Jak wybrać wkład kominkowy

Piotr Konopka
Kominek w domu jest elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim tanim źródłem ciepła. Funkcjonalność kominka zależy od odpowiednio dobranego wkładu kominkowego.
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl

Obecnie na rynku oferowane są wkłady kominkowe wykonywane w dwóch technologiach - odlewane z żeliwa i zbudowane ze stali nierdzewnej z szamotowymi okładzinami. Obie technologie mają zarówno zalety, jak i wady.
Żeliwo - ma dużą bezwładność cieplną. Kominek dłużej się nagrzewa, lecz równie długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne są bardzo ciężkie, za to trwałe i odporne na korozję.  
Stal - szybko przekazuje ciepło do otoczenia, lecz równie szybko się ochładza (temu zjawisku mają właśnie zapobiegać szamotowe okładziny). Dobrej jakości stal jest odporna na korozję i zmiany temperatury, gorszej jakości może korodować pod wpływem gorących spalin.
Szamot - w kominkach z wkładami stalowymi to właśnie on ogrzewa pomieszczenie długo po wygaśnięciu paleniska, gdyż bardzo dobrze akumuluje ciepło. Elementy szamotowe, niestety, mogą pękać. Mniej wytrzymały na warunki atmosferyczne i pęknięcia jest wermikulit. Jego atutem jest jednak cena.

Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl

Wkłady kominkowe i jakość

Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena.Tymczasem w tym wypadku nie jest to dobry wskaźnik. Tanie wkłady zazwyczaj są wykonane z gorszych jakościowo materiałów, o mniejszej odporności na wysoką temperaturę. Dotyczy to również szyb, będących jednym z droższych elementów wkładu. We wkładach stosuje się żaroodporną ceramikę szklaną.

Na co zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy

 • Moc nominalna w kilowatach (kW) - czyli średnia moc uzyskiwana w czasie 1 godziny pełnej eksploatacji paleniska w warunkach laboratoryjnych.
 • Sprawność grzewcza - w przypadku nowoczesnych kominków wynosi od 50 do 80%.
 • Wielkość paleniska - zazwyczaj oferowane są wkłady z paleniskiem o szerokości od 60 cm do nawet 100 cm.
 • Kształt frontu wkładu kominkowego - decyduje o wyglądzie całego kominka, może być np. zaokrąglony lub płaski, prosty w formie lub stylizowany.
 • Rodzaj wykończenia frontu - ma znaczenie estetyczne, np. mosiężna, chromoniklowana,
  z brązu, wykończona farbą żaroodporną.
 • Ilość i rodzaj przeszklonych ścianek - decyduje o wyglądzie kominka oraz cenie wkładu.
 • Sposób otwierania drzwiczek - najczęściej na bok, rzadziej do góry. Oferowane są też modele z drzwiami chowanymi za paleniskiem.
 • Sposób wybierania popiołu - szuflada, bezpośrednie wybieranie z dolnej płyty paleniska, system odprowadzania popiołu do pomieszczenia poniżej, np. z piwnicy.
 • Regulacja procesu spalania - przez otwieranie i zamykanie szybra (ruchomej klapy umieszczonej na wylocie spalin) lub za pomocą przepustnic przesłaniających otwory
  w przedniej części korpusu lub przepustnicy zintegrowanej z kanałem powietrza doprowadzonego z zewnątrz.
 • Możliwość podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) w przypadku wkładów powietrznych.
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl

Dobór mocy kominka służącego jako źródło ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wymaga dość skomplikowanych obliczeń wydajności cieplnej oraz zapotrzebowania energetycznego domu i dlatego warto to zadanie powierzyć specjaliście. Przy doborze mocy wkładu pod uwagę brana jest powierzchnia pomieszczeń do dogrzania, a także izolacja budynku. W przybliżeniu 1 kW mocy kominka ogrzewa ok. 10 m² powierzchni. Jest to jednak wskaźnik bardzo orientacyjny, bowiem różne budynki mają różne zapotrzebowanie energetyczne do osiągnięcia komfortu cieplnego pomieszczeń, za który uznaje się temperaturę 20ºC.

Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl
Jak wybrać wkład kominkowy
Kratki.pl
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl