Biokominek w domu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Biokomini wyglądaja bardzo atrakcyjnie, ale używając ich nie rezygnujmy ze zdrowego rozsądku.
Biokomini wyglądaja bardzo atrakcyjnie, ale używając ich nie rezygnujmy ze zdrowego rozsądku. kratki.pl
Biokominek może być świetnym dopełnieniem mieszkania. Nic tak nie ociepla wnętrza, jak delikatnie tańczące płomienie w palenisku. Jednak nie można tracić czujności. Używając biokominka trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Prawdziwy ogień jest piękny, ale niesie też zagrożenia.

Biokominki zdobywają coraz większą popularność. Jedną z ich największych zalet jest to, że nie wymagają instalacji ciągu kominowego. Bez problemu można je mieć również w mieszkaniach. Do tego wielki wybór kształtów i form sprawia, że łatwo dopasować biokominek do naszych upodobań, czy charakteru wnętrza. Jednak nie zapominajmy o tym, że biokominek to urządzenie, w którym pali się „prawdziwy ogień”. Trzeba przestrzegać zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą spokojnie cieszyć się widokiem płomieni.

Jak dolewać biopaliwo do kominka

Bardzo ważne jest, żeby biopaliwo dolewać tylko wtedy, gdy kominek jest wygaszony i ostudzony. Biopaliwo jest bardzo łatwopalne, dlatego absolutnie nie można dolewać go do gorącego, ani tym bardziej - płonącego - biokominka. Grozi to poparzeniem! Nawet jeśli kominek już wygasł, poczekajmy aż ostygnie. Kiedy biokominek jest jeszcze gorący, uwalniają się łatwopalne opary, które mogą wzniecić ogień. Próba dolania biopaliwa w takim momencie, może skończyć się wybuchem.
Dolewając paliwo zwróćmy uwagę, czy się nie rozlało. W takim przypadku trzeba je wytrzeć przed rozpaleniem kominka.

Do biokominka tylko biopaliwo

Pamiętajmy, że biokominki są przystosowane wyłącznie do spalania specjalnego paliwa na bazie bioetanolu. Nie można wlewać do nich płynnej podpałki do grilla, czy benzyny. W biokominkach palimy tylko biopaliwem, przeznaczonym do tego rodzaju urządzeń. Pamiętajmy też, żeby sprawdzić, czy biopaliwo ma certyfikat Państwowego Instytutu Higieny. Daje to gwarancję, że podczas jego spalania nie wytwarzają się substancje szkodliwe, a intensywność palenia będzie odpowiednia.

UWAGA! Gdy wybuchnie pożar, biokominka nie można gasić wodą. Wtedy trzeba użyć gaśnicy lub zdusić ogień grubą warstwą tkaniny (ciężki koc, narzuta, kołdra).

Bezpieczne otoczenie kominka

Biokominek w mieszkaniu pełni funkcję dekoracyjną, jest to jednak element aranżacji dość specyficzny. Dlatego wszelkie elementy łatwopalne takie jak np. dywany o długim włosiu, futrzane poduszki, suche kwiaty itp. powinny znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od biokominka.

Biokominek a bezpieczeństwo dzieci

Z biokominka nie musimy rezygnować, kiedy w domu są dzieci lub zwierzęta. Jednak nie zostawiajmy ich sam na sam z palącym się ogniem, bo wyobraźnia dzieci nie zna granic.

Nie zostawiaj zapalonego kominka

Pamiętajmy też, żeby nie zostawać zapalonego biokominka, kiedy idziemy spać lub wychodzimy z domu. Producenci zalecają, żeby biopaliwo wypaliło się do końca, ale biokominek można też wygasić odcinając dostęp tlenu. W ofercie można znaleźć różne rozwiązania np. pokrywy do biokominków lub suwaki zamykające otwór komory biopaleniska.

Sprawny i bezpieczny kominek

Zanim zaczniemy palić w naszym biokominku, przeczytajmy uważnie jego instrukcję. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo i sprawne działanie biokominka. Nie wszystkie działają w identyczny sposób, pewne rozwiązania są specyficzne dla konkretnego modelu i producenta. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu biokominka. Najlepiej używając delikatnych detergentów, które poleca producent.

Jeśli planujemy montaż biokominka w ścianie, musimy zadbać również o jej zabezpieczenie przed ogniem.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl