Kominy systemowe. Komin przefabrykowany zamiast tradycyjnego

Monika Jabłońska
Kominy systemowe (prefabrykowane) mogą być ceramiczne i stalowe. Ich budowa i montaż jest szybsza i łatwiejsza niż komina tradycyjnego.
Kominy systemowe (prefabrykowane) mogą być ceramiczne i stalowe. Ich budowa i montaż jest szybsza i łatwiejsza niż komina tradycyjnego. Jawar
Kominy systemowe, czyli kominy z prefabrykatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z powodzeniem zastępują tradycyjne kominy murowane.

Co to jest komin systemowy

Komin prefabrykowany (systemowy) składa się z zestawu odpowiednio dopasowanych oraz wyprofilowanych rur, a także niezbędnych akcesoriów (kształtki, drzwiczki rewizyjne, kratka wentylacyjna). Wykonane są one z materiałów kwaso- i ognioodpornych, zapewniających maksymalne bezpieczeństwo użytkowania oraz ochronę przed szkodliwymi gazami.

Większość gotowych rozwiązań wyposażona jest również w izolacje cieplne w postaci mat termoizolacyjnych, zabezpieczających przed wychłodzeniem przewodów kominowych znajdujących się na zewnątrz budynku oraz w nieogrzewanych pomieszczeniach. Umożliwia to utrzymanie odpowiedniej temperatury spalin, co ma bezpośrednie przełożenie na sprawność ciągu kominowego.

W skład zestawu komina systemowego wchodzi również obudowa rur wykonana zazwyczaj z pustaków keramzytobetonowych lub ceramicznych o strukturze wielokanałowej. Oprócz osłaniania głównych przewodów, kanały te mogą także pełnić rolę ciągów wentylacyjnych, co przyspiesza i upraszcza budowę komina oraz redukuje koszty.

Do jakich kotłów można stosować kominy systemowe

Kominy systemowe najczęściej oferowane są w wielu wariantach dostosowanych do różnego rodzaju urządzeń grzewczych i właściwości spalin. Najczęściej spotykane modele uniwersalne są odporne zarówno na działanie kwasów, jak i pożary sadzy. Kominy te pozwalają na bezpieczne odprowadzanie spalin zarówno o wysokiej, jak i niskiej temperaturze.

Kominy systemowe przystosowane są więc do współpracy z urządzeniami spalającymi zarówno gaz, olej, jak i paliwa stałe. Ich zaletą jest także możliwość zmiany źródła ogrzewania domu bez konieczności przerabiania systemu kominowego. Na rynku dostępne są także systemy z osobnym kanałem powietrznym, odprowadzającym parę wodną, umożliwiające podłączenie kotłów kondensacyjnych.

Bezproblemowo pracują w warunkach nadciśnienia oraz podciśnienia, dzięki czemu sprawdzają się jako ujście instalacji wyposażonych w wentylatory wymuszające przepływ spalin.

Kominy systemowe ceramiczne (szamotowe)

Budowa ceramicznego komina systemowego
Budowa ceramicznego komina systemowego Schiedel

Najczęściej spotykanymi na rynku kominami systemowymi są konstrukcje z ceramiki szamotowej czyli odpornej na wysoką temperaturę oraz jej zmiany. Grubość oraz rodzaj szamotu dobierane są w zależności od przeznaczenia instalacji (dymowa bądź spalinowa). Coraz częściej można też spotkać wkłady uniwersalne, spełniające swoje zadanie przy obydwu rodzajach spalin.

Trójwarstwowy system tych kominów umożliwia podłączenie ich do praktycznie każdego rodzaju kotła. Obsługują zarówno instalacje gazowe, olejowe, jak i zasilane paliwami stałymi. Idealna szczelność oraz kwasoodporność tych konstrukcji predysponuje je także do obsługi kotłów kondensacyjnych.

Systemowe kominy ceramiczne jest ponadto w stanie „obsłużyć” duży zakres temperatur spalin (od 50 do 600ºC) i doskonale tłumi wszelkie dźwięki wydostające się z kotła. Pozwala też na stosowanie różnych nasad kominowych. Odpowiednia grubość izolacji umożliwia dodatkowo budowę ceramicznych systemów kominowych w formie samodzielnych konstrukcji na zewnątrz budynku - ocieplenie gwarantuje optymalny ciąg, bez ryzyka utraty efektywności systemu odprowadzania spalin.

Budowa ceramicznego komina systemowego

Decydując się na komin z szamotu warto pamiętać, że istotny wpływ na skuteczność instalacji ma odpowiedni montaż. W posadowieniu komina układa się materiał izolacyjny, a następnie muruje na wysokość 20-30 cm cokół z cegły lub pustaków kominowych. Na tak przygotowanym fundamencie powstaje obudowa z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, mocowanych zaprawą cementowo-wapienną.

Wewnątrz tak przygotowanej osłony umieszczany jest pojemnik na kondensaty i rury spalinowe. Na łączeniach rur stosuje się ceramiczny kit uszczelniający lub wełnę mineralną w celu podniesienia izolacyjności. Dopiero w tak przygotowanej instalacji wycinane są otwory na drzwiczki rewizyjne oraz trójnik i kratkę wentylacyjną.

Szczytowa cześć komina ceramicznego powinna być wykończona okładziną z płytek, cegłami klinkierowymi, bądź łupkiem. Na wierzchu umieszczana jest płyta ze stożkiem wylotu spalin przykrytym daszkiem.

Systemowe kominy stalowe

Kominy stalowe są lekkie i mogą być mocowane bezpośrednio do ściany.
Kominy stalowe są lekkie i mogą być mocowane bezpośrednio do ściany. Katarzyna Laszczak

Alternatywę dla prefabrykowanych kominów ceramicznych stanowią konstrukcje stalowe - zarówno wpuszczane w tradycyjny komin murowany, jak i systemy samodzielne. Za odprowadzanie spalin odpowiedzialne są w nich rury ze stali kwasoodpornej osłoniętej warstwą izolacji termicznej i zewnętrznym płaszczem.

Stal to materiał łatwo przewodzący ciepło, zatem ocieplenie jest niezbędne do zmniejszenia poziomu wychładzania odprowadzanych spalin. Zapobiega to skraplaniu zawartych w nich pary wodnej i siarczanów oraz azotanów w efekcie dających tzw. kondensat (roztwór kwasu siarkowego i azotowego).

Montaż dwuściennego komina stalowego

Dwuścienne kominy stalowe są bardzo lekkimi konstrukcjami, niewymagającymi fundamentów. Ich podstawę można zamontować bezpośrednio do ściany, a poszczególne segmenty rur łączy się wsuwając jeden element w drugi i zaciskając stalową obejmą.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podłączenia kominka nawet przy braku dedykowanego przewodu kominowego w ścianie.
Decydując się na stalowy komin należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy odkrytymi elementami systemu, a materiałami palnymi i pamiętać, że nie wolno dotykać rur kominowych, gdyż grozi to oparzeniem.

Kominy systemowe ceramiczno-stalowe i stalowo-ceramiczne

Oprócz prefabrykowanych kominów szamotowych i stalowych, na rynku dostępne są również systemy ceramiczno-stalowe oraz stalowo-ceramiczne. Pierwszy człon nazwy pochodzi od materiału, z którego wykonano właściwe przewody kominowe, zaś drugi od materiału użytego do budowy osłony.

Systemy tego typu wykorzystują zalety obu technologii w zależności od potrzeb. Można je także nazwać dedykowanymi, gdyż każdorazowo są dostosowane do konkretnego rodzaju urządzeń grzewczych oraz wyprowadzanych przez nie spalin.

Zalety kominów systemowych

Warto również wspomnieć, że - oprócz uniwersalności zastosowań - kominy prefabrykowane umożliwiają łatwą konserwację oraz zapewniają długi okres użytkowania. W przypadku systemów ceramicznych producenci udzielają gwarancji nawet na 30 lat. Na modele stalowe co najmniej 10 lat. Kominy systemowe, mimo dość  wysokiego kosztu zakupu i montażu, doskonale sprawdzają się w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym - tradycyjnym oraz szkieletowym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl