Klimatyzacja a hałas

Marta Balcerowska
Włączony klimatyzator niestety hałasuje. Wybierając urządzenie warto zatem zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje dany model, aby jego praca nie była uciążliwa.
Klimatyzacja a hałas

Hałas zaliczany jest do czynników zagrażających środowisku, jak również nam samym – wpływa negatywnie na nasz organizm, pogarsza samopoczucie. Ponieważ hałas jest wszechobecny, zadbajmy chociaż, aby w naszym prywatnym otoczeniu panowały warunki sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu.
Praca klimatyzatorów może nie jest zbyt głośna, jednak towarzyszy jej jednostajny szum, który z pewnością może przeszkadzać. Hałasem możemy nazwać w zasadzie każdy niechciany przez nas dźwięk, który odczuwamy jako nieprzyjemny. Szum klimatyzatora może okazać się szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy wymagającej skupienia oraz sypialniach, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zaśnięciem.
Producenci klimatyzatorów są zobowiązani podawać poziom hałasu urządzeń. Powinien być on zmierzony w odległości jednego metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, w skrócie dBA, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka.
Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia. W nocy musi być mniejszy o 10 dBA.

Jak dźwięki wpływają na zdrowie i samopoczucie?
dźwięki poniżej 35 dB – są zupełnie obojętne i niemal stale nam towarzyszą;
35-70 dB – powodują irytację, zmęczenie, utrudniają rozmowę, zasypianie;
70 do 85 dB – to próg szkodliwości dla zdrowia – może przy dłuższym działaniu powodować nawet uszkodzenia słuchu, stymulować do zachowań agresywnych,
85 do 130 dB – może powodować trwałe uszkodzenia słuchu oraz różne dolegliwości i schorzenia, uniemożliwia zrozumienie mowy nawet z odległości 0,5 m;
powyżej 130 dB – to już pewne, trwałe uszkodzenia słuchu, skutkiem są drgania organów wewnętrznych, które prowadzą do zaburzeń ich pracy.

Klimatyzacja a hałas

W klimatyzatorach typu split, najpopularniejszych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, elementy najgłośniej pracujące, czyli sprężarki, montowane są w jednostce zewnętrznej – instalowanej na zewnętrz budynku, dzięki czemu praca tego typu urządzeń jest najmniej uciążliwa. W jednostce wewnętrznej zaś znajduje się jedynie wentylator. Godne polecenia są urządzenia emitujące do 35 dBA – jest to wartość hałasu przypisywana np. cichej rozmowie. Na rynku dostępne są już urządzenia generujące hałas o wartości jedynie 20 dB(A), a nawet 19 dB(A), zachowujące dużą efektywność wykorzystania energii (klasa A).

Klimatyzatory monoblokowe, które stanowią jedno urządzenie (mieszczą w jednej obudowie wszystkie elementy pracujące) są zdecydowanie głośniejsze – 45-55 dBA.
Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej. Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora zwiększa się, ale tym samym urządzenie pracuje zdecydowanie głośniej (szybciej obraca się wentylator). Wybierając klimatyzator trzeba sprawdzić dokładne parametry techniczne urządzenia, może się bowiem zdarzyć, że producent  czy dystrybutor reklamuje np. wydajność chłodniczą dla najwyższego biegu, a poziomu hałasu – dla biegu najniższego.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl