Jak zamontować biokominek w ścianie w mieszkaniu

Wojciech Lechowski
Biokominek to świetna alternatywa dla kominka opalanego drewnem.
Biokominek to świetna alternatywa dla kominka opalanego drewnem. kratki.pl
Biokominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kominka opalanego drewnem. Pozwala bowiem cieszyć się urokiem ognia, a nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej. Na rynku znaleźć można różne wersje biokominków, ale najlepsze efekty wizualne udaje się uzyskać za sprawą urządzeń przeznaczonych do zabudowy.

Biokominki do zabudowy są droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki stojące i wiszące, ale pozwalają na stworzenie bardzo ciekawych, a często również indywidualnie projektowanych aranżacji wnętrz. Takie kominki najczęściej montuje się we wnękach ściennych, które po umiejscowieniu wkładu, należy odpowiednio wykończyć. Najpopularniejszym materiałem nadającym się do tego celu są płyty gipsowo-kartonowe, ale nie tylko.

Zabudowę wokół biokominka można też wykonać z kamienia, płytek klinkierowych i innych materiałów. Istnieje również możliwość zakupu gotowych elementów obudowy, które wystarczy odpowiednio połączyć i przymocować do ściany. Poniżej wszystko o montażu biokominka do zabudowy w domu lub mieszkaniu.

Biokominek w mieszkaniu – pozwolenia i wymagania montażowe

Brak jakichkolwiek urzędniczych pozwoleń oraz bardzo ograniczone wymagania montażowe w stosunku do biokominków, to największe zalety tych urządzeń. Biokominek może posiadać tak właściciel domu jednorodzinnego, jak i lokator mieszkania w bloku czy kamienicy. Dodatkowo można zainstalować go w dowolnie wybranym przez siebie pomieszczeniu i praktycznie w każdym miejscu tego pomieszczenia. Wprawdzie najczęściej wybieranym miejscem do montażu biokominka jest jedna ze ścian salonu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by element ten umieścić w sypialni, holu, łazience czy nawet w kuchni.

Biokominki opala się ekologicznym paliwem, którego spalanie nie tworzy dymu ani żadnego brudu. Podczas użytkowania tego urządzenia wydziela się jedynie para wodna i CO2. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić podczas montażu biokominka jest zlokalizowanie paleniska w taki sposób, by nie sąsiadowało bezpośrednio z materiałami łatwopalnymi i nie miały do niego dostępu dzieci oraz zwierzęta domowe.

Zobacz: Biokominek to dekoracja i ciepło. Sprawdź, czy warto mieć biokominek

W celu oddzielenia źródła ognia biokominka od materiałów łatwopalnych (np. tapet znajdujących się na ścianie) stosuje się specjalne maty izolacyjne. Specjaliści polecają też, by obudowy wykonywać z materiałów ognioodpornych (np. płyt gipsowo-kartonowych o takim właśnie przeznaczeniu). Jednak w rzeczywistości biokominki nie nagrzewają się aż do takich temperatur, które mogłyby spowodować wzniecenie pożaru. Taka okoliczność może wystąpić tylko przy bezpośrednim kontakcie z płomieniem. Ten zaś zabezpiecza przeważnie specjalna hartowana szyba, którą do swoich wyrobów dołączają producenci. Szyba ta chroni również przed przypadkowym poparzeniem.

Rodzaje biokominków do zabudowy

Aby móc omówić kwestię montażu biokominków do zabudowy, należy rozpocząć od wyszczególnienia ich rodzajów. A aktualnie producenci oferują przynajmniej kilka możliwości.

Najprostszą formą do montażu na ścianie są biokominki wiszące. Można je tylko powiesić, jak i dowolnie obudować. Oczywiście wersje z dodatkową obudową prezentują się efektowniej i bardziej cieszą oko użytkowników. W tym przypadku montaż sprowadza się do nawiercenia odpowiedniej ilości otworów w ścianie i zamocowania uchwytu podtrzymującego biokominek. Konieczne są tu właściwie dobrane kołki rozporowe bądź śruby. Na uchwycie wiesza się urządzenie i można rozpocząć jego użytkowanie. Ściana wokół może zostać dodatkowo dowolnie wykończona (np. można zastosować gotową obudowę zakupioną w sklepie lub samodzielnie wykonać dekoracyjną okładzinę).

Biokominek pasuje do każdego wnętrza. Wystarczy odpowiednia obudowa.
Biokominek pasuje do każdego wnętrza. Wystarczy odpowiednia obudowa. kratki.pl

Kolejna wersja to biokominki wpuszczane w ścianę (do montażu we wnęce). Także i w tym przypadku możliwy jest samodzielny montaż. Wkład kominkowy umieszcza się bowiem w uprzednio przygotowanym otworze, a następnie wykańcza dowolnie przestrzeń wokół niego. Tego typu urządzenia niejako wtapiają się w ścianę i stanowią jej atrakcyjne urozmaicenie.

Nieco bardziej skomplikowany jest montaż biokominków wielostronnych. Mogą być one dwustronne na przestrzał lub otwarte z dwóch lub z trzech stron. To najbardziej efektowne urządzenia, ale też i wymagające sporego nakładu pracy związanej z montażem. Konieczne jest tu bowiem wykonanie zabudowy przestrzennej. Mniej wprawieni majsterkowicze mogą mieć z tym pewien problem.

Warto też wiedzieć, że oprócz biokominków przeznaczonych do montażu pionowego, dostępne są urządzenia poziome. Montuje się je np. w blatach mebli (np. stołów czy stolików kawowych) lub w wyspach kuchennych. To stosunkowo drogie, ale też i naprawdę bardzo ciekawe rozwiązania.

Montaż biokominka w zabudowie ściennej

W ścianach murowanych wnękę należy wykuć. Następnie zaś zamurować w niej wkład kominkowy bądź go przykręcić. Na koniec mocujemy ramę okalającą i ewentualnie tworzymy wokół niej nową okładzinę ścienną (np. kamienną).

W ścianach wykonanych metodą suchej zabudowy (z płyt g-k) konieczne jest stworzenie stalowego stelażu. W ten sposób powstanie wnęka, w którą będzie można wsunąć wkład biokominka. Do wykonania stelażu służą specjalne profile pionowe i poziome. Należy ustawić je w pożądanej pozycji i zespolić ze sobą oraz z podłogą i sufitem za pomocą wkrętów. Do tak przygotowanego stelaża mocuje się fragmenty płyt (najlepiej ognioodpornych). Na koniec należy obrobić narożniki, zagipsować i wyszlifować miejsca łączeń oraz osadzić ramę frontową biokominka.

Zabudowy wykonywane z płyt g-k mogą mieć zróżnicowaną formę oraz można je dowolnie wykańczać. Najprostsza konstrukcja to ta, którą zabudowano płytą od góry do dołu. Jednak oprócz niej można również stworzyć dodatkowe półki czy wnęki na dekoracyjne drobiazgi. Tak urozmaicona ściana zawsze pięknie się prezentuje i stanowi wyśmienitą oprawę dla biokominka. Wybór ostatecznej okładziny jest sprawą indywidualną. Może to być po prostu farba, ale też i wiele innych materiałów wykończeniowych.

Biokominek robi niesamowite wrażenie również na zewnątrz.
Biokominek robi niesamowite wrażenie również na zewnątrz. kratki.pl

Prawidłowy wybór miejsca na biokominek w ścianie

Wprawdzie wybór miejsca na montaż biokominka w mieszkaniu nie jest dyktowany wymaganiami technicznymi, ale jednak usytuowanie tego urządzenia warto starannie przemyśleć. Wyznacznikiem jest tu telewizor.

W przypadku, gdy telewizor umieszczony jest wysoko (zawieszony na ścianie), biokominek zaleca się zamontować niemal przy samej podłodze. Natomiast jeśli telewizor stoi na niskiej szafce RTV, biokominek powinien znaleźć się powyżej. Takie rozlokowanie sprzętów sprawia, że nie kolidują ze sobą i mogą być wygodnie użytkowane razem lub z oddzielna.

**Zobacz również:

Montaż biokominka (WIDEO)

**

Oczywiście o lokalizacji biokominka nie decyduje tylko sam telewizor. Równie ważne jest też ustawienie innych sprzętów i mebli w pomieszczeniu. Najbardziej typowe miejsca dla naturalnego płomienia to ściana na wprost lub obok salonowej kanapy. Są jednak i tacy użytkownicy, którzy biokominek umieszczają w sypialniach, łazienkach i innych miejscach domu czy mieszkania. Przepięknie prezentują się chociażby półścianki umownie oddzielające salon od kuchni z wbudowanym biokominkiem narożnym lub dwustronnym na przestrzał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl