Przeglądy kominiarskie. Jak często trzeba je robić

Joanna Ryńska
Od tego, w jakim stanie jest komin zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto regularnie kontrolować stan przewodów kominowych i czyścić je.
Od tego, w jakim stanie jest komin zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto regularnie kontrolować stan przewodów kominowych i czyścić je. Katarzyna Laszczak
Kominy powinny być regularnie kontrolowane i czyszczone. Jest to wymagane prawem, ale przede wszystkim - zapewnia bezpieczeństwo. Piszemy, jak często trzeba robić przeglądy kominiarskie i na co zwrócić uwagę.

Zbudowaliśmy dom, przeszliśmy przez wszystkie kontrole kominiarskie i odbiory przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, zainstalowaliśmy nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze. To nie zwalnia nas jednak z obowiązku regularnej kontroli i czyszczenia przewodów.

Jak często trzeba robić przeglądy kominiarskie

Według prawa budowlanego (art. 62) właściciel lub zarządca nieruchomości powinien przeprowadzić co najmniej raz do roku kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz dbać o ich regularne czyszczenie.

Rzecz jasna, żadnej z tych czynności nie wykonuje się osobiście - należy powierzyć je uprawnionemu mistrzowi kominiarskiemu. Aby poczuć się jeszcze pewniej, warto zlecić te prace mistrzowi, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich (mistrz ma wówczas legitymację, a poza tym przynależność można sprawdzić w samej Korporacji).

Stan techniczny przewodów kominowych należy kontrolować raz w roku!

Jak często trzeba czyścić komin

Niezależnie od kontroli stanu technicznego całych przewodów, należy je czyścić. Najrzadziej czyści się przewody wentylacyjne - raz w roku, ale już przewody spalinowe trzeba wyczyścić dwa razy w roku (najlepiej przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu). Cztery razy w roku trzeba natomiast czyścić przewody dymowe.

Warto wpisać do domowego kalendarza odpowiednio częste wizyty kominiarza:

Jak często wzywać kominiarza do czyszczenia

rodzaj przewoduile razy w roku
przewody wentylacyjneraz
przewody spalinowedwa razy
przewody dymowecztery razy

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu komina
Dobry, wykwalifikowany kominiarz nie tylko czyści komin odpowiednią szczotką kominiarską, ale też poprzez drzwiczki rewizyjne wybiera sadzę z podstawy komina. Jeśli w naszym domu nie ma drzwiczek rewizyjnych (co, niestety, zdarza się), powinien zwrócić nam uwagę na konieczność ich montażu.

Poza tym, kominów ze stali szlachetnej nie wolno czyścić typową szczotką drucianą. Potrzebna jest specjalna szczotka plastikowa i gumowe kule kominiarskie.

Dowiedz się: Jak często zlecać przegląd kotła i komu

Ważny protokół po kontroli i czyszczeniu komina

Po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych oraz po każdym czyszczeniu powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie czynności - po kontroli odpowiedni protokół pokontrolny; po czyszczeniu - potwierdzenie zakresu wykonanych prac.

Pamiętajmy, że jeśli przydarzy się pożar, ubezpieczyciel może zażądać dowodu, że właściciel dbał o kominy (zgodnie z prawem) - należy wtedy przedstawić protokoły pokontrolne wystawione przez mistrza kominiarskiego. Między innymi dlatego warto przechowywać protokoły.

Dlaczego warto kontrolować i czyścić kominy?

Odpowiedź jest bardzo prosta - dla własnego bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio pracującym przewodom w pomieszczeniu odbywa się poprawna wymiana powietrza i usuwane są z pomieszczeń szkodliwe lub uciążliwe produkty spalania. Na zdjęciu widzimy fatalnie zaniedbany komin. Zobaczmy, jak zmniejsza się jego przekrój, co powoduje, że przewody nie pracują z planowaną wydajnością.

Istotna jest też szczelność przewodów kominowych. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe związki, tym bardziej niebezpieczne, że bezbarwne i bezzapachowe. Jeśli będą przez uwalniały się do pomieszczeń przez nieszczelności przewodu, mogą doprowadzić do tragedii.

Czyszczenie jest szczególnie istotne w przypadku przewodów dymowych - osadzająca się sadza może się zapalić i spowodować pożar (jedna z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach!).

Zatkany komin wentylacyjny

Jeśli zdecydujemy się przeprowadzić kontrolę komina ceramicznego (szczególnie wentylacyjnego) w starszym budownictwie, ponieważ "coś nie działa", może okazać się, że komin jest... już zajęty. Komin może być zagruzowany, albo... zamieszkany. W kanałach wentylacyjnych szczególnie chętnie budują gniazda kawki. Zarówno gruz, jak i nieproszonych lokatorów czeka eksmisja, zwana fachowo udrożnieniem komina.

Może się niestety zdarzyć, że trzeba będzie wykuć otwór pomocniczy. Aby kawki nie zagnieździły się ponownie, otwory wylotowe kanałów trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Otwór należy zakryć odpowiednią kratką, wykonaną z metalowej siatki - najlepiej kupić gotową kratkę i zlecić montaż kominiarzowi. Podobnie warto postąpić przy budowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl