ustawienie programatora).

Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe trzeba m.in. precyzyjnie dobrać jego moc do ogrzewanej powierzchni.
Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe trzeba m.in. precyzyjnie dobrać jego moc do ogrzewanej powierzchni. Purmo

W tych systemach inwestorzy mają do wyboru kable, maty i folie grzewcze o różnych wielkościach i zróżnicowanych poziomach mocy. Elementy te przykrywa się na podłodze cienkowarstwową wylewką betonową (można stosować wybrane masy samopoziomujące) lub układa je w warstwie elastycznego kleju tuż pod właściwą posadzką. Elektryczne ogrzewanie podłogowe (podobnie jak wodne  systemy suche) nie podnosi znacząco poziomu podłóg i nie wpływa na obciążenie stropów. W przypadku jego zastosowania trzeba jednak zadbać, by cyrkulacja powietrza przebiegała swobodnie. Właściwie na żadnym rodzaju ogrzewania podłogowego nie powinno ustawiać się dużych i zabudowanych do samej podłogi mebli. Wskazane są sprzęty na nóżkach, które nie stykają się bezpośrednio z okładziną podłogową. W łazienkach, w miejscu ustawienia zabudowanych wanien i brodzików – ogrzewania podłogowego nie układa się, gdyż jest to tylko niepotrzebną stratą energii.

Uwaga!

Choć ogrzewanie podłogowe uchodzi za bezawaryjne, to jednak w rzeczywistości usterki zdarzają się. Powinniśmy pamiętać, że o ile ukrycie poszczególnych elementów wybranego sytemu pod posadzką jest bardzo korzystne pod względem możliwości aranżacyjnych przestrzeni mieszkalnej, o tyle mamy też do czynienia z mocno utrudnionym dostępem do instalacji grzewczej. Dokonanie nawet niewielkiej naprawy może powodować konieczność zniszczenia posadzki. Dlatego też decydując się na ten sposób ogrzewania domów i mieszkań – wybierajmy jedynie spośród systemów oferowanych przez renomowanych i sprawdzonych producentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl