Jak ogrzewać dom? Alternatywy dla starego kotła na węgiel

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nowoczesne kotły są wygodne w obsłudze i wydajne.
Nowoczesne kotły są wygodne w obsłudze i wydajne. CentroClima / depositphotos.com
Przestarzałe kotły na węgiel trują nas każdego dnia sezonu grzewczego. Porównujemy kilka źródeł ciepła, którymi można zastąpić „kopciucha”.

W Europie jesteśmy rekordzistą. Niestety powodów do dumy nie ma, bo chodzi o jakość powietrza. W Polsce jest ono najgorsze w Europie. Paradoksalnie sytuacja jest najgorsza w mniejszych miejscowościach i dzielnicach domów jednorodzinnych. Bo główną przyczyną zatrucia powietrza nie są spaliny samochodów, ani przemysł, tylko domy opalane złej jakości paliwem, w tym śmieciami.

A statystyki są takie, że na skutek chorób spowodowanych stanem powietrza, umiera znacznie więcej ludzi, niż ginie w wypadkach samochodowych. Oddychanie „zimowym powietrzem” można porównać do wypalania kilku papierosów dziennie – taki jest poziom zanieczyszczenia, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. I dotyczy on każdego.

Problemem zaczynają zajmować się władze – i centralne, i samorządowe, a jednym z działań jest zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. Mają one zastąpić wciąż wszechobecne "kopciuchy". Jednak dla własnego dobra warto zastanowić się także nad innymi źródłami energii niż węgiel.

Olej opałowy,  gaz ziemny i prąd do ogrzewania domu

Alternatywą dla paliw węglowych może być olej opałowy oraz gaz ziemny. W przypadku oleju opałowego musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami inwestycji, a także paliwa i zadbać o jego dostawy. Natomiast zaletą ogrzewania olejowego jest bezobsługowość pieca, a co za tym idzie, komfort użytkowania.

Znacznie bardziej popularne jest ogrzewanie gazowe. Z gazu ziemnego można korzystać zarówno z sieci, a w przypadku jej braku w naszej okolicy – zdecydować się na zbiorki na paliwo ciekłe. Kotły gazowe również są bezobsługowe i wysoko wydajne, a emisja spalin do atmosfery jest bardzo niska. Kotły gazowe mogą być wykorzystane w instalacji centralnego ogrzewania i służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nie zajmują dużo miejsca i nie potrzebujemy kotłowni, by z nich korzystać.

W mniejszych budynkach (do 100 m²), można się także zdecydować na ogrzewanie elektryczne. Jednak o ile koszty instalacji można uznać za ekonomiczne, o tyle koszty eksploatacji już do takich nie należą. Dlatego takie ogrzewanie można rozważyć wtedy, gdy dom jest ocieplony i ma niewielką powierzchnię.

Pamiętajmy, że każda instalacja grzewcza musi być wykonana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Trzeba także pamiętać o okresowych przeglądach i konserwacji urządzeń.

Ekologiczne ogrzewanie paliwem stałym?

Z paliw stałych warto rozważyć ogrzewanie peletem. To granulowane odpady drzewne o wartości opałowej zbliżonej do drewna i niskiej emisji spalin. Kotły na pelet są wygodne w obsłudze – paliwo jest pobierane z podajnika, w którym wystarczy je uzupełnić co 3-4 dni. Wiele kotłów na pelet spełnia wymagania emisyjności spalin klasy 5.

Dowiedz się więcej o: Ogrzewaniu domu peletem

Nie musimy również całkowicie rezygnować z węgla. Jednak odpowiedniej jakości musi być i paliwo, i kocioł. Regulacje dotyczące jakości paliwa węglowego pojawiają się już w niektórych województwach, a zakaz sprzedaży "kopciuchów" ostatecznie wejdzie w życie w całym kraju w czerwcu 2018 r. Pamiętajmy, że węgiel dobrej jakości emituje mniej spalin, a przy tym ma większą wartość opałową, niż tańszy, ale złej jakości.

Ogrzewanie domu nowoczesne i ekologiczne

Alternatywą dla wszelkiego rodzaju paliw jest ogrzewanie domu pompą ciepła. Te urządzenia pobierają ciepło z gruntu (wody) lub powietrza i przetwarzają je na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody (w dodatku pompy ciepła mogą też ogrzewać wodę, pracując latem w trybie chłodzenia).

Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, jednak jej instalacja jest wymagająca – zarówno pod kątem nakładów pracy (i kosztów), jak i doświadczenia instalatora. Ponieważ pompy ciepła współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłogowym, ściennym), nad ich montażem trzeba się zastanowić przed budową domu lub generalnym remontem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl