Doprowadzenie powietrza do kominka

Konrad Koper
Nawet najlepiej zbudowany kominek, zarówno otwarty, jaki i zamknięty nie będzie właściwie działał bez doprowadzenia wystarczającej ilości powietrza niezbędnego do spalania.
Doprowadzenie powietrza do kominka

To właśnie niedostateczna ilość powietrza jest najczęstszym powodem złego funkcjonowania kominków. W przypadku modeli otwartych zapotrzebowanie powietrza jest bardzo duże. W takich kominkach tylko część zasysanego do paleniska powietrza ma bezpośredni kontakt z drewnem. Znacznie większa jego część (nawet do 2000 m³/h na 1 kg drewna) przepływa obok drewna, nie biorąc udziału w procesie spalania. Powietrze to unosi znaczną część wytworzonej energii do komina. Kominek otwarty wysysa z naszego domu w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż wynosi kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzieje się tak dlatego, że kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska.
O wiele bardziej oszczędne pod tym względem są kominki z paleniskami zamkniętymi (kasetami lub wkładami kominkowymi albo też kozy). Potrzebują tylko ok. 6-8 m³/h na 1 kg drewna. Nowoczesne wkłady i piece na drewno dają możliwość większej kontroli nad przepływem powietrza w palenisku i większość powietrza zasysanego do paleniska bierze udział w efektywnym wytwarzaniu energii cieplnej

Szczelne budownictwo – duże ryzyko podciśnienia

Jednym z podstawowych założeń nowoczesnego budownictwa jest minimalizacja strat ciepła, między innymi poprzez uszczelnienie budynków. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zapewnienie prawidłowego bilansu „powietrznego”.
Komin, do którego podłączony jest kominek wytwarza odpowiednie podciśnienie, powodując zasysanie dymu z paleniska. W przypadku, gdy budynek jest szczelny w pewnym momencie może powstać tak duże podciśnienie, że dym zacznie cofać się do pomieszczania. W konsekwencji podczas otwarcia drzwiczek dym wydostanie się do pomieszczenia.

Powietrze bezwzględnie potrzebne

Powietrze należy doprowadzić możliwie blisko paleniska kominka np. pod palenisko (pod drewutnie). Doprowadza się je z zewnątrz przewodem wentylacyjnym. Nie ma znaczenia z jakiego materiału wykonany jest przewód. Ważny jest natomiast jego przekrój – w przypadku kominków zamkniętych lub kóz musi wynosić min. 160 mm (lub powierzchnia 200 cm²).
Jeżeli okaże się, że kanał doprowadzający powietrze nie jest wystarczający, jako uzupełnienie można zastosować nawiewniki w oknach.

Uwaga, nigdy nie pobiera się powietrza do kominka z innych pomieszczeń domu lub mieszkania.


Doprowadzenie powietrza do kominka

    
Doprowadzenie powietrza do kominka

    
Doprowadzenie powietrza do kominka

Dokładne wyliczenia
Chcąc dokładnie wyliczyć potrzebną ilość powietrza do planowanego kominka lub kozy, należy skonsultować się z architektem lub firmą zajmującą się montażem tego typu urządzeń. Najczęściej przyjmuje się następujące założenia:

  • dla palenisk zamkniętych dopływ powietrza musi wynosić minimum 10 m³/h na 1 kW mocy urządzenia,
  • dla kominków otwartych doprowadzenie powietrza gwarantujące odpowiednią prędkość jego przepływu w otworze paleniska powinna być nie mniejsza niż 0,2 m/s.

Doprowadzając powietrze należy pamiętać o kilku zasadach:

  • konieczne jest zastosowanie przepustnicy, której zamknięcie zabezpieczy przed stratami ciepła, gdy kominek nie jest używany,
  • nigdy nie doprowadzamy powietrza z garażu, piwnicy i od strony ulicy, gdyż w ten sposób kurz i nieprzyjemne zapachy dostaną się do pomieszczeń ogrzewanych kominkiem; kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz musi być szczelny,
  • powietrze z zewnątrz należy pobierać z kierunku zachodniego, z którego najczęściej wieją wiatry w Polsce (wiatry dominując) – w przypadku bardzo silnych powiewów wiatru z drugiej strony budynku powstaje podciśnienie i zamiast zasysać powietrze do kominka, będzie ono wydmuchiwane.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl