Grzewczo-energetyczny mikroblok

Ewa Kulesza

Grupa De Dietrich Remeha opracowała innowacyjny  produkt – grzewczo-energetyczny mikroblok. Urządzenie oszczędza energię, obniża emisji CO2 i ogranicza koszty.

Grzewczo-energetyczny mikroblok

Mikroblok grzewczo-energetyczny (w skrócie BHKW), wytwarza równocześnie ciepło i energię elektryczną, zapewniając tym samym rentowne, ekologiczne wytwarzanie energii. W wiszącym urządzeniu zintegrowano silnik Stirlinga i kocioł kondensacyjny.
Jego moc, przy minimalnych stratach energii, wynosi 24 kW dla ogrzewania, 1 kW dla prądu elektrycznego i 28 kW dla przygotowania ciepłej wody. Podczas gdy w elektrowni napędzanej materiałami kopalnymi 60% energii odprowadza się do rzek, w mikro-bloku grzewczo-energetycznym woda chłodząca i spaliny silnika Stirlinga są wykorzystywane w 100% do ogrzewania instalacji mieszkaniowej.

Silnik Stirlinga
Silnik Stirlinga został opracowany w 1817 roku przez szkockiego księdza Roberta Stirlinga jako alternatywa dla bardzo wtedy niebezpiecznego silnika parowego. Zasada jest stosunkowo prosta: energia napędowa tego silnika nie jest wytwarzana, jak w silniku Otto czy silniku Diesla, przez spalanie wewnątrz cylindra roboczego, lecz ciepło jako energia napędowa jest dostarczane do silnika z zewnątrz. Obydwa sprzężone ze sobą cylindry silnika Stirlinga są gazoszczelnie zamknięte i napełnione stałą ilością gazu roboczego (hel). Jeden cylinder jest ogrzewany z zewnątrz, drugi pozostaje zimny. Różnica ciśnienia pomiędzy obydwoma cylindrami powoduje napędzanie dwóch połączonych ze sobą tłoków pracujących z przesunięciem fazowym. Tak więc schłodzony gaz może zostać przeniesiony ponownie do gorącego cylindra, tam się rozpręża, napędza tłok i tak dalej. Chociaż silnik Stirlinga był w XIX wieku tak wydajny jak żaden inny, to został wyparty w praktycznym zastosowaniu przez młodsze, bezpieczniejsze silniki parowe i silniki spalinowe, które znamy z naszych samochodów. Dla mikrobloku grzewczo-energetycznego najbardziej przydatny jest jednak silnik Stirlinga z powodu swej prostej konstrukcji, cichej pracy i czystego zewnętrznego procesu spalania.

Zalety
Największą zaletą kotła Remeha HRE jest to, że część jego 107%-wydajności (takiej jak kocioł kondensacyjny) przeznacza się na wytwarzanie prądu elektrycznego. Cena i emisje substancji szkodliwych są 65% niższe, niż przy prądzie wytwarzanym przez elektrownię na paliwo kopalne. W gospodarstwie domowym urządzenie dostarcza pomiędzy 2500 i 3000 kilowatów rocznie, a więc 75% przeciętnego zużycia prądu. Prowadzi to do wydzielania 20% mniej dwutlenku węgla (ogrzewanie i równoczesne wytwarzanie prądu) i do oszczędności 400 Euro. Nakłady inwestycyjne mogą zwrócić się w ciągu około 5 lat.

Od grudnia 2006 testuje się osiem jednostek w różnych pomieszczeniach mieszkalnych w Holandii. Pracują one bezproblemowo z oczekiwanym wynikiem. Aktualnie produkuje się do testowania nową serię 120 kotłów. Wprowadzenie na rynek polski planuje się na 2010 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl