Gaz płynny - ogrzewanie domu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Ohrzewanie domu gazem płynnym.
Ohrzewanie domu gazem płynnym. Viessmann

Budowa domu lub jego modernizacja musi być przemyślana, a zwłaszcza jeśli dotyczy to systemu ogrzewania.

Jest to bardzo istotna kwestia ze względu na komfort domowników jak i kosztów jakie później muszą ponieść. Proponujemy rozważyć montaż instalacji na gaz płynny.

Gaz płynny i jego właściwości

Gaz płynny otrzymywany jest podczas procesu rafinacji ropy naftowej. W postaci cieczy gaz płynny daje się łatwo magazynować np.
w butlach 11 kg używanych w kuchenkach. Gaz płynny wykorzystywany do ogrzewania domu przechowuje się w zbiornikach np. o pojemności 2700 litrów. Instalacje zbiornikowe zasilane są propanem. Ogrzewanie gazem płynnym gwarantuje bezawaryjne działanie instalacji nawet do - 42ºC.

Dlaczego warto wybrać gaz płynny ?

Ogrzewanie gazem płynnym może być stosowane w budynkach nowowybudowanych jak i budynkach starszych, w których nie ma dostępu do gazu ziemnego. Jest też idealnym rozwiązaniem dla domów, w których w przyszłości ma być doprowadzony gaz ziemny. Urządzenia przystosowane do odbioru gazu płynnego po niewielkiej modernizacji równie efektywnie pracują na gazie ziemnym.
Instalacje zastosowane w przypadku gazu płynnego nie wymagają skomplikowanej i czasochłonnej obsługi. Podpisując umowę z dostawcą gazu użytkownik ma zapewnione:

  • kompleksową obsługę w zakresie wykonania instalacji zbiornikowej: pomoc w kwestiach formalno-prawnych, wykonanie instalacji na zewnątrz i wewnątrz budynku, prace ziemne, dostawę zbiornika, doradztwo w doborze energooszczędnych urządzeń zasilanych gazem płynnym itd.,
  •  terminowe dostawy gazu,
  • 24 godzinny serwis instalacji zbiornikowej,
  • serwis zbiornika i przeglądy wykonywane przez dostawcę gazu.

Dodatkowo zaletą zastosowania gazu płynnego są koszty. Dzięki telemetrii klient rozliczany jest za rzeczywiste zużycie gazu. Rozliczenie odbywa się co miesiąc według tego co wskaże gazomierz.
Gaz płynny oprócz ogrzewania domu może zostać wykorzystany także do podgrzewania wody czy przygotowania posiłków. Bardzo ważnym argumentem za stosowaniem gazu płynnego są oszczędności. Propan ma wyższą wartość opałową w porównaniu z innymi paliwami, a urządzenia zasilane gazem można precyzyjnie regulować, ściśle dostosowując ilości zużytego gazu do rzeczywistych potrzeb. Dodatkowo zastosowanie kotła kondensacyjnego znacznie zwiększa wydajność systemu i obniża koszty eksploatacji.

Instalacja zbiornikowa

Instalacja zbiornikowa musi być zrobiona wg projektu, a miejsce, w którym będzie stał zbiornik naniesiony na mapę geodezyjną działki. Najczęściej zbiorniki są umiejscowione nad ziemią jednak istnieje możliwość zakopania zbiornika lub montażu zbiornika zakopcowanego, gdy na działce mamy wysoki poziom wód gruntowych, a nie chcemy eksponować zbiornika.

Gaz płynny - ogrzewanie domu
Gaz płynny - ogrzewanie domu

Dostępne pojemności zbiorników:

  • 2700,
  • 4850,
  • 6700.

Zbiornik na gaz powinien mieć taką pojemność, aby nie było konieczności napełniania go częściej niż dwa razy do roku. Pamiętajmy, że zbiornik napełnia się do 85% jego pojemności.
Jak działa instalacja na gaz płynny? To całkiem proste działanie, a mianowicie pod wpływem ciepła pobieranego z otoczenia, gaz zgromadzony w zbiorniku zaczyna parować. W wyniku takiego parowania wytwarza się ciśnienie w zbiorniku i następuje przepływ gazu. Gaz płynny doprowadzany jest za pomocą instalacji gazowej do wszystkich urządzeń, które są nim zasilane.

Gaz płynny - ogrzewanie domu
Gaz płynny - ogrzewanie domu

Wiosna – czas promocji

Wiosna to dobry czas na podjęcie decyzji o wyborze źródła ogrzewania. Do zamontowania instalacji na gaz płynny właśnie teraz, zachęca atrakcyjna promocja „Instalacja zbiornikowa za 1,23 zł”, która znalazła się w ofercie firmy Gaspol. Każdy, kto do końca lipca 2012 podpisze z Gaspolem umowę i zamówi jeden z promocyjnych pakietów wykonania wewnętrznej instalacji gazowej z kotłem kondensacyjnym marki Ariston, Junkers lub Viessmann zapłaci za montaż instalacji zewnętrznej tylko 1,23 zł brutto. W tej cenie zawierają się: dowóz i podłączenie zbiornika o pojemności 2700 litrów, telemetria (system umożliwiający klientom miesięczne rozliczanie się za zużyty gaz), wykonanie instalacji na zewnątrz budynku, płyta fundamentowa oraz projekt instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl