Grzejniki na poddaszu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Grzejniki na poddaszu

Włączanie powierzchni poddasza w przestrzeń mieszkalną domu jest coraz bardziej popularne. To prosty sposób na zwiększenie metrażu i zagospodarowanie przestrzeni.

Często także aranżowane są poddasza istniejących domów wielorodzinnych. Jednak, aby
w pomieszczeniach pod dachem panowały odpowiednie i komfortowe dla domowników warunki, muszą być one optymalnie ogrzane. Poniżej porady, jaki grzejnik wybrać na poddasze i jak go zainstalować, by cieszyć się ciepłem podczas mrozów.
Aby na poddaszu panowała odpowiednia temperatura i dało się na nim mieszkać trzeba spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim konieczne jest prawidłowe ocieplenie dachu i innych przegród przy pomocy specjalistycznych materiałów, zabezpieczenie izolacji cieplnej, zastosowanie wysokiej jakości pokrycia, zapewnienie wentylacji itd. Nie mniej ważna jest instalacja grzejników, które powinny być właściwie dopasowane
i rozmieszczone.

Grzejniki na poddaszu

Gdzie umieścić grzejnik na poddaszu?

Na poddaszu najlepiej montować grzejniki tam, gdzie straty ciepła są największe. Zwykle są to miejsca pod oknami, na ścianach zewnętrznych domu, tych które mają najsłabszą izolację. Zainstalowany pod oknem grzejnik będzie bezpośrednio ogrzewał opadające wzdłuż szyby chłodne powietrze. Dzięki temu rozkład temperatury we wnętrzu pozostanie równomierny. Niskie grzejniki konwektorowe można postawić na odpowiednich nóżkach, jeśli ścianka kolankowa jest za mała by umieścić na jej tle grzejnik, wówczas można umieścić go na jednej z wewnętrznych ścian. Jednak trzeba liczyć się z tym, że takie ulokowanie grzejnika nakazuje zwiększenie mocy dobranego urządzenia o minimum 10% w zależności od odległości od okna, mimo to przy ścianach zewnętrznych możemy odczuwać wychłodzenie.

Jaki rodzaj grzejnika?

To, na jaki rodzaj grzejnika się zdecydujemy, uzależnione jest od wysokości ścianki kolankowej lub innej przegrody, na której najczęściej jest umieszczany. Jeśli ma ona przynajmniej 80 cm, wówczas można zastosować np. grzejniki żeberkowe. Grzejniki stalowe żeberkowe doskonale dopasowują się do każdego wnętrza, mają przy tym wysoki odsetek energii oddawanej przez promieniowanie, dlatego nadają się do dużych pomieszczeń jak i świetnie sprawują się w instalacjach niskotemperaturowych – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.
Jeśli ścianka kolankowa ma minimalną wysokość, możemy zainstalować grzejniki konwektorowe, które dostępne są już od 7 cm wysokości. Ten typ kaloryferów oddaje ciepło przez konwekcję, czyli ogrzewa powietrze opływające grzejnik. Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj ogrzewania będzie korzystny tylko w dosyć niskich pomieszczeniach – najwyższa temperatura będzie zawsze pod sufitem, a najniższa przy podłodze. Nie jest to również dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ wraz z unoszącym się do góry ciepłym powietrzem, unosi się też kurz. Dlatego takie grzejniki powinny się znajdować w pomieszczeniach użytkowych ale nie w sypialnych.

Grzejniki na poddaszu

Aranżacja przestrzeni poddasza

Przy wyborze urządzenia grzewczego warto wziąć pod uwagę, że będzie ono stałym i widocznym elementem wyposażenia. Dlatego oprócz podstawowej funkcji generowania ciepła, powinno być również swego rodzaju ozdobą i współgrać z wystrojem wnętrza. - Jeżeli na poddaszu widoczne są elementy drewnianej konstrukcji czy cegła, idealnie z taką stylizacją będzie komponował się  członowy grzejnik - stalowy Zehnder Charleston – dodaje Jerzy Stosiek.
Popularnością cieszą się również kaloryfery, które oprócz ogrzewania pełnią jeszcze dodatkową funkcję, np. ścianki działowej. – Taką rolę może pełnić grzejnik Zehnder Excelsior, dostępny
w ofercie naszej firmy. Jeśli ma funkcjonować jako ścianka działowa to należy zamontować go prostopadle do ściany. Oddzielając poszczególne strefy poddasza może równocześnie spełniać rolę praktycznej suszarki. Jego ażurowa konstrukcja przepuszcza światło. Także do łazienek można zastosować grzejniki z uchwytami pozwalającymi na mocowanie jako ścianka, są to proste grzejniki Zehnder Toga lub dekoracyjne Zehnder Yucca -tłumaczy Jerzy Stosiek.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl