Dopłata do ocieplenia domu i wymiany kotła – warunki programu „Czyste powietrze"

Wojciech Lechowski
W ramach programu "Czyste powietrze" można ubiegać się o dofinansowanie ocieplenia domu, wymiany okien oraz kotła centralnego ogrzewania.
W ramach programu "Czyste powietrze" można ubiegać się o dofinansowanie ocieplenia domu, wymiany okien oraz kotła centralnego ogrzewania. Katarzyna Laszczak
Od 1 września 2018 rusza rządowy program „Czyste powietrze”, w ramach którego będzie można skorzystać z dopłat przeznaczonych na wymianę kotłów grzewczych i inne zabiegi termomodernizacyjne w gospodarstwach domowych. Na ten cel przeznaczono aż 103 mld zł, a jego realizacja potrwa przez 10 lat. Poniżej o tym, kto i na jakich zasadach uzyska dofinansowanie.

Problem pogarszania się stanu środowiska naturalnego poprzez wszechobecny smog jest alarmujący już od dobrych kilku lat. Zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery w ogromnej mierze pochodzą z prywatnych pieców tzw. kopciuchów, na których wymianę wielu użytkowników zwyczajnie nie stać.

"Czyste powietrze" - rządowy program dopłat

Rząd postanowił ruszyć z pomocą i na podstawie porozumienia spisanego pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszami wojewódzkimi i Bankiem Ochrony Środowiska uruchamia program dopłat „Czyste powietrze”. Wnioski o środki na termomodernizację domów jednorodnych można składać od 1 września b.r. w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska oraz w placówkach Banku Ochrony Środowiska.

Program „Czyste powietrze” – kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Beneficjentami programu „Czyste powietrze” są osoby fizyczne – głównie właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych wymagających termomodernizacji (w szczególności docieplenia domu i wymiany kotłów c.o.). Rząd zakłada, że dzięki dopłatom, termomodernizacji zostanie poddane ponad 3 mln polskich domów. Oprócz tego do rządowej pomocy uprawnione są też osoby planujące budowę domu jednorodzinnego i dysponujące wydanym pozwoleniem na budowę.

Na co można przeznaczyć pieniądze z programu "Czyste powietrze"?

Środki finansowe pochodzące z dopłat w ramach programu „Czyste powietrze” mają w szczególności pomóc w likwidacji źródeł ciepła starej generacji opalanych paliwem stałym i zastąpienie ich nowocześniejszymi rozwiązaniami. W grę wchodzą: węzły cieplne, pompy ciepła, nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe, ekologiczne kotły na paliwo stałe oraz instalacje grzewcze zasilane energią elektryczną.

Ponadto w ramach dofinansowania można też poddać ociepleniu zewnętrzne i wewnętrzne przegrody budynku (ułożyć na nich warstwę izolacji termicznej) oraz wymienić nieszczelną stolarkę okienną i drzwiową.

Program zakłada także możliwość przeznaczenia pieniędzy na zastosowanie w gospodarstwach domowych odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej (kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych).

Wysokość dopłat w programie „Czyste Powietrze”

Rządowe dopłaty termomodernizacyjne mają pokrywać od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ze 103 mld zł – 63,3 mld zł ma mieć postać dotacji, a 39,7 mld zł być zwrotnymi pożyczkami.

Konkretne kwoty, które otrzymają beneficjenci uzależnione będą od dochodu uzyskiwanego na osobę w gospodarstwie domowym. Na 90% dofinansowanie (kwotę 53 tys. zł) mogą liczyć gospodarstwa, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 600 zł miesięcznie. 32% kosztów inwestycji (kwotę 7 tys. zł) otrzymają rodziny, w których pułap dochodowy wynosi więcej niż 1600 zł miesięcznie na osobę.

Niedobór pomiędzy wysokością dofinansowania a kosztami inwestycji będzie można sfinansować preferencyjną pożyczką zwrotną. Pożyczki te mają być udzielane na okres do 15 lat.

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku w programie "Czyste powietrze"

Wnioski o dofinansowanie termomodernizacyjne najlepiej jest składać elektronicznie, choć na początku działania programu „Czyste powietrze” mają one być też przyjmowane w tradycyjnej formie  papierowej. Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości (jeżeli we wniosku nie podaje się numeru księgi wieczystej);
  • kopię dokonanego zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych i oświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu przez właściwy organ architektoniczno-budowlany lub ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę (w przypadku, gdy taka decyzja jest konieczna do przeprowadzenia termomodernizacji);
  • dokumentację fotograficzną odzwierciedlającą stan budynku lub urządzeń, które mają być wymieniane lub modernizowane;
  • branżową dokumentację projektową/audyt energetyczny/specjalistyczne ekspertyzy (jeśli zostały wykonane);
  • oświadczenie o dochodach i dokumenty potwierdzające ich wysokość.
  • protokół częściowego lub całościowego odbioru przedsięwzięcia;
  • dokumenty księgowe potwierdzające zakup materiałów lub usług oraz wykaz umów zawartych z wykonawcami;
  • dokumentację fotograficzną odzwierciedlającą stan budynku lub urządzeń, które zostały wymienione lub zmodernizowane;
  • potwierdzenie wykonanego przelewu lub inne poświadczenie opłacenia dowodów  księgowych (jeśli wypłata dofinansowania ma nastąpić na rachunek beneficjenta).

Dodatkowa ulga podatkowa w ramach walki ze smogiem

Wraz z ogłoszeniem rządowego programu „Czyste powietrze”, korzystne dla polskiego społeczeństwa zmiany zapowiedziało także Ministerstwo Finansów. Od roku 2019 ma zacząć obowiązywać nowa ulga podatkowa. Skorzystać z niej będzie można dopiero składając zeznanie w 2020 roku.

20 procentowemu odliczeniu od dochodu mają podlegać wydatki ponoszone na termomodernizację efektywną, czyli potwierdzoną audytem energetycznym. Z ulgi skorzystać będą mogły osoby o dochodach wyższych niż 1600 zł miesięcznie. Odliczenie będzie obowiązywało przez 3 lata, a jego łączna kwota nie będzie mogła przekroczyć wartości 53 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl