Jak użytkować biokominek – jak zapalać, jak gasić, dolewanie paliwa

Wojciech Lechowski
Żeby korzystanie z biokominka było bezpieczne, musisz zastosować się do podstawowych zasad.
Żeby korzystanie z biokominka było bezpieczne, musisz zastosować się do podstawowych zasad. kratki.pl
Podpowiadamy, co robić, by uniknąć poparzeń i innymi nieszczęść wynikających z nieprawidłowej eksploatacji biokominka.

Biokominki podnoszą estetykę wnętrz czy przydomowych tarasów i generalnie nie sprawiają problemów użytkowych. Niemniej należy się z nimi obchodzić ostrożnie i z zachowaniem pewnych zasad. Tu też mamy do czynienia z prawdziwym ogniem.

Nie można wrzucać naturalnego drewna do biokominka. Istnieją ceramiczne polana, do złudzenia przypominające drewno, które można ułożyć w biokominku.
Nie można wrzucać naturalnego drewna do biokominka. Istnieją ceramiczne polana, do złudzenia przypominające drewno, które można ułożyć w biokominku. kratki.pl

Paliwo do biokominka - w płynie czy w żelu

Biopaliwo to wysokoprocentowy alkohol (w 96% etanol), który podczas spalania nie wydziela dymu i innych szkodliwych dla naszego organizmu toksyn. Jednocześnie jest to też substancja wysoce łatwopalna i tym samym wymagająca umiejętnego obchodzenia się z nią.

Biopaliwo najczęściej występuje w postaci płynnej, ale też w formie żelu. Obie wersje mają podobną wartość opałową, ale ekologiczne żele do biokominków uchodzą za bezpieczniejsze w użytkowaniu. W ich przypadku nie istnieje bowiem ryzyko rozlania i ewentualnego podpalenia poza wyznaczonym do tego celu miejscem. Ponadto żele spalają się wolniej niż paliwo płynne, a więc także na dłużej wystarczają.

Dobór paliwa do biokominka

Na polskim rynku jest bum na wszelkiego rodzaju produkty bio, ale niestety nie wszystkie takimi są. Kupując biopaliwo do kominka, nie warto kierować się jego kusząco niską ceną. Możemy bowiem natrafić na substancję, która nie tylko spali się w zastraszająco szybkim tempie, ale również nie pozostanie obojętna dla naszych dróg oddechowych.

Trzeba pamiętać, żeby zabezpieczyć biokominek przed dziećmi i zwierzętami.
Trzeba pamiętać, żeby zabezpieczyć biokominek przed dziećmi i zwierzętami. kratki.pl

Pamiętajmy, że biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny, co będzie gwarancją na odpowiednią intensywność jego palenia się oraz pewnością prawidłowego składu. Odrębną kwestią jest, że wszystkie dostępne na polskim rynku biopaliwa charakteryzują się zbliżoną energetycznością (zazwyczaj jest to 6 kWh/1l). Zatem zapewnienia niektórych producentów o tym, że to właśnie ich paliwo jest najbardziej wydajne są nie do końca zgodne z rzeczywistością.

Warto też wiedzieć, że wśród biopaliw do kominków znaleźć można produkty zapachowe, które pozbawione są charakterystycznej woni alkoholu. Są one z reguły droższe niż standardowe, ale użytkownicy którzy już je wypróbowali nie chcą na ogół powracać do zwykłych.

Rozpalanie biokominka

Właściwie do wszystkich biokominków dołączona jest szczegółowa instrukcja ich uruchamiania (rozpalania). Wystarczy się z nią zapoznać. Choć czynność rozpalania ognia w biokominku jest na tyle łatwa, że poradzimy sobie także i bez instrukcji. Do zastawu (biokominek i biopaliwo) potrzebna jest jeszcze specjalna zapalniczka lub długie zapałki.

Aby uruchomić urządzenie nalewamy biopaliwo do zbiornika palnika i podpalamy je. Ważne jest, aby paliwa nie rozlać ani nie napełnić nim zbiornika zbyt obficie. Przed ewentualnym rozlaniem uchroni nas zastosowanie lejka. Natomiast o właściwej ilości poinformują linie wyznaczone na zbiorniku. Palenisko powinno być wypełniane nie więcej niż do 2/3 pojemności (zawsze poniżej linii max).

Zabronione jest dolewanie paliwa do ciepłego biokominka. Musimy poczekać, aż wystygnie.
Zabronione jest dolewanie paliwa do ciepłego biokominka. Musimy poczekać, aż wystygnie. kratki.pl

Gaszenie ognia w biokominku

Aby wygasić ogień w biokominku wystarczy odciąć dostęp tlenu do komory spalania. Czynność ta jest równie prosta, co rozpalanie urządzenia. W celu wygaszenia płomienia zasuwa się pokrywę paleniska. Oczywiście nie robimy tego ręką, tylko dołączoną rączką, która w zależności od modelu biokominka może nieco różnić się wyglądem zewnętrznym.

Teoretycznie płomień w biokominku można zgasić w każdej chwili (niezależnie od ilości znajdującego się w pojemniku paliwa). Producenci zalecają jednak, aby utrzymywać ogień aż do momentu, gdy porcja paliwa całkowicie się wyczerpie. Zapobiegnie to powstaniu oparów alkoholu, których ponowne rozpalenie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Istnieje zagrożenie, że ogień może rozpalić się gwałtownie.

Dolewanie paliwa do biokominka

Paliwo w biokominku uzupełnia się tylko i wyłącznie przy zgaszonym i wystudzonym palenisku. Dolewanie go w czasie, gdy biokominek jest gorący, a już tym bardziej rozpalony jest wysoce niebezpieczne, ponieważ może spowodować nagły rozrost ognia lub nawet wybuch. Nie róbmy takich eksperymentów.

Warto przeczytać: Czy warto mieć biokominek

Paliwo w palenisku biokominka stygnie zazwyczaj około 30 minut. Jeśli więc zdarzy się, że podczas użytkowania urządzenia płomień nagle zgaśnie, odczekajmy te pół godziny z ponownym rozpalaniem. Podobnie należy postępować, gdy zabraknie paliwa w zbiorniku. Ponowne rozpalenie biokominka możliwe jest dopiero po ostygnięciu paleniska.

Warto zdawać sobie sprawę, że większość wypadków przy obsłudze biokominków następuje właśnie na skutek niestosowania się do zasad dotyczących uzupełniania zbiornika. Dlatego też przy dolewaniu paliwa należy być szczególnie uważnym.

Biokominek a wentylacja w pomieszczeniu

Użytkowanie biokominka nie wymaga posiadania dodatkowych przewodów wentylacyjnych. Jednak w pomieszczeniu, w którym zainstalowano urządzenie musi sprawnie działać tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Należy bowiem pamiętać, że spalanie biopaliwa generuje parę wodną, a także pewne ilości dwutlenku węgla (CO2). Zwiększone stężenie dwutlenku węgla powinno być na bieżąco usuwane z pomieszczenia.

Biokominka nie można gasić wodą. Takie działanie tylko zwiększy płomień.
Biokominka nie można gasić wodą. Takie działanie tylko zwiększy płomień. kratki.pl

Co robić w razie pożaru spowodowanego ogniem z biokominka?

Teoretycznie biokominek nie stanowi żadnego zagrożenia i rzadko przyczynia się do powstawania pożarów. Niemniej i takie sytuacje mają miejsce. Gdyby takowa zdarzyła się akurat w naszym domu, przede wszystkim nie gaśmy płonącego biopaliwa wodą. Pamiętajmy, że to alkohol, a dolewanie do niego wody, gdy płonie, tylko roznieca ogień.

Pożary tego typu najlepiej jest gasić za pomocą gaśnicy. Jeśli jej nie posiadamy, użyjmy większego kawałka grubej tkaniny do stłumienia ognia. Skuteczny może się tu okazać każdy koc bądź kołdra. Ograniczenie dostępu tlenu powinno spowodować wygaszenie płomienia.

Posiadasz biokominek w domu – zwróć uwagę na:

  •  Lokalizację urządzenia – powinny otaczać go materiały niepalne (np. ognioodporne płyty g - k). Wszelkiego rodzaju zwiewne zasłony i firany, włochate dywany, suszone bukiety powinny być odsunięte od paleniska biokominka na przynajmniej 1,5 m.
  • Dzieci i zwierzęta domowe – choć nie ma przeciwwskazań, by w domach, w których wychowują się maluchy używać biokominka, to lepiej nie zostawiać najmłodszych sam na sam ze źródłem ognia.
  • Dolewanie biopaliwa – dolewamy je wyłącznie do wygaszonego i ostudzonego biokominka. Nigdy do gorącego ani tym bardziej płonącego paleniska!
  • Czas eksploatacji – biokominek powinien być użytkowany pod nadzorem. Nie zapominajmy zatem o jego wygaszeniu przed położeniem się do snu czy wyjściem z domu.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl