Komin z cegły: naprawa części komina ponad dachem, zniszczony przewód kominowy

Marianna Leśniewicz
Po pewnym czasie użytkowania komina, cegły i spoiny  ulegają uszkodzeniu na skutek korozji. Wówczas przychodzi czas na remont.
Po pewnym czasie użytkowania komina, cegły i spoiny ulegają uszkodzeniu na skutek korozji. Wówczas przychodzi czas na remont. pixabay.com
Jak wyremontować komin z cegły, gdy zniszczeniu uległa jego zewnętrzna część, a co w przypadku, gdy naprawy wymaga cały przewód kominowy?

Murowane kominy z cegieł to konstrukcja budowlana charakterystyczna dla starszego budownictwa. Czynniki zewnętrzne, takie jak: wysoka temperatura, gazy oraz czynniki atmosferyczne powodują, że cegła i spoiny po pewnym czasie ulegają zniszczeniu. Jeżeli uszkodzone zostały tylko pojedyncze cegły, wówczas można podjąć próbę naprawy zakończenia komina. W przeciwnym razie – gdy cegły rozpadają się i kruszą, a spoiny między nimi uległy wymyciu, konieczne jest rozebranie komina i wybudowanie go na nowo. Modernizacja komina z cegły może być też podyktowana przystosowaniem go do nowszych urządzeń grzewczych.

Naprawa zewnętrznego odcinka komina: tynkowanie

Z czasem cegła ceramiczna, z której wykonane jest wykończenie komina, ulega wykruszeniu się, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do jego zawalenia się. Ocena stanu technicznego części komina wystającej ponad dach nie jest trudna. Komin można bowiem wstępnie ocenić z poziomu gruntu, wykorzystując do tego celu lornetkę.

Na zewnętrznej części komina często dochodzi jedynie do odspojenia i odpadania tynku. To nie tylko wada estetyczna, ale defekt, który niszczy pokrycie dachu. Zalegająca wilgoć przyspiesza także proces niszczenia się cegły i czyni komin bardziej wrażliwym na szkody spowodowane mrozem.

Trwałość tynku na kominie można zwiększyć w dwojaki sposób:

  1. Utworzyć tzw. warstwę sczepną, wykorzystując do tego preparaty zwiększające przyczepność tynku do podłoża.
  2. Do zaprawy tynkowej dodać substancję zwiększającą szczelność i mrozoodporność.

Jak wyłożyć komin ceramicznymi płytkami mrozoodpornymi?

Alternatywą dla tynku może być wykończenie komina mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi. Okładzina tego rodzaju może być bardzo trwała, pod warunkiem starannego przeprowadzenia koniecznych prac, które należy wykonać w następującej kolejności:

  1. Zagruntować ścianki komina głęboko penetrującym preparatem gruntującym.
  2. Nałożyć tzw. płynną folię, czyli zewnętrzną izolację przeciwwilgociową.
  3. Przykleić płytki nakładając elastyczną zaprawę klejową na całej ich powierzchni, nie pozostawiając wolnych przestrzeni.
  4. Za pomocą elastycznej zaprawy do spoinowania dokładnie wypełnić wszystkie szczeliny między płytkami.

Naprawa zewnętrznego odcinka komina: murowanie

Odpadająca i krusząca się cegła w zdecydowanej większości przypadków wymaga rozbiórki zniszczonej części komina i wymurowania jej na nowo. Jeśli jednak mamy pewność, ze zniszczone są tylko pojedyncze cegły, można takie ubytki uzupełnić wykorzystując zaprawę montażową i odbudować warstwę tynku.

Murując od nowa zakończenie komina warto zastosować cegły klinkierowe jak najwyższej jakości, a także zaprawę, która zapobiega powstawaniu wykwitów i charakteryzuje się dobrą przyczepnością.

Należy unikać dość często popełnianego błędu, którym jest murowanie na puste spoiny i zwracać uwagę na to, aby krawędzie spoin pokrywały się z płaszczyzną klinkieru.

Zniszczony przewód kominowy – kiedy wkład kominowy, a kiedy nowy system kominowy?

Komin może również wymagać naprawy „od środka”, wówczas konieczne jest umieszczenie w jego wnętrzu specjalnego wkładu kominowego. Doborem i montażem wkładów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które posiadają do tego odpowiedni sprzęt i dobierają wymiary instalacji.

W sytuacjach, gdy ani remont komina, ani montaż wkładu kominowego nie wchodzą w grę, pozostają nam tylko dwa rozwiązania: budowa nowego, dodatkowego komina, bądź zakup gotowego systemu kominowego ze stali lub ceramiki. Te ostatnie stanowią bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż są dostosowane do określonego typu paliwa i można je stosunkowo szybko zamontować. Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przed wyborem konkretnego systemu kominowego należy odpowiednio dobrać średnicę komina oraz zastanowić się, który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni dla danego kotła. Istotna jest bowiem moc i typ urządzenia, stosowane paliwo i parametry spalin. Ponadto niezbędne są informacje dotyczące wymiarów konstrukcyjnych, ciągu, sposobu pobierania powietrza itp. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który na podstawie powyższych danych dobierze najbardziej optymalny system odprowadzania spalin i wkład kominowy. Ze względu na utrudnione warunki (praca na wysokości) podczas montażu systemu kominowego, każdorazowo należy zlecić to ekipie fachowców, która posiada doświadczenie w tego typu instalacji.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl