Wybierając pompę ciepła należy wziąć pod uwagę zarówno parametry urządzenia, jak i instalacji grzewczej, z którą pompa będzie współpracować. Ważnym wskaźnikiem jest współczynnik COP, który określa efektywność działania. Jest on podawany przy określonych temperaturach dolnego źródła (temperatura glikolu) oraz górnego źródła (temperatura instalacji grzewczej), który liczony jest według określonych norm. Krótko mówiąc – im wyższy wskaźnik COP, tym oszczędniej i efektywniej pracuje pompa ciepła. W praktyce, COP określa ile energii cieplnej zostanie wytworzone z jednej jednostki energii dostarczonej do urządzenia. W przypadku pomp ciepła Buderus, ich współczynniki COP mają nawet wartość 5, co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej wytwarzane jest aż 5 kW energii cieplnej, czyli efektywność pracy pompy sięga 500%!.
Szeroki wybór
Buderus oferuje trzy typoszeregi urządzeń Logatherm WPS, które czerpią ciepło z gruntu. Są to:
- pompy ciepła w zakresie mocy od 6 do 10 kW, które mają wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 185 litrów (symbol WPS K-1),
- pompy ciepła o mocach od 6 do 17 kW, które można połączyć z wolnostojącym zasobnikiem ciepłej wody,
- pompy ciepła dwu-sprężarkowe w zakresie mocy od 22 do 60 kW.
Wszystkie urządzenia są wyposażone w:
- sprężarki spiralne wysokotemperaturowe, dzięki którym temperatura w miejscu zasilania systemu grzewczego sięga 62°C,
- elektroniczne pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, dlatego nie trzeba dobierać ich dodatkowo, a prace montażowe przebiegają szybko i sprawnie,
- ponadto urządzenia Logatherm WPS-1 mają wbudowany zawór trójdrogowy pozwalający na pracę na c.o. i c.w.u.
Bogate wyposażenie
Wyposażenie pomp ciepła Buderus wzbogacają elementy zapewniające ich bezawaryjną pracę i dokładną regulację. W zależności od przeznaczenia, pompa może być wyposażona nawet w kilkanaście czujników. Dzięki temu jest możliwa dokładna regulacja urządzenia (również przez użytkownika), co wpływa na wzrost wydajności urządzenia.
Pełne okablowanie urządzeń skraca czas prac montażowych do minimum. Do pomp ciepła z typoszeregu Logatherm WPS 6/10K-1 wystarczy podłączyć zasilanie elektryczne oraz dwa czujniki (pozostałe czujniki są zainstalowane fabrycznie), aby dostarczać ciepło do centralnego ogrzewania oraz podgrzewać ciepłą wodę. Pompy ciepła Buderus są wyposażone w urządzenie łagodnego rozruchu tzn. „miękki start”. Jest ono szczególnie przydatne wówczas, gdy sieć elektryczna, do której podłączony jest budynek jest w nie najlepszym stanie. Zapobiega ono spadkom napięcia w sieci elektrycznej w czasie startu sprężarki. W wyposażeniu pomp ciepła jest również zabezpieczenie przed nieprawidłową kolejnością oraz zanikiem faz. Chroni to urządzenie przed awarią, a osobom montującym urządzenie ułatwia prace elektryczne. Użytkownikowi natomiast pozwala na łatwą kontrolę w przypadku problemów z zasilaniem elektrycznym.
Dużą zaletą jest cicha praca urządzeń. W przypadku urządzeń do 17 kW osiągnięcie poziomu hałasu poniżej 34 dB, możliwe jest dzięki zastosowaniu kilku rozwiązań:
- obudowa urządzenia wytłumiona jest specjalną pianką dźwiękochłonną,
- połączenia hydrauliczne wewnątrz urządzenia wykonane są za pomocą elastycznych połączeń zapobiegającym przenoszeniu wibracji na instalację grzewczą,
- sprężarka ma płaszcz wytłumiający, a jej „pływające” posadowienie sprawia, że wibracje nie przenoszą się na obudowę.
Wszystkie wymienione rozwiązania sprawiają, że pompy ciepła marki Buderus są jednymi z najciszej pracujących.
Istotnymi zaletami, na które również warto zwrócić uwagę jest 5.letnia gwarancja oraz fachowa obsługa zapewniana przez autoryzowane firmy instalacyjne. I choć nie są to elementy związane bezpośrednio z działaniem pomp, zapewniają komfort ich użytkowania.
* artykuł sponsorowany
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?