Wykorzystanie nowoczesnych źródeł energii, kotłów o wysokiej sprawności wymaga zastosowania nowoczesnych przekaźników ciepła. Takim bez wątpienia jest niskotemperaturowy, akumulacyjny system ogrzewania podłogowego. Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze współpracuje też z coraz popularniejszymi pompami ciepła.
Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana instalacja ogrzewania podłogowego, zapewnia użytkownikom stałą temperaturę w mieszkaniu. Dzięki temu zachowany jest odpowiedni mikroklimat, nie ma efektu duszności i zapewniona jest stała wilgotność względna.
Aby zapewnić komfort termiczny w pomieszczeniu, temperatura podłogi powinna wynosić 21°C.
Właściwy komfort cieplny
Model komfortu cieplnego został stworzony przez Povl Ole Fangera. Jako postulat, przyjął on konieczność zapewnienia równowagi cieplnej pomiędzy człowiekiem przebywającym w pomieszczeniem a otoczeniem.
Równowaga cieplna zależy od:
- wydatków energetycznych organizmu,
- oporu cieplnego odzieży,
- temperatury powietrza,
- średniej temperatury promieniowania przegród pomieszczenia,
- wilgotności względnej powietrza,
- prędkości przepływu powietrza.
A więc dobre ogrzewanie, to takie ogrzewanie, które zapewnia komfort cieplny, jest trwałe, niezawodne i ekonomiczne. Dobre ogrzewanie wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ogrzewania budynku, koszty eksploatacji są niższe niż przy użyciu tradycyjnego ogrzewania. Sterowanie ogrzewaniem nie sprawia problemów, a konserwacja jest prosta dla wszystkich. Dobre, nowoczesne ogrzewanie, nie zajmuje dużej powierzchni i zachowana zostaje estetyka pomieszczeń. Takie właśnie jest ogrzewanie podłogowe.
Trwałość i użytkowanie ogrzewania podłogowego
Trwałość prawidłowo wykonanej podłogi grzejnej z zatopionymi przewodami ocenia się na około 50 lat. Aby jednak czas eksploatacji był tak długi, do jej budowy wykorzystane muszą być materiały wysokiej jakości. System musi być sprawny i zabezpieczony przed przegrzaniem.
Mimo że wykonanie ogrzewania podłogowego jest proste, nie może go wykonać osoba bez doświadczenia. Elementy systemu są lekkie, łączenie łatwe i trwałe. Użytkowanie i konserwacja ogrzewania są proste dla użytkowników. Odpada w związku z tym konieczność konserwacji grzejników.
Jednak pewne reguły muszą być zachowane. Nie można zmieniać pokrycia podłogi. Dla ogrzewania wodnego wymagane jest okresowe sprawdzanie temperatury wody zasilającej poszczególne obiegi. Należy przestrzegać dopuszczalnych obciążeń podłogi grzejnej, aby nie powstały pęknięcia.
Jeszcze jedną, istotną zaletą ogrzewania podłogowego wodnego, jest możliwość wykorzystania go jako systemu chłodzenia podłogowego. Jest ono ciche, estetyczne i ma prawidłowy rozkład temperatury.
Ograniczenia związane w ogrzewaniem podłogowym
Mimo wielu zalet, system ogrzewania podłogowego narzuca pewne ograniczenia:
- koszt instalacji (wyższy od kosztu tradycyjnej instalacji grzejnikowej o 30-40%),
- ograniczenie wydajności cieplnej - nie jest pokrywane całkowite zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń o dużych stratach cieplnych (80 W/m²),
- większa bezwładność cieplna (opóźnienie reakcji na sterowanie w stosunku do ogrzewania tradycyjnego),
- ograniczenie w stosowaniu wykładzin (zależy to od przewodnictwa cieplnego wykładzin),
- ogrzewanie musi być przewidziane na etapie projektu domu, brak możliwości zmiany powierzchni grzejnej,
- wyższy koszt naprawy uszkodzonych przewodów.
Najważniejsze zasady użytkowania instalacji ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe będzie działało wydajnie, jeśli będziemy przestrzegać poniższych zasad:
- instalacja musi być szczelna,
- system musi być zamknięty, zabezpieczony przeponowymi naczyniami wzbiorczymi,
- nie można opróżniać wody z instalacji,
- maksymalna temperatura wody nie może przekroczyć 55°C,
- maksymalne ciśnienie nie może przekroczyć wartości określonej w świadectwie dopuszczenia do stosowania najsłabszego elementu instalacji,
- odpowietrzanie powinno odbywać się za pomocą indywidualnych odpowietrzników,
- przewody prowadzące wodę grzejną muszą być właściwej jakości (przewody z tworzyw sztucznych powinny mieć zabezpieczenie antydyfuzyjne).