Kotłownia gazowa - wymagania

Joanna Ryńska
Pomieszczenie kotłowni gazowej musi spełniać liczne wymagania, opisane w normie PN-B-02431-1. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
Kotłownia gazowa - wymagania

Pojęcie "kotłownia wbudowana" oznacza kotłownię niesamodzielną, zlokalizowaną w pomieszczeniu będącym elementem budynku (np. mieszkalnego).
Pojęcie "gęstość względna" mówi o tym, ile razy gaz jest cięższy od powietrza. Gęstość względna mniejsza niż 1 oznacza więc, że gaz jest lżejszy od powietrza - dotyczy to gazu ziemnego, którego gęstość wynosi 0,78 kg/m³.

Zróżnicowanie wymagań

Wymagania wobec pomieszczenia kotłowni są uzależnione od łącznej mocy cieplnej urządzeń grzewczych. W myśl tej zasady kotłownie podzielone są na dwie grupy - o mocy do 60 kW i o mocy od 60 do 2000 kW. Moc cieplna kotłowni w domach jednorodzinnych wynosi ok. 40-50 kW. Będą ich więc dotyczyć przepisy dla kotłowni o mocy do 60 kW. Kotłownie te są dodatkowo podzielone są na dwie grupy: kotłownie o mocy do 30 kW i od 30 do 60 kW.

Wymagania dla kotłowni do 60 kW
Podłogi i ściany pomieszczenia kotłowni powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Jeśli nie ma takiej możliwości, powierzchnia w odległości nie większej niż 0,5 m od krawędzi kotła musi być trwale pokryta materiałem niepalnym. Natomiast podłoga lub ściana bezpośrednio pod kotłem musi być wykonana z materiału niepalnego.

Przód kotła musi być oddalony od przegród budowlanych o co najmniej 1 m.
Pozostałe części powinny znajdować się w odległościach zapewniających dostęp do wszystkich części kotła wymagających obsługi lub konserwacji.
Zalecane jest oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym (bezpośrednio lub pośrednio). Powinno też być oświetlenie sztuczne, o stopniu ochrony IP - 24.
W pomieszczeniu musi być instalacja wodociągowa, która doprowadzi do kotła i odprowadzi do domu wodę o wymaganej jakości (rury i armatura spełniające wymagania dla instalacji wodociągowej) oraz kanalizacyjna odprowadzająca wody odpadowe na zewnątrz (wpust podłogowy z kratką ściekową).

Położenie kotłowni

Kotły o mocy do 30 kW mogą być umieszczone w piwnicy lub na dowolnej kondygnacji. Nie mogą być umieszczone w pomieszczeniu mieszkalnym - musi to być pomieszczenie pomocnicze lub techniczne. W budynkach wysokich nie ma aż takiej dowolności - kotłownia może być zlokalizowana w piwnicy, na pierwszej lub na ostatniej kondygnacji.
Kotły o mocy od 30 do 60 kW powinno się umieścić w specjalnym pomieszczeniu na  kondygnacji najniższej lub najwyższej, możliwie centralnie wobec ogrzewanych pomieszczeń. Zalecane jest, by co najmniej jedna ściana tego pomieszczenia była ścianą zewnętrzną.
Kotłownia powinna mieć wysokość optymalną do obsługi urządzeń, przy czym nie mniejszą niż
2,2 m. Dla kotłowni do 30 kW dopuszcza się, by w istniejących już budynkach umieszczać kotły
w pomieszczeniach technicznych o wysokości nie mniejszej niż 1,9 m.

Wentylacja kotłowni i odprowadzenie spalin

Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa i prawidłowej pracy kotłowni jest odpowiednia wentylacja
i odprowadzanie spalin. Właściwym systemem jest wentylacja wywiewno-nawiewna, natomiast niedopuszczalna - wentylacja wyciągowa.
W zakresie odprowadzania spalin wysokość i przekrój przewodu kominowego należy wyznaczyć obliczeniowo, przy uwzględnieniu wymagań producenta (szczególnie wobec ciągu).

Zestawienie wymagań dla kotłowni o mocy do 30 kW i od 30 do 60 kW

parametr, jednostkakotłownia o mocy  do 30 kWkotłownia o mocy 30 do 60 kW
KANAŁ WENTYLACJI NAWIEWNEJniezamykanyniezamykany
przekrój [cm²]co najmniej 200co najmniej 300
odległość dolnej krawędzi
od podłogi [cm]
co najwyżej 30co najwyżej 30
KANAŁ WENTYLACJI WYWIEWNEJniezamykanyniezamykany
przekrój [cm²]co najmniej 200co najmniej 200
położeniejak najbliżej stropujak najbliżej stropu
KANAŁ SPALINOWY  
mniejszy wymiar przekroju
lub średnica dla kotłów
z palnikami inżektorowymi [cm]
co najmniej 14co najmniej 18

Dla kotłowni do 30 kW dopuszcza się nawiew powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń – otwór wentylacji nawiewnej (niezamykany) musi mieć minimalną powierzchnię 200 cm².

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl