Ogrzewanie domu gazem ziemnym. Koszty, wady, zalety

Wojciech Lechowski
Może się wydawać, że ogrzewanie domu paliwami stałymi jest tańsze od gazu. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki, ogrzewanie gazowe wygrywa tę potyczkę.
Może się wydawać, że ogrzewanie domu paliwami stałymi jest tańsze od gazu. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki, ogrzewanie gazowe wygrywa tę potyczkę. Vaillant
Czy ogrzewanie gazem może być opłacalne? Przedstawiamy koszty ogrzania domu o powierzchni 120 mkw o różnym zapotrzebowaniu energetycznym.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym to obecnie jedna z najczęściej wybieranych możliwości. Kotły na gaz są wysoce sprawne i całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu nie wymagają obsługi. Gaz z sieci nie jest jednak paliwem najtańszym. Choć jego zużycie przeważnie można zminimalizować i tym samym zaoszczędzić na rachunkach.

Pod względem analizy kosztów najkorzystniej wypada ogrzewanie paliwami stałymi. Jednak na rynku nadal nie ma pieców na te paliwa, które pozwalałyby całkowicie wykluczyć wizyty w kotłowni. Wprawdzie automatyka wciąż postępuje, a znaczące ograniczenie obsługi zapewniają podajniki, jednak udział ludzki w procesie wytwarzania ciepła wciąż jest konieczny.

Zupełnie inaczej jest z wykorzystywaniem do celów grzewczych gazu ziemnego, który pozwala w pełni komfortowo cieszyć się optymalną temperaturą we wnętrzach. Rachunki płaci się po zużyciu gazu, co eliminuje konieczność gromadzenia i przechowywania paliwa, a także powoduje w miarę wygodne dla użytkownika rozłożenie kosztów.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym – to się opłaca

Gaz ziemny jako paliwo opałowe zawsze był i nadal jest droższy od węgla i drewna. Szacuje się, że roczna różnica w wydatkach może wynosić około 20% na korzyść paliw stałych. Jednak warto zauważyć, że różnica ta dotyczy jedynie kosztów ogrzewania domu, a nie zawiera wydatków związanych z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, która przy piecach na węgiel stosunkowo często jest przygotowywana z wykorzystaniem drogiej energii elektrycznej. Taki stan rzeczy powoduje znaczący wzrost kosztów, które przy zastosowaniu nowoczesnego kotła na gaz byłyby niższe.

Ponadto należy uwzględnić, że starsze piece na paliwa stałe nie są w stanie osiągnąć takiej sprawności jak innowacyjne kotły gazowe. W rezultacie może się okazać, że gospodarstwo domowe wykorzystujące do celów grzewczych np. węgiel, płaci za ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. tyle samo lub nawet więcej niż to, które wykorzystuje na te cele gaz ziemny.

Odrębną kwestią jest ekologia. Wobec walki z wszechobecnym smogiem trudno nie stanąć po stronie gazu. To paliwo emituje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. A przecież zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach problem smogu w ogromnej mierze wynika właśnie ze spalania paliw stałych.

Używanie kotła na gaz

Choć dla wielu pod pojęciem opłacalności stosowanego rodzaju ogrzewania kryje się przede wszystkim koszt wytworzenia ciepła, to dla innych priorytetem jest komfort eksploatacji kotła. Nowoczesne kotły gazowe wypadają pod tym względem rewelacyjnie. Oferowane aktualnie urządzenia są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu stają się bezobsługowe i tym samym całkowicie komfortowe w użytku.

Na ich korzyść przemawiają też niewielkie gabaryty i możliwość umieszczenia praktycznie w dowolnym miejscu domu. Oprócz tego odpada problem gromadzenia i przechowywania opału. W domu ogrzewanym gazem nie trzeba martwić się ani o wygospodarowanie właściwego miejsca na ten cel, ani o powstający kurz, brud, sadzę, czyli nieczystości właściwe dla paliw stałych.

Ceny gazu ziemnego

O tym, że wykorzystywanie gazu ziemnego do wytwarzania ciepła w domach i mieszkaniach jest opłacalne, świadczy duże zainteresowanie wykonywaniem przyłączy do sieci. Przecież wszędzie tam, gdzie tylko gaz jest dostępny i istnieje możliwość doprowadzenie go do posesji, dylemat nad wyborem rodzaju ogrzewania praktycznie przestaje istnieć. Inne bezobsługowe paliwa uwzględnia się jedynie w sytuacjach braku gazociągu.

A paliwa równie wygodne w eksploatacji co gaz ziemny (propan-butan, olej opałowy, energia elektryczna) pod względem cen wypadają gorzej i generują jeszcze wyższe koszty ogrzania budynku. W domach o niewielkim zapotrzebowaniu na energię cieplną (poddanych termomodernizacji lub wykonanych zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami) korzystanie z gazu z sieci jest jednak najbardziej racjonalne.

Porównanie kosztów ogrzewania gazowego domów o różnym zapotrzebowaniu energetycznym

Zapotrzebowanie energetyczne budynku to ilość energii cieplnej, którą trzeba wytworzyć do jego ogrzania. Czynnik ten w ogromnej mierze zależy od ocieplenia przegród budowlanych.

W starych i zupełnie pozbawionych izolacji termicznej domach zapotrzebowanie na ciepło może sięgać nawet 200 kWh/m². Jednak starszego typu budynki poddawane są aktualnie termomodernizacji, która w sposób znaczący obniża koszty ogrzewania. Jeszcze mniej ciepła potrzebują nowe domy, które są budowane zgodnie z obowiązującymi standardami.

Jeszcze do niedawna maksymalne zapotrzebowanie energetyczne budynku mogło wynosić 120 kWh/m²/rok. Jednak od 1 stycznia 2017 roku wartość tą zmniejszono do 95 kWh/m²/rok. Kolejne obniżenie wskaźnika energetycznego (do maks. 70 kWh/m²/rok) zapowiedziane jest na rok 2021.

Dom o przykładowej powierzchni 120 mkw i zapotrzebowaniu energetycznym 120 kWh wygeneruje roczne zużycie energii cieplnej w ilości 14 400 kWh. Natomiast w domu o takiej samej powierzchni, ale wybudowanym zgodnie z obowiązującymi wymogami (95 kWh/m²/rok) wartość ta wyniesie 11 400 kWh.

Rodzaj kotła gazowego i roczne koszty ogrzewania domu o powierzchni 120 mkw

Koszt wytworzenia 1 kWh w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego typu kotła gazowego. Przy kotle tradycyjnym będzie to wydatek około 0,43 zł, przy kotle kondensacyjnym – około 0,38 zł, a przy urządzeniach pulsacyjnych – około 0,25 zł.

Zatem roczny koszt ogrzewania gazem ziemnym domu o powierzchni 120 mkw i zużywającym 14 400 kWh (zapotrzebowanie energetyczne 120 kWh/m²/rok) wyniesie odpowiednio:

 • około 6 200 zł w instalacji z kotłem tradycyjnym;
 • około 5 500 zł w instalacji z kotłem kondensacyjnym;
 • około 3 600 zł w instalacji z kotłem pulsacyjnym.

Natomiast roczny koszt ogrzewania gazem ziemnym domu o powierzchni 120 m² i zużywającym 11 400 kWh (zapotrzebowanie energetyczne 95 kWh/m²/rok) będzie kształtował się następująco:

 • około 4 900 w instalacji z kotłem tradycyjnym;
 • około 4 300 w instalacji z kotłem kondensacyjnym;
 • około 2 850 w instalacji z kotłem pulsacyjnym.

Co zrobić, aby obniżyć koszty ogrzewania gazem?

Koszty ogrzewania domu można obniżyć niezależnie od rodzaju zastosowanego paliwa.

5 rad, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie:

 • termomodernizacja domu (zapotrzebowanie na ciepło znacząco spadnie, a zainwestowane w solidną izolację pieniądze szybko się zwrócą);
 • wymiana przestarzałego, tradycyjnego kotła na kondensacyjny lub najlepiej pulsacyjny (różnice w opłatach za gaz w zależności od rodzaju kotła podajemy powyżej);
 • zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach i dostosowanie jej do specyfiki wnętrz (o ile w salonie warto utrzymywać temperaturę na poziomie 20 – 21˚C, o tyle w sypialni w zupełności wystarczy 18 – 19˚C);
 • nie zasłanianie grzejników (to poważny błąd, który skutkuje ograniczeniem możliwości urządzeń grzejnych aż o 20%);
 • rozsądne wietrzenie domu (w zimie najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl