Kiedy warto wymienić grzejniki

Paweł Wiśniewski
Grzejniki mają kluczowe znaczenie dla właściwego ogrzewania mieszkania. Ich nieprawidłowe działanie może być przyczyną niedogrzania pomieszczeń. Nie zawsze jednak brak komfortu cieplnego oznacza konieczność wymiany grzejników.

Brak szczelności grzejników

Z całą pewnością nieszczelność grzejników spowodowana korozją blach lub mikropęknięciami żeliwa jest sygnałem alarmowym - wymianę należy rozpocząć jak najszybciej. Ślady wilgoci pod grzejnikiem nie muszą jednak oznaczać, że przecieka sam grzejnik, a np. zawór, który wystarczy wymienić.

Spadek mocy

Często zdarza się, iż spadek mocy cieplnej grzejników spowodowany jest nie ich awarią, czy ograniczeniem przewodności cieplnej wskutek odkładania we wnętrzu kamienia, a stratami ciepła wynikającymi ze starej, nieszczelnej stolarki okiennej, czy niewłaściwego ocieplenia pomieszczeń.
W takich sytuacjach zainstalowanie nowych grzejników nie przyniesie rezultatu, ponieważ ciepło w dalszym ciągu będzie uciekało przez nieszczelności. Lepiej jest wymienić okna ub ocieplić ściany -
w efekcie okaże się, że ingerencja w system grzewczy nie jest konieczna.
Wymiana grzejników często bywa niezbędna w przypadku modernizacji kluczowych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Zamontowanie np. wysokosprawnego kotła kondensacyjnego
w miejsce starego, nieekonomicznego spowoduje, iż w systemie c.o. zacznie krążyć woda o niższej temperaturze, co może bezpośrednio przełożyć się na spadek mocy grzejników starszego typu.

Kiedy warto wymienić grzejniki

Wymiany grzejników nie zawsze wymaga często występujący problem nierównomiernego dogrzewania mieszkania: w jednym pokoju grzejniki są zbyt zimne, w drugim z kolei za ciepłe. Spowodowane może być to zapowietrzeniem grzejników (wystarczy odpowietrzyć) lub niewłaściwym zrównoważeniem całej instalacji - ze względu na to, że woda zawsze płynie po najmniejszej linii oporu, może zdarzyć się, że ciepła woda, w wyniku źle zaprojektowanej instalacji c.o. lub za małej mocy pieca, w ogóle nie dociera do niektórych grzejników.

Żeliwny dyskomfort cieplny

Wymiana starych grzejników nie powinna być podyktowana jedynie koniecznością (np. awarią), a wygodą i ekonomią. Stare instalacje centralnego ogrzewania pracują na dużej ilości wody, przez co grzejniki długo się nagrzewają i wolno stygną. W wyniku dużej bezwładności cieplnej jakakolwiek zmiana temperatury w pomieszczeniach trwa bardzo długo, co ma bezpośrednie przełożenie na odczuwalny komfort cieplny. Ponadto stare grzejniki żeliwne nie mają automatycznego sterowania termostatami, przez co trudniej dopasować ich optymalną wydajność do pozostałej części instalacji grzewczej. Montaż nowoczesnych grzejników z termostatami da nam możliwość szybkiej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W efekcie zmaleje zużycie energii, a tym samym rachunki za ogrzewanie.

Wymiana grzejników - modernizacja instalacji grzewczej

Grzejniki warto wymieniać przy modernizacji instalacji grzewczej (wymianie kotła). Instalacje starego typu pracują przy parametrach 95/70/20°C lub 90/70/20ºC (odpowiednio: temperatura zasilania, temperatura powrotu, temperatura w pomieszczeniu). Obecne rozwiązania przystosowane są przede wszystkim do parametrów: 70/55/20°C i 55/45/20°C. Tak duże różnice powodują, iż np. zestawienie grzejników starego typu i nowoczesnego pieca gazowego zwiększy zużycie energii. Zamontowanie nowoczesnych grzejników zapewni komfort termiczny i pozwoli zredukować rachunki za ogrzewanie.
Warto wiedzieć, że grzejniki to jeden z elementów systemy grzewczego. Aby instalacja centralnego ogrzewania działała prawidłowo (wydajnie i ekonomicznie) muszą być odpowiednio dobrane wszystkie jej elementy. Przy wymianie grzejników nie kierujmy się więc tylko względami estetycznymi - ważne są parametry grzejników i dopasowanie ich do instalacji.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl