Montaż pompy ciepła – dlaczego warto go rozważyć? Plusy i minusy pomp ciepła

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Wzrost cen paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów coraz częściej skłania do zainstalowania odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła.
Wzrost cen paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów coraz częściej skłania do zainstalowania odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła. NIBE
Montaż pompy ciepła (PC) warto rozważyć zarówno przy budowie, jak i remoncie domu. Jest to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) i oddaje je do instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej a nawet klimatyzacji. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła.

Pompy ciepła coraz częściej zastępują lub wspomagają tradycyjne źródła ciepła. Jest to możliwe dzięki coraz lepszym technologiom stosowanym w budownictwie. – W nowych energooszczędnych budynkach pompa odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu, może w całości pokrywać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Natomiast w starszych ale zmodernizowanych domach, można urządzenie to wykorzystać jako jeden z elementów układu hybrydowego. Wtedy pompa ciepła współpracuje z konwencjonalnym źródłem ciepła (np. kotłem gazowym lub olejowym) – tłumaczy dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

Montaż pompy ciepła – powody, dla których warto go rozważyć

Planując zastosowanie pompy ciepła możemy obniżyć koszty budowy domu. Nie ponosimy wtedy kosztów budowy kominów spalinowych, magazynu opału (przy wyborze kotła na paliwo stałe), montażu zbiorników (przy paliwie gazowym/olejowym) czy w końcu samej kotłowni.

Warto wiedzieć:**

Jak działają powietrzne, gruntowe, wodne i hybrydowe pompy ciepła

**

Dużą zaletą PC jest fakt, że są to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Po wstępnym ustawieniu regulatora, by dostosować pracę instalacji do naszych potrzeb, nie musimy poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej jakości paliwa oraz na ładowanie, rozpalanie i czyszczenie kotła. Co prawda nie oznacza to, że pompa ciepła nie wymaga serwisowania, ale oszczędność czasu jest znacząca. Warto wspomnieć, że podobnie jak inne źródła ciepła, pompy również trzeba poddawać corocznym przeglądom. I powinniśmy to robić we własnym dobrze pojętym interesie, ponieważ regularne serwisowanie pozwala ocenić poprawność i poprawić efektywność pracy urządzenia. Ponadto przy odpowiednim serwisowaniu i eksploatacji producenci gwarantują długi okres użytkowania – nawet do 50 lat.

Ze względu na niewielkie wymagania co do miejsca montażu, pompę ciepła można umieścić niemal w każdym obiekcie. W przypadku domów jednorodzinnych pompę ciepła można umieścić na zewnątrz (powietrzne pompy i niektóre pompy gruntowe) lub wewnątrz: w pralni, innym pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Wygospodarowane w ten sposób pomieszczenie po kotłowni przyda się do innych celów. Z kolei w blokach mieszkalnych montaż indywidualnej pompy ciepła jest często łatwiejszy niż kotła centralnego ogrzewania na olej lub paliwo stałe.

Zastosowanie pompy ciepła gwarantuje użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa. W przypadku instalacji tego urządzenia wyeliminowane jest ryzyko wystąpienia takich zagrożeń, jak: wybuch i zaczadzenie charakterystycznych dla instalacji gazowej czy olejowej. Do minimum zredukowane jest też niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru.

– Ponieważ coraz większym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza smogiem, to elementem zasługującym na największą uwagę przy wyborze źródła ciepła jest wpływ, jaki będzie miało jego użytkowanie na środowisko. Stąd programy i działania mające zachęcić Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii (tzw. OZE). Jedną z grup OZE są pompy ciepła, które w odróżnieniu od innych źródeł ciepła (kotłów gazowych, olejowych i na paliwa stałe) nie powodują powstawania zanieczyszczeń w miejscu eksploatacji. A emisja zanieczyszczeń przy produkcji energii elektrycznej (która jest potrzebna do pracy PC) dla uzyskania jednego kW ciepła z PC jest niższa niż w przypadku kotła na paliwo stałe. Poza tym zanieczyszczenia wytwarzane w elektrowniach (niestety w Polsce najczęściej węglowych) należą do emisji wysokiej, czyli takiej gdzie zanieczyszczenia rozpraszane są na dużym obszarze i na znacznej wysokości – mówi ekspert marki NIBE.

Na szczęście od kilku lat udział odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) w produkcji energii elektrycznej systematycznie wzrasta. Dzięki temu można mieć nadzieję, że w przyszłości całość energii elektrycznej produkowanej na potrzeby działania pomp ciepła będzie pochodzić z biopaliw, energii słonecznej i wiatrowej.

Pompy ciepła – co może przemawiać przeciwko nim?  

Przede wszystkim musimy pamiętać, że praca pompy ciepła jest uzależniona od dostaw energii elektrycznej. W przypadku zaniku napięcia warto mieć w domu dodatkowe źródła ciepła np. kominek czy kocioł gazowy lub awaryjny zestaw akumulatorowy.

Kolejna wada wymieniana przez przeciwników PC to fakt, że w poziomych gruntowych pompach ciepła (z tzw. wymiennikiem poziomym) do montażu dolnego źródła wymagana jest duża powierzchnia działki. Natomiast wykonanie głębokich odwiertów przy zastosowaniu sond pionowych jest bardzo kosztowne. Jednak w naszym klimacie idealnie sprawdzą się pompy powietrzne, w których tego typu rozterek nie ma.

Niektóre osoby jako minus powietrznych pomp ciepła wymieniają poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Jednak tę ewentualną niedogodność można wykluczyć dobierając odpowiednią lokalizację pompy. Dodatkowo na rynku dostępne są już bardzo ciche pompy ciepła, które w czasie pracy emitują hałas na poziomie szmerów słyszanych w domu.
Ostatnią cechą, o której dyskutuje się najczęściej i najgłośniej są koszty instalacji pomp ciepła. Na temat zwrotu inwestycji montażu tych instalacji jest więcej opinii niż użytkowników, producentów, instalatorów czy „fachowców” razem wziętych. Nie ma jednak gotowych wzorów i reguł wyliczania opłacalności tego rodzaju inwestycji. Dlatego każdy indywidualnie musi dokonać wyceny. Generalnie można przyjąć, że inwestycja w pompę ciepła będzie się zwracać kilka lat dłużej niż inne. Ale czy nasze zdrowie i komfort życia nie są tego warte?

Dowiedz się: Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl