Wentylacja w łazience - dlatego jest tak istotna?

Materiał promocyjny
HOJERO
Od wentylacji w bardzo dużej mierze zależy, czy łazienka będzie przyjemnym miejscem, które zachęcać będzie do przebywania w niej. Źle działająca wentylacja niestety jest w stanie przyczynić się między innymi do rozwoju pleśni lub grzyba. 

Czym grozi źle funkcjonująca wentylacja?

Wentylacja w każdym pomieszczeniu jest istotna, natomiast w kuchni i łazience jej znaczenie jest ogromne. Obydwa te pomieszczenia narażone są na intensywne działanie pary wodnej, utrzymującą się wysoką wilgotność powietrza, a także unoszące się w powietrzu zapachy, które z czasem stać się mogą trudne do zniesienia. Wentylacja w połączeniu ze sprawnie działającym ogrzewaniem jest w stanie skutecznie zniwelować negatywne skutki niesprzyjającego klimatu w tych pomieszczeniach. Niestety nieefektywnie działająca wentylacja w łazience to najczęstszy z powodów dyskomfortu, nieprzyjemnych wrażeń podczas oddychania, a także rozwoju pleśni i grzybów w łazience. Wystarczy bowiem, że wentylacja nie działa tak jak powinna, a natychmiast podnosi się poziom wilgoci. W połączeniu w stosunkowo wysoką temperaturą w pomieszczeniu daje to niebezpieczną mieszankę. W takim przypadku koniecznie trzeba odwiedzić np. HOJERO.pl – sklep wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja i zakupić nowoczesne akcesoria bądź urządzenia, które pomogą rozprawić się z problemem. Profesjonalne akcesoria do wentylacji są w stanie skutecznie przywrócić wymianę powietrza, zlikwidować rozwijające się drobnoustroje i przywrócić pozytywny klimat w łazience. 

Dlaczego wentylacja w łazience jest nieefektywna?

W większości łazienek stosuje się tradycyjną wentylację grawitacyjną. Bazuje ona na naturalnym ciągu powietrza, który prowokują rozmieszczone w pomieszczeniu specjalne otwory. Jednym jest najczęściej specjalna przestrzeń u dołu drzwi łazienkowych, drugim - kratka wywiewna prowadząca do kanału odprowadzającego powietrze ponad dach budynku. Paradoksalnie, wysoka temperatura utrzymująca się w łazience oraz odpowiednia gęstość pary wodnej sprzyjają takiej wentylacji. W takim przypadku na HOJERO.pl – wentylacja domowa wystarczy znaleźć odpowiedniego rodzaju wentylatory lub kratki wentylacyjne. 

Niestety dość często zdarza się, że w wyniku wad wykonania instalacji wentylacyjnej w domu lub mieszkaniu, zbyt małej średnicy otworów wentylacyjnych czy małej przepustowości kratek, wentylacja domowa przestaje działać wydajnie, a powietrze cofa się z powrotem do środka. Przyczyniać się do tego mogą także niekorzystne warunki pogodowe, zatkanie kratki (np. brudem i kurzem) oraz brak nawiewników. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie wentylatorów mechanicznych, które wymuszają ruch powietrza i zasysają je do wnętrza kanału wentylacyjnego. 

Zalety rekuperacji

Na HOJERO.pl – rekuperacja i instalacja znaleźć można różnego rodzaju rekuperatory, które bez problemu dopasować można do warunków konkretnego pomieszczenia. Rekuperacja jako rodzaj wentylacji mechanicznej ma jeszcze jedną zaletę - pozwala odzyskać część ciepła z ogrzanego powietrza. W praktyce przekłada się to na mniejsze koszty ogrzewania pomieszczeń w zimie. Jednocześnie zaś dzięki wentylacji mechanicznej można znacznie skuteczniej wyprowadzać wilgoć z pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminować można wrażenie duszności, które często powstaje w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Rekuperator kontroluje ruch zarówno powietrza nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do łazienek starszego typu, w budynkach z zupełnie innymi instalacjami wentylacyjnymi niż te, które tworzy się obecnie. Łazienki w starych kamienicach, a także niektórych blokach czy domach budowanych kilkanaście albo kilkadziesiąt lat temu bardzo często charakteryzują się tym, że ich ogrzewanie kosztuje sporo, a mimo to w środku jest duszno, wilgotno i nieprzyjemnie. Umiejętnie dobrany rekuperator jest w stanie zniwelować ten problem. Bardzo dużym plusem rekuperatorów jest to, że z ogrzanego wcześniej powietrza, udaje się odzyskać część ciepła i ponownie wykorzystać je do ogrzania pomieszczenia. To rozwiązanie eliminuje problem wilgoci, a jednocześnie pozwala zachować komfortowe warunki termiczne w pomieszczeniu.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Rekuperatory są oczywiście rozwiązaniami droższymi od akcesoriów do wentylacji, natomiast warto zwrócić uwagę na porównanie tych dwóch systemów. Wentylacja grawitacyjna jedynie wyciąga z domu ciepłe powietrze, co niestety przekłada się na duże stary ciepła. Wpuszczenie świeżego powietrza wymaga otwarcia okna, a jak doskonale wiemy obecnie jest ono mocno zanieczyszczone. Nie chodzi tutu jedynie o smog, ale różnego rodzaju alergeny, wirusy, bakterie, grzyby. Przy tradycyjnej wentylacji zasysane powietrze nie jest w żaden sposób oczyszczane z tych zanieczyszczeń. Rekuperacja natomiast bazuje na dwóch strumieniach powietrza - zasysanym i oddawanym. Ciepło jest odzyskiwane i ponownie wykorzystywane, a powietrze oczyszczane. Pod tym względem rekuperacja jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, także w nowym budownictwie, które przez szczelne okna i drzwi blokuje napływ świeżego powietrza i przyczynia się do panującej wewnątrz pomieszczeń duchoty.   

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl