Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak za kilka lat będzie wyglądał rynek paliw. Już obecnie drogi olej może znacznie podrożeć. Jedno jest pewne - jeśli cenimy komfort ogrzewania gazowego, instalacja olejowa zapewnia podobny.
Olejowe kotły c.o. zapewniają taką samą wygodę obsługi, jak gazowe, czy elektryczne. Nie ma bowiem potrzeby niemal codziennego uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych lub opalanych drewnem. Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest również możliwość montażu instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej. Najnowsze kotły olejowe uważane są także za ekologiczne - podczas spalania nie wydzielają substancji szkodliwych, jak ma to miejsce w modelach poprzedniej generacji. Ekologiczność samego oleju opałowego jest jednak kontrowersyjna - wydobycie i produkcja są takie same, jak procesu rafinacji oleju napędowego.
Do ogrzewania olejem opałowym potrzebna jest kotłownia
Olejowe systemy grzewcze nie zyskały zbytniej popularności. Zapewne z powodu wysokich kosztów budowy instalacji, w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Ceny kotłów olejowych są mocno zróżnicowane - zależą od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Najbardziej efektywne, jednak również najdroższe, są kotły kondensacyjne, które kosztuja ok. 10 tys. zł. Planując instalację olejową z dużym prawdopodobieństwem warto jednak założyć, że im droższy kocioł, tym mniejsze ryzyko usterek w trakcie eksploatacji. Serwis tego typu pieców również nie należy do tanich.