3 rzeczy o instalacjach z pompą ciepła

Materiał promocyjny

Choć wydawać by się mogło, że o pompach ciepła wiadomo już niemal wszystko, warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą wzmocnić profesjonalizm i efektywność inwestycji. Tym bardziej, że pompy ciepła są często spotykanym rozwiązaniem w systemach grzewczych z ogniwami fotowoltaicznymi.

 1.     Popularność ogrzewania podłogowego

W instalacjach z pompą ciepła, gdzie zalecana jest możliwie niska temperatura czynnika sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczeń oraz korzystny dla mieszkańców rozkład temperatur (czyli chłodniej w okolicy głowy, a cieplej w okolicach nóg).

Choć ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad (to m.in. wyższy koszt inwestycji,  konieczność stosowania urządzeń zapewniających optymalną temperaturę zasilania), jest ono coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób budujących nowy dom czy kupujących nowe mieszkanie.

 2.     Termostatyczne rozwiązanie

Najprostszym rozwiązaniem, które zapewnia optymalną temperaturę pracy ogrzewania podłogowego są termostatyczne zawory mieszające serii VTA firmy ESBE. Warto wiedzieć, że zawory tego typu nie wymagają zasilania elektrycznego. Co więcej, posiadają one zakres nastawy temperatury i charakteryzują się stałotemperaturową pracą. Oznacza to, że wybrana temperatura na głowicy nastawczej zaworu utrzymuje się w obiegu grzewczym.

 

Schemat instalacji z ogrzewaniem podłogowym i termostatycznym zaworem mieszającym
EBSE
3 rzeczy o instalacjach z pompą ciepła
EBSE

Schemat instalacji z ogrzewaniem podłogowym i termostatycznym zaworem mieszającym

(A)  VTA320/VTA370/VTA520/VTA570

(B)  Alternatywny czujnik pokojowy, który uruchamia i zatrzymuje pompę cyrkulacyjną.

Zdecydowanie bardziej złożonym, ale równie ciekawym wyborem dla „podłogówki” są zawory obrotowe (np. ESBE VRG 130) z siłownikiem. Ich przewagą nad zaworami termostatycznymi VTA jest możliwość dowolnej regulacji obiegu grzewczego przez użytkownika. Ograniczeniem są tylko i wyłącznie możliwości układu automatyki zarządzającej pracą siłownika.

 3.     Niższe koszty – korzyści dla użytkownika

Zmieniający się klimat sprawia, że w polskich domach czy obiektach biurowych zwiększa się zapotrzebowanie na niższe temperatury. Wysokie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne tradycyjnych systemów sprawiają, że inwestorzy coraz chętniej decydują się na alternatywne rozwiązania.

Dlatego też warto wiedzieć, że pompa ciepła może pełnić również rolę systemu chłodzącego dany obiekt (np. w ciepłe jesienne dni czy w sezonie letnim). Chłodzenie pompą ciepła może być realizowane w trybie pasywnym (naturalnym) lub aktywnym (niezależnie od pompy ciepła). Szacunkowe koszty eksploatacyjne chłodzenia pompą ciepła są nawet 10-krotnie niższe w porównaniu z systemami typu multisplit! Wybór odpowiednio wykonanych i wyposażonych instalacji z pompą ciepła oznacza więc dla użytkownika szereg długofalowych korzyści.

 

3 rzeczy o instalacjach z pompą ciepła
Instalatora w miejscu wykonania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl