O tym, gdzie i kiedy można korzystać z kominka mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przedmiotowe informacje znajdują się w dziale IV, rozdziale 4, § 132-139 wspominanego powyżej rozporządzenia. Zgodnie z tym dokumentem „kominki opalane drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, mogą być instalowane wyłącznie w:
- budynkach jednorodzinnych;
- mieszkalnych w zabudowie zagrodowej;
- rekreacji indywidualnej;
- niskich budynkach wielorodzinnych”.
Poprzez niskie budynki wielorodzinne należy rozumieć obiekty do czterech kondygnacji naziemnych włącznie (niezależnie od ich wysokości oraz z uwzględnieniem parterów i poddaszy użytkowych) lub bloki i kamienice do wysokości 12 m nad poziomem terenu.
Wymagania techniczne wobec pomieszczeń przeznaczonych do instalacji kominków
Oprócz tego, że przepisami prawa objęto całe budynki, restrykcjom technicznym podlegają również pomieszczenia, w których planowane są instalacje kominków. Wnętrze z kominkiem musi posiadać odpowiednią kubaturę, spełniać wymogi dotyczące wentylacji, mieć samodzielny przewód kominowy oraz odpowiedni dopływ powietrza do paleniska.
Kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 30 m³. Za jej dalsze minimalne dopasowanie odpowiada wskaźnik 4 m³/1 kW mocy cieplnej kominka.
Dla kominków o obudowie zamkniętej należy zapewnić w pomieszczeniu dopływ powietrza do paleniska w ilości przynamniej 10 m³/h dla 1 kW mocy nominalnej urządzenia grzewczego. Dla kominków z obudową otwartą przepływ powietrza w otworze komory spalania powinien być nie mniejszy niż 0,2 m/s.
Kominek zawsze wymaga podłączenia do samodzielnego komina. W przypadku urządzeń o otworze paleniska nieprzekraczającym 0,25 m² – średnica przewodu dymowego powinna wynosić 0,15 m lub przekrój powinien mieć wymiary 0,14 x 0,14 m. Większym paleniskom powinny odpowiadać kominy o średnicy przynamniej 0,18 m lub wymiarach 0,14 x 0,27 m.
Dodatkowo, w pomieszczeniach, w których stosuje się urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa stałe (np. kominki) obecność mechanicznej wentylacji wyciągowej jest niedozwolona.
Instalacja kominka w mieszkaniu
Zarówno ze względów praktycznych, jak i przez wzgląd na konieczność dostosowania się do wymogów technicznych, instalację kominka w domu najlepiej jest powierzyć specjalistycznej firmie. Aktualnie jest ich całkiem sporo, przez co i ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne. Zupełnie inną kwestią jest w tym przypadku konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa. Musimy zdawać sobie sprawę, że w budynkach wielorodzinnych liczy się bezpieczeństwo tak nasze własne, jak i naszych sąsiadów. Producenci kominków doskonale znają procedury ich montażu i z pewnością nie popełnią błędu, ani nie zaoferują nam swojego urządzenia wbrew obowiązującym przepisom prawnym i wymogom technicznym.
Co zamiast tradycyjnego kominka?
Mieszkańcy wysokich bloków (wieżowców) na ogół pozbawieni są możliwości posiadania tradycyjnych kominków. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych alternatyw na powyższe. Do najciekawszych i jednocześnie cieszących się największą popularnością należą biokominki. Są to urządzenia mogące wyglądać podobnie co standardowe, ale opala się je nie drewnem, a biopaliwem. Rodzaj stosowanego do ich zasilania paliwa decyduje o tym, że nie wytwarzają dymu i sadzy, a co za tym idzie – nie wymagają podłączenia do komina. Można ustawić je w dowolnym miejscu mieszkania i w udany sposób podnieść jego walory estetyczne. Jednak biokominkiem nie da się ogrzać większych powierzchni. Dodatkowo, biopaliwo wciąż sporo kosztuje.
Kolejna alternatywa to kominek elektryczny. Również i to urządzenie grzewcze nie wymaga specjalnej instalacji i także można je dowolnie umiejscowić w mieszkaniu. Jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu, ale jego zasadniczą wadą jest brak prawdziwego płomienia ognia. Podobny efekt uzyskuje się w tym przypadku poprzez podświetlenie pary wodnej. Kominki elektryczne mają różną moc i tym samym różnią się od siebie skutecznością grzewczą. Atutem najnowocześniejszych urządzeń jest możliwość zdalnego sterowania.
Jeszcze jednym sposobem na pozyskanie namiastki kominka w mieszkaniu jest zastosowanie w odpowiednim miejscu samej jego obudowy. Element ten nie będzie oczywiście w stanie pełnić funkcji użytkowej, ale w niejednym przypadku poprawi estetykę wnętrza. Może przysłonić nieciekawy fragment ściany lub wypełnić niezagospodarowaną dotąd wnękę. Gotową obudowę kominka można nabyć w sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz lub zamówić ją u wybranego producenta. Możliwe jest również samodzielne zaprojektowanie tego detalu i zlecenie jego wykonania z dowolnie wybranych materiałów. Pamiętajmy jednak, że zawsze będzie to jedynie mniej lub bardziej efektowna dekoracja mieszkania.