Ogrzewanie olejowe - czy się opłaca?

Krzysztof Rybak
Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest możliwość montażu instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej.
Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest możliwość montażu instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej. Pixabay.com
Ogrzewanie olejem niestety nie jest tańsze od ogrzewania gazowego. Budowa instalacji i zakup paliwa wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami. Na ten typ ogrzewania warto jest się zdecydować wtedy, gdy nie ma dostępu do sieci gazowej lub nie chcemy używać kotłów na paliwo stałe.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak za kilka lat będzie wyglądał rynek paliw. Już obecnie drogi olej może znacznie podrożeć. Jedno jest pewne - jeśli cenimy komfort ogrzewania gazowego, instalacja olejowa zapewnia podobny.

Olejowe kotły c.o. zapewniają taką samą wygodę obsługi, jak gazowe, czy elektryczne. Nie ma bowiem potrzeby niemal codziennego uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych lub opalanych drewnem. Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest również możliwość montażu instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej. Najnowsze kotły olejowe uważane są także za ekologiczne - podczas spalania nie wydzielają substancji szkodliwych, jak ma to miejsce w modelach poprzedniej generacji. Ekologiczność samego oleju opałowego jest jednak kontrowersyjna - wydobycie i produkcja są takie same, jak procesu rafinacji oleju napędowego.

Do ogrzewania olejem opałowym potrzebna jest kotłownia
Olejowe systemy grzewcze nie zyskały zbytniej popularności. Zapewne z powodu wysokich kosztów budowy instalacji, w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Ceny kotłów olejowych są mocno zróżnicowane - zależą od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Najbardziej efektywne, jednak również najdroższe, są kotły kondensacyjne, które kosztuja ok. 10 tys. zł. Planując instalację olejową z dużym prawdopodobieństwem warto jednak założyć, że im droższy kocioł, tym mniejsze ryzyko usterek w trakcie eksploatacji. Serwis tego typu pieców również nie należy do tanich.

Piec olejowy to najczęściej urządzenie stojące, współpracujące z zasobnikowym podgrzewaczem wody i zbiornikiem paliwa. Dlatego wymagana jest kotłownia. Minimalne wymiary pomieszczenia wynoszą 3 x 3 metry. To główna wada instalacji tego typu, podwyższająca koszt budowy - kocioł gazowy może wisieć w kuchni lub łazience, dla olejowego trzeba przeznaczyć osobne pomieszczenie.

Rachunek ekonomiczny dla domu energooszczędnego
Aby sprawdzić i porównać ile będą wynosiły koszty ogrzewania domu olejem opałowym oraz gazem, wystarczy przeprowadzić prosty rachunek. Dom energooszczędny zbudowany według nowoczesnych standardów, na każdy metr kwadratowy powierzchni potrzebuje około 60 kWh energii rocznie. Należy uwzględnić, iż każde źródło ciepła ma określoną sprawność. Zakładając sprawność przeciętnego kotła olejowego na poziomie 93%, uzyskujemy wynik: 64,5 kWh. Tyle energii na metr kwadratowy powierzchni domu musi wytworzyć instalacja c.o. Dla domu o powierzchni 100 m² będzie to 6450 kWh (dla założonej sprawności kotła 93%).

Zapotrzebowanie na ciepło budynku - 6450 kWh
Wartość opałowa oleju w kWh - 10,78 kWh/litr
Wartość opałowa gazu - 9,71 kWh/m³ (GZ50)
Zapotrzebowanie oleju - 6450 : 10,78 => 598 litry
Zapotrzebowanie gazu - 6450 : 9,71 => 664 m³
Koszt ogrzewania olejem - 2093 zł (przy założeniu 3,5 zł / litr)
Koszt ogrzewania gazem - 1460 zł (przy założeniu 2,2 zł / m³)

Ogrzewanie olejem będzie więc droższe.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl