Grzejniki żeliwne

Tomasz Krakowczyk
Obecnie produkowane grzejniki żeliwne mają niewiele wspólnego z tymi sprzed lat. To nowoczesne i ekonomiczne źródła ciepła o oryginalnej, ciekawej formie.

Grzejniki żeliwne to wysoko sprawne urządzenia grzewcze, które łączą w sobie zalety grzejników stalowych i aluminiowych. Koszty zakupu oraz montażu grzejników żeliwnych są bardzo zbliżone do grzejników stalowych, a o wiele niższe od grzejników aluminiowych. Możliwe jest łączenie grzejników żeliwnych z dowolnym rodzajem instalacji – z miedzi, stali i tworzyw sztucznych.

Grzejniki żeliwne
Grzejniki żeliwne

Obecna produkcja tego rodzaju grzejników odbywa się na zautomatyzowanej linii odlewniczej, zapewniającej precyzję i powtarzalność wykonanych odlewów. Wdrożony system zarządzania jakością wymaga m.in. skrupulatnej kontroli zarówno składu masy formierskiej, jak i samego żeliwa, co daje stałe parametry grubości i wytrzymałości ścianek grzejników. Odlewy poddawane są piaskowaniu, a następnie ich powierzchnia jest trawiona i malowana zanurzeniowo w lakierze wodnym. Powierzchnia czołowa grzejników może być ponadto szlifowana (model Styl) dla uzyskania idealnie gładkiej, łatwej w utrzymaniu czystości powierzchni. Wszystkie te zabiegi powodują, że produkt końcowy nie odbiega estetyką wykonania od grzejników stalowych czy aluminiowych,
a do tego przewyższa je trwałością (trwałość grzejników żeliwnych ocenia się na przeszło 20 lat). Ponadto zwiększono ich efektywność – zmniejszona została pojemność wodna grzejników, aby zapewnić maksymalną wydajność oraz oszczędność energii.

Grzejniki żeliwne
Grzejniki żeliwne

Mniejsza pojemność wodna grzejników żeliwnych poprawia dynamikę pracy układu grzewczego, jednocześnie duża masa żeliwa, akumulując ciepło, stabilizuje układ grzewczy, co ogranicza zużycie paliwa. Pojemność wodna jednego żebra grzejnika o wysokości 500 mm wynosi 0,6 litra (dla porównania, grzejniki żeliwne poprzedniej generacji mieściły w sobie 1,7 litra wody). Mimo zmniejszenia pojemności wodnej grzejników i tak charakteryzują się większą bezwładnością cieplną niż inne modele – dłużej reagują na zmiany temperatury nośnika ciepła, czyli wolniej nagrzewają się, ale za to dłużej utrzymują ciepło. Stosowanie ich zatem przy systemach regulujących dostawę ciepła, wyposażonych w automatykę pogodową, umożliwiającą szybkie dostosowanie temperatury do warunków atmosferycznych może zmniejszyć efektywność ich działania. Z drugiej jednak strony grzejniki żeliwne dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy potrzebujemy stabilnej temperatury
w dłuższym okresie czasu, np. przez całą dobę.

Grzejniki żeliwne
Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne produkowane są w różnych rozmiarach – istnieje możliwość skomponowania grzejnika z dowolnej ilości żeberek (do 25) i dopasowania wysokości – od 350 do 900 mm.
Grzejniki można zamówić w dowolnie wybranym kolorze z palety RAL. Oferowane są także pakiety już poskręcanych grzejników (w odpowiednie zestawy po 10, 15, 20, 25 żeber), pomalowanych na najczęściej wybierany kolor biały (RAL 9010) - standardowo grzejniki dostarczane są po 10 żeber pomalowanych farbą podkładową i co ważne, z przyłączem od spodu oraz wkładką zaworową i głowicą termostatyczną z zaworkiem odpowietrzającym. Dzięki temu cena pomalowanego grzejnika w przeliczeniu na jedno żeberko jest niższa o ok. 20% od indywidualnie kompletowanych zestawów.

Grzejniki żeliwne montuje się podobnie jak grzejniki innych typów – zawiesza się je na ścianie (nawet na lekkich ścianach gipsowo-kartonowych) lub instaluje na specjalnych stojakach. Grzejniki do instalacji podłącza się z boku lub od spodu, przy czym nie jest wymagany żaden specjalny zestaw przyłączeniowy. Przyłączenie boczne jest wygodne, dzięki korkom z gwintami wewnętrznymi G 3/8”, ½”, ¾” i 1”. Oferowane są różne zestawy montażowe do grzejników żeliwnych, które dobiera się w zależności od materiału, z którego wybudowana jest ściana przeznaczona do instalacji grzejnika. Grzejniki żeliwne można wyposażyć w zawory termostatyczne z głowicami.

Nowoczesne grzejniki żeliwne są ekonomiczną i trwałą alternatywą dla grzejników stalowych
czy aluminiowych, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na agresywny wpływ wilgoci
i przy słabej jakości wody. Ponadto dobra dynamika wymiany ciepła z powietrzem w pomieszczeniu,
w połączeniu z akumulacyjnymi właściwościami żeliwa czyni z grzejników żeliwnych korzystne rozwiązanie do współpracy z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, niskotemperaturowymi. Grzejniki wyróżnia duża sprawność już przy niskich temperaturach zasilania (ok. 45-50°C) i konstrukcja wygodna do czyszczenia. Grzejniki żeliwne nie powodują brudzenia ścian (zadymiania). Możliwość pracy z niską temperaturą zapobiega przypiekaniu kurzu, nadmiernej jonizacji powietrza i jego przesuszania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl