Akumulator ciepła – sposób na oszczędne ogrzewanie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W każdym sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie domu pochłaniają znaczną część rodzinnego budżetu. Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania? Może nam w tym pomóc akumulator ciepła.

 Zastosowanie akumulatora ciepła

Akumulator ciepła – sposób na oszczędne ogrzewanie

Akumulator ciepła pozwala optymalnie wykorzystać pracę kotła i zapewnić komfortową temperaturę w domu przez cały czas. Co równie ważne – jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. 
Akumulator ciepła (zwany również buforem ciepła) to izolowany zbiornik o pojemności kilkuset litrów. Umożliwia on zgromadzenie energii cieplnej z różnych źródeł ciepła, takich jak kotły na paliwa stałe, energia elektryczna z sieci, kominki, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne. Kiedy zaistnieje potrzeba, akumulator przekazuje nagromadzone ciepło do różnych odbiorników ciepła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, zasobnikowe ogrzewacze c.w.u).
Bufor ciepła pozwala uzyskać bardziej komfortową temperaturę w domu – może oddawać ciepło w wybranych godzinach i odpowiednich proporcjach. To rozwiązanie umożliwia również pozyskanie np. kilkudniowego zapasu ciepłej wody.

Montaż akumulatora ciepła – wymagania, koszty, oszczędności

Akumulator ciepła – sposób na oszczędne ogrzewanie

Bufor ciepła można montować zarówno w nowych kotłowniach, jak i remontowanych. Inwestycja w bufor ciepła podniesie koszt instalacji cieplnej o około 12-15%.
- W dużej mierze kwota ta zależy od mocy kotłowni, a co za tym idzie zapotrzebowania obiektu na ciepło. Jednakże nakłady te zwrócą się już po trzech latach użytkowania – mówi Tomasz Bączyk z firmy Mora. – Zbiorniki akumulacyjne są idealnym rozwiązaniem dla każdego kotła na paliwa stałe, albowiem pozwalają zmniejszyć zużycie opału nawet o 15-20%. To właśnie na oszczędności opału zyskujemy najwięcej – dodaje Tomasz Bączyk.
Akumulatory ciepła pozwalają w pełni wykorzystać sprawność kotłów, a dzięki nim opłacalne staje się także zamontowanie kotłów o większych komorach spalania. To przekłada się na wygodę ogrzewania domu, bo dzięki temu możemy rzadziej odwiedzać kotłownię. Dodatkowymi korzyściami z posiadania bufora jest obniżenie zanieczyszczenia kotła sadzami, co podwyższa jego sprawność i zmniejsza częstotliwość jego oczyszczania.
Dzięki buforowi ciepła możemy także zaoszczędzić, jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego. Wytworzona w czasie niższej taryfy elektrycznej energia zgromadzona jest w zasobniku i trafia do ogrzewanego budynku dopiero wtedy, kiedy jest potrzebna.

Jak dopasować akumulator ciepła do swojego domu?

Dobór akumulatora ciepła wymaga uwzględnienia wielu czynników i najlepiej powierzyć go specjalistom. Parametry bufora ciepła zależą zarówno od rodzaju źródła ciepła, jak i indywidualnych potrzeb domowników. Ponadto trzeba określić „listę potrzeb”, na których nam zależy (np. wydłużony czas pracy czy większy zapas ciepłej wody).

Przykładowo można przyjąć, że dla czteroosobowej rodziny, która mieszka w domu o powierzchni 120-150 m², ogrzewanym kotłem o mocy na poziomie 15-20 kW, podstawowy akumulator ciepła powinien mieć pojemność około 500-600 litrów.

Jednak dobór akumulatora ciepła do konkretnych potrzeb i instalacji najlepiej zlecić specjaliście, który uwzględni wszystkie parametry niezbędne do optymalnego funkcjonowania systemu grzewczego. Odpowiednio dobrany bufor ciepła pomoże nam wygodniej i oszczędniej ogrzewać dom.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl