Kominki elektryczne

Marta Balcerowska
Producenci kominków elektrycznych próbują stworzyć wierną kopię prawdziwego ognia, i to z całkiem dobrym rezultatem.

Kominek i palący się w nim ogień to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza, na którą jednak nie zawsze można sobie pozwolić. W dobrej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych – w nich niemal zawsze, na etapie projektu czy budowy, przeznacza się odpowiednio wyeksponowane miejsce na kominek. Mieszkańcy domów wielorodzinnych nie mają jednak takiej możliwości. Dobrym rozwiązaniem do mieszkania jest właśnie nowoczesny kominek elektryczny, niemal wiernie odwzorowujący tradycyjny kominek, z żywym ogniem.

Kominki elektryczne
Kominki elektryczne

Obsługa – bez obsługi
Montaż kominków elektrycznych jest bardzo prosty. Praktycznie wymaga go tylko jeden typ kominka elektrycznego, przeznaczony do zabudowy. Pozostałe natomiast (wolno stojące, naścienne, narożne) ustawia się jedynie w wybranym miejscu lub ewentualnie montuje do ściany czy na niej zawiesza. Wybrane modele nadają się do zainstalowania nawet w niewielkim pomieszczeniu.
Kominki elektryczne nie wymagają przewodów kominowych, doprowadzenia powietrza, ani specjalnych instalacji – podłącza się je do zwykłego gniazdka elektrycznego. Są praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba składować opału, dorzucać „do ognia”, czyścić paleniska z popiołu i szyby z sadzy. Podczas ich eksploatacji nie brudzi się i nie kurzy.

Kominki elektryczne
Kominki elektryczne

Co ważne, kominki elektryczne mogą również grzać. Modele wyposażone w termowentylatory (przykładowa moc: 1,5; 2 kW) generują ciepło. W chłodne wieczory możemy zatem nie tylko wpatrywać się w ogień, ale i ogrzać się przy nim. Ciepłe noce zaś spędzać przy kominku z wyłączoną funkcją grzania.
Pracą kominka elektrycznego można ponadto sterować, ręcznie lub też zdalnie, za pomocą pilota. Regulacja dotyczy temperatury grzania oraz poziomu jasności płomieni.

Bezpieczeństwo
Eksploatacja kominków elektrycznych jest w pełnie bezpieczna. Frontowa szyba nie nagrzewa się. Podłoga przed kominkiem może być wykończona dowolnym materiałem: kamieniem, ceramiką, drewnem, przed kominkiem może też leżeć dywan.

Kominki elektryczne
Kominki elektryczne

Ogień 3D
Wykorzystanie nowoczesnych technologii daje możliwość stworzenia w kominkach elektrycznych praktycznie wiernej imitacji ognia. Najnowszej generacji trójwymiarowy efekt płomienia i żarzących się polan drewna lub brykietu (do wyboru) sprawiają, że ogień wygląda jak prawdziwy. Udało się go uzyskać wykorzystując ultradźwięki do wytworzenia mgły wodnej, która następnie zostaje odpowiednio podświetlona diodami LED. Dzięki temu jest on bardzo efektowny. Trwałość diod LED zastosowanych w kominkach szacowana jest na około 100 000 godzin, zatem ich blaskiem możemy cieszyć się nawet przez kilkanaście lat, bez konieczności wymiany. Nowoczesne kominki elektryczne są energooszczędne i niedrogie w eksploatacji – kominek z samym efektem świetlnym pobiera 120-300 W energii elektrycznej.
Trójwymiarowy efekt płomieni i dymu wydobywającego się z migoczącego paleniska kominka jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych płomieni. Producentom kominków elektrycznych nie udało się tylko jedno – uzyskać choćby namiastki charakterystycznego, przyjemnego zapachu palącego się drewna.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl