Pustaki szklane pod napięciem

Marta Balcerowska
Pustaki szklane mają swoistą właściwość przepuszczania światła, pozwalając dzielić, a zarazem łączyć różne pomieszczenia. Podświetlane ich modele dodatkowo dają możliwość całkowitej zmiany aranżacji wnętrza po zmroku.
Pustaki szklane pod napięciem

Podświetlane pustaki szklane świecą dzięki diodom LED umieszczonym na ich powierzchni montażowej. Światło odbija się od wewnętrznych ścian pustaków i nadaje im kolor – w przypadku pustaków bezbarwnych, które nocą mogą mienić się kolorami.
Z kolei tym barwionym w masie lub powierzchniowo i podświetlonym dowolnym kolorem nadaje się inną barwę – w ten sposób wieczorem zmienia się aranżacja wnętrza, a refleksy kolorowego światła tworzą niepowtarzalny nastrój.

Zastosowanie
Z podświetlanych pustaków buduje się ścianki działowe, przepierzenia, wypełnia otwory okienne. Pustaki podświetlane znajdują zastosowanie jednak nie tylko we wnętrzach – buduje się z nich elewacje budynków.

Zasada działania

Diody LED to wysokowydajne źródło światła kolorowego. Jako półprzewodniki zamieniają energię elektryczną w promieniowanie świetlne w procesie tzw. rekombinacji promienistej. Diody są montowane na powierzchni pustaka, bez ingerencji w jego wnętrze. Na każdym z rogów pustaka jest osiem źródeł światła w oddzielnych dwóch obwodach, które pracują niezależnie, co zapobiega awarii w przypadku, gdy jeden zostaje uszkodzony.
Napięcie potrzebne do pracy diod to maks. 12 V.

Pustaki szklane pod napięciem

Instalacja
Wykonanie całej instalacji jest bardzo łatwe. Do zasilenia pustaków poleca się stosować zasilacze impulsowe. Napięcie nie może przekraczać 12 V. Do połączenia pustaków stosuje się pojedyncze przewody miedziane LgY (typu linka) w izolacji półowiniętej o rozmiarze 1,5 mm², przy czym zewnętrzna średnica izolacji przewodu nie może przekroczyć 3,5 mm. Polaryzację zasilania najlepiej zaznaczyć stosując przewody kolorowe – np. przewód czerwony (+) i czarny (-). Zakończenie obwodu zasilania pustaków należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem taśmą izolacyjną (najlepiej samowulkanizującą). Nie należy tworzyć pętli dla tego obwodu czyli zakończeń przewodu podłączać z powrotem do zasilacza. Pustaki szklane łączy się za pomocą złączek typu Scotchlok 804 zgodnie z załączoną instrukcją. Układając przewody w fudze między pustakami nie wolno ich naciągać – powinny leżeć swobodnie. Podłączenia należy wykonywać przy wyłączonym zasilaniu. Po podłączeniu każdego pustaka i przed zalaniem go zaprawą należy załączyć zasilanie w celu sprawdzenia poprawności podłączenia i działania elementu (pustak powinien zaświecić). Po sprawdzeniu działania trzeba ułożyć przewody w fudze, a złączki umieścić pomiędzy narożnikami pustaków. Złe podłączenie nie spowoduje spięcia, a jedynie brak świecenia.

 

Pustaki szklane pod napięciem


Uwaga.
Nie wolno przenosić pustaków za kabel zasilający. Przed montażem należy sprawdzić, czy powłoka izolacyjna przewodu zasilającego i pustaka nie jest uszkodzona. Podłączenie napięcia wyższego niż znamionowe może spowodować uszkodzenie elementu.
Nie należy stosować zasilaczy niestabilizowanych.

Wytrzymałość

Wytrzymałość diod LED jest kilkukrotnie większa od źródeł światła fluorescencyjnego i kilkudziesięciokrotnie wyższa od żarówek. Dodatkowym atutem jest ich odporność na urazy mechaniczne i wibracje.
Temperatura pracy diody LED: od -40 do +50ºC.
Żywotność świecenia diody LED: od 50 000 do 200 000 godzin, a nawet 1 000 000 godzin (długość świecenia zależy od zainstalowania dobrego jakościowo zasilacza i wartości napięcia 12 V, którego nie można przekroczyć).
Minimalna wytrzymałość diod to ponad 30 lat świecenia po około 8 godzin dziennie, zatem pustaki podświetlane to bardzo ekonomiczne i tanie w eksploatacji źródło doświetlenia (jeden pustak świecący 10 godzin dziennie przez cały rok to koszt 0,3 zł, przy założeniu, że cena prądu sięga 0,25 zł za kW).

Dane techniczne

Napięcie zasilania: 12 V
Pobór prądu: 0,03 A
Moc: 0,36 W
Temperatura pracy: -40 - +50°C
Stopień ochrony: IP67

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl