Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania

Ewa Kulesza
Czy ogrzewanie podłogowe może być jedynym, efektywnym systemem grzewczym domu, czy służy jedynie do dogrzewania? Kiedy stosuje się kable grzejne, a kiedy maty?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze. Instalując je, pozbywamy się grzejników ze ścian, oszczędzamy miejsce, zyskujemy swobodę aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe może być
z powodzeniem jedynym systemem grzewczym domu. Niewątpliwą zaletą tego sposobu ogrzewania jest także efekt ciepłej podłogi. Po podłogach wykończonych zimnymi płytkami ceramicznymi, gresowymi czy kamiennymi możemy chodząc boso nawet zimą.

Ogrzewanie elektryczne czy wodne?
Istnieją dwa sposoby ogrzewania podłogowego: system wodny oraz system elektryczny. System wodny wymaga zainstalowania wężownicy w posadzce. Najlepiej zrobić to w trakcie budowy lub generalnego remontu. System ten wymaga podłączenia układu zmniejszającego temperaturę wody płynącej przez podłogę. Dużo prostszy w montażu jest system elektrycznego ogrzewania podłogowego. W podłodze montuje się kable grzejne o mocy grzejnej i długości dopasowanej do powierzchni podłogi. Przewody grzejne podłącza się do instalacji elektrycznej poprzez termostat. Termostat automatycznie utrzymuje nastawioną temperaturę podłogi lub powietrza w pomieszczeniu, w zależności od tego, czy zainstalujemy czujnik temperatury powietrzny czy podłogowy. Każdy obwód grzejny jest niezależnym systemem, który można indywidualnie programować. Koszt montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego jest dużo tańszy od systemu wodnego. Większe są natomiast koszty eksploatacji.

Mata czy kable do ogrzewania podłogowego?

Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe montuje się na izolacji cieplnej w warstwie szlichty o grubości minimum 4 cm. Ze względu na dużą masę betonu czas rozgrzewania takiej podłogi jest długi i wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Za to po nagrzaniu stabilnie utrzymuje ona temperaturę podłogi i powietrza w pomieszczeniach. Zabezpiecza to dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania. Są to bardzo ważne zalety, kiedy ogrzewanie podłogowe jest jedynym systemem ogrzewania. Ze względu na dużą bezwładność cieplną sterowanie temperaturą podłogi jest dość trudne.

Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania
Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania

Obniżanie temperatury w nocy lub podczas pobytu domowników w pracy można zrealizować stosując termostaty z zegarem. Termostat inteligentnie załącza system odpowiednio wcześniej tak, żeby o ustawionej godzinie była optymalna temperatura. Regulatory są specjalnie skonstruowane do sterowania pracą ogrzewania podłogowego. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza
i koryguje bezwładność - np. jeżeli zaprogramowane jest, że o godz. 8.00 rano podłoga ma mieć temperaturę +25°C, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie.
Wielu inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w takich pomieszczeniach, jak łazienki lub kuchnie. Zasadniczym celem takiego ogrzewania jest uzyskanie komfortu ciepłej podłogi, ale nie tylko - również optymalne ogrzanie pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie przydatne, a nawet staje się standardem nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach, gdzie łazienki często wyposażane są w ten system ogrzewania. Popularność tego rodzaju ogrzewania stała się możliwa dzięki skonstruowaniu specjalnych mat grzejnych, które instaluje się pod terakotą w warstwie kleju. Można je zainstalować w trakcie remontu łazienki. Posadzka podnosi się tylko o parę milimetrów. Najważniejszą cechą mat jest to, że czas nagrzewania podłogi jest bardzo krótki, ponieważ ma ona dużą moc jednostkową
i znajduje się blisko powierzchni podłogi.
Podsumowując, kable grzejne stosujemy do ogrzewania domów i mieszkań, kiedy ma to być jedyny system ogrzewania. Maty sterowane inteligentnym termostatem z programatorem stosujemy do komfortowego dogrzewania podłóg.

Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania

Sterowanie i regulacja

Pracą kabli i mat grzejnych sterują termostaty. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym najlepiej jest zastosować termostaty
z czujnikiem podłogowym, specjalnie skonstruowane do tego celu. Powinny mieć taki stopień ochrony, aby można je było instalować w łazienkach. Ze względu na dużą bezwładność podłogi termostaty muszą być bardzo dokładne i mieć minimalną histerezę. Ten wymóg spełniają termostaty elektroniczne.
Jeżeli są programowalne, to koniecznie powinny mieć wbudowaną funkcję automatycznej korekcji czasu załączania i wyłączania, aby programowanie można było wykonać w czasie rzeczywistym.
Gdy zastosujemy termostat z programatorem np. LCC, LTE , komfort ciepłej podłogi uzyskujemy
w określonych godzinach. System jest wtedy ekonomiczny w użytkowaniu. Włącza się na parę godzin w ciągu dnia, kiedy korzystamy z łazienki.
Dlatego do sterowania pracą mat grzejnych zaleca się termostaty z programatorem. Są one trochę droższe od zwykłych termostatów, ale koszt inwestycji zwraca się błyskawicznie. Zwykłe termostaty utrzymują ciepłą podłogę przez całą dobę.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl