Dobór pompy ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody – jak to zrobić

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Warto wiedzieć, że zasady wyliczania mocy pompy ciepła są takie same, jak dla tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły.
Warto wiedzieć, że zasady wyliczania mocy pompy ciepła są takie same, jak dla tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły. skrivbord
Decydując się na ogrzewanie domu i wody użytkowej pompą ciepła, musimy określić nasze zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni model pompy ciepła.

Aby określić moc pompy ciepła, potrzebujemy dwóch wartości. Są to:

  • zapotrzebowanie domu na ciepło (charakteryzuje budynek),
  • zapotrzebowanie mocy cieplnej na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej (zależy od liczby mieszkańców).

Jeśli planujemy budowę domu, to wartość zapotrzebowania budynku na ciepło powinna być określona w projekcie. Jeśli natomiast zamierzamy wyremontować stary dom i wymienić w nim instalację grzewczą, musimy zebrać dane niezbędne do obliczeń.

Dowiedz sięCzy to możliwe, by pompa ciepła była jedynym źródłem ogrzewania domu 

Zapotrzebowanie budynku na ciepło określa ilość ciepła potrzebnego do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku i podawane jest w jednostkach [kWh/rok] lub [kWh/(mkw. rok)]. Aby oszacować tę wartość potrzebne są głównie: powierzchnia i kubatura domu, współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych (ścian, stropów sąsiadujących z nieogrzewanymi pomieszczeniami i stropodachu lub dachu oraz podłogi na gruncie, drzwi i okien), warunki atmosferyczne charakteryzujące strefę klimatyczną, w której stoi dom oraz usytuowanie budynku względem południa (najlepiej nasłonecznionej strony świata).

Znając te dane, możemy (korzystając z dostępnego w Internecie oprogramowania lub z usług fachowca-instalatora) oszacować Obliczeniowe Zapotrzebowanie Ciepła (OZC). Ułatwi to nam dobór odpowiedniej pompy ciepła i pozwoli dobrać optymalną długość pętli ogrzewania podłogowego lub grzejniki do poszczególnych pomieszczeń. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie oszacować wartość OZC, powinien skorzystać z pomocy projektanta lub instalatora. Dla nich tworzone są profesjonalne programy obliczeniowe (np. program NIBE DIM).

Jak oszacować moc pompy ciepła?

Dla określenia mocy pompy ciepła na potrzeby ogrzania budynku należy pomnożyć jego zapotrzebowanie na moc przez powierzchnię. Załóżmy, że nasz budynek ma 200 mkw. i zakwalifikowany jest według klas energetycznych jako dom energooszczędny (niskoenergetyczny) o zapotrzebowaniu na moc 25 W/mkw.: 25 x 200 = 5000 W.  W ten sposób już wiemy, że do ogrzania domu musielibyśmy zainstalować pompę ciepła o mocy 5 kW.

Jeśli pompa ciepła ma również podgrzewać wodę użytkową, to dla określenia jej ostatecznej mocy, musimy uwzględnić liczbę mieszkańców oraz ilość zużywanej przez nich ciepłej wody. Na etapie planowania przyjmuje się wysokie dzienne zużycie ciepłej wody, na poziomie 50 litrów na osobę. Na podgrzanie takiej ilości wody do temperatury 45 stopni Celsjusza potrzeba ok. 300 W mocy grzewczej. Dlatego przy 6 mieszkańcach należy przyjąć moc dodatkową 1,8 kW (6 x 300 W = 1800 W = 1,8 kW).

Widać więc, że na ogrzanie analizowanego domu o powierzchni 200 mkw. i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, potrzebujemy pompy ciepła o mocy grzewczej ok. 7,0 kW.

Po oszacowaniu mocy pompy ciepła przychodzi czas na wybranie typu urządzenia. – Do wyboru mamy powietrzną, gruntową lub wodną pompę ciepła. Wybór dwóch ostatnich urządzeń zapewnia najczęściej 100% pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Przy powietrznej pompie ciepła w naszym klimacie musimy pamiętać, że należy wyposażyć ją w dodatkową grzałkę. Gdy dom stoi lub ma stanąć na małej działce, możemy nie mieć możliwości zamontowania pompy gruntowej. Podobne ograniczenia ma montaż wodnej pompy ciepła, która wymaga specyficznych warunków wodnych na działce. Wtedy jedynym wyborem jest powietrzna pompa ciepła, którą wielu inwestorów instaluje w połączeniu z fotowoltaiką, by zmniejszyć wydatki na energię elektryczną potrzebną do pracy pompy – tłumaczy dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

Uwaga! Przedstawione obliczenia są tylko szacunkami, dlatego poprawność doboru pompy ciepła, należy skonsultować ze specjalistą, który sporządzi dokładne obliczenia zapotrzebowania na ciepło. A gdy wybór padnie już na konkretne urządzenie, warto także skorzystać z opinii użytkowników, którzy już zainstalowali dany model pompy ciepła.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl