Spis treści
Kiedy powinien rozpocząć się sezon grzewczy 2023/2024? Czy mamy się czego obawiać?
Tylko w nielicznych spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych uruchomiono już grzejniki. Większość zarządców czeka, aż zrobi się na zewnątrz jeszcze chłodniej. W latach poprzednich kaloryfery najczęściej były włączane w blokach najwcześniej pod koniec września.
Nie istnieją przepisy, które jasno precyzują, kiedy powinno być uruchamiane w Polsce centralne ogrzewanie. Warto więc powołać się na rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach budynków mieszkalnych. Jeśli zarządca wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielnia zgłosi zapotrzebowanie na uruchomienie grzejników, to najczęściej w ciągu 24 godzin kaloryfery zaczynają działać.
Wspomniane wytyczne z rozporządzenia nie dotyczą spółdzielni mieszkaniowych. Mimo to najczęściej też się nim posiłkują. Przyjmuje się więc, że jeśli na zewnątrz przez 3 kolejne dni temperatura w ciągu dnia nie przekracza ok. 10-12 stopni Celsjusza, a w mieszkaniu oscyluje w okolicy 20 stopni Celsjusza (w pokojach) i 24 stopni Celsjusza (w łazience), to zostaje podjęta decyzja o włączeniu w blokach grzejników.
Uruchomienie centralnego ogrzewania: zobacz, jakie parametry są brane pod uwagę. Kiedy włączą kaloryfery?
Zanim jednak zarządcy osiedli mieszkaniowych postanowią rozpocząć sezon grzewczy, analizują jeszcze kilka kluczowych czynników:
- głosy od lokatorów – jeśli jest na w domu za zimno, warto skrzyknąć sąsiadów i zgłosić ten problem zarządcy bloku czy do spółdzielni, w ten sposób możemy znacznie przyspieszyć włączenie ogrzewania w bloku;
- rozporządzenie wspólnoty mieszkaniowej – w którym ustalono z mieszkańcami konkretną datę, w której uruchamiane jest centralne ogrzewanie w kolejnym sezonie grzewczym;
- stan i rodzaj izolacji termicznej budynku mieszkalnego;
- wilgotność powietrza;
- technologia, w której wykonany został blok mieszkalny.
Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych są montowane nowoczesne [b]czujniki automatyki pogodowej, które na bieżącą odczytują temperaturę. Jeśli spadnie ona poniżej określonego poziomu, to automatycznie uruchamia się centralne ogrzewanie w bloku.[/b]
Dowiedź się, jak zadbać o grzejniki, zanim rozpocznie się sezon grzewczy
Domowe kaloryfery będą działały prawidłowo, jeśli odpowiednio je przygotujemy przed sezonem grzewczym. Musimy dokładnie je wyczyścić z kurzu oraz innych zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Nie możemy też zapomnieć o prawidłowym odpowietrzeniu grzejników. Polega ono na odkręceniu zaworu za pomocą specjalnego klucza lub śrubokrętu.
Pamiętajmy, że w czasie odpowietrzania grzejnika może wyciec z niego woda, więc trzeba mieć pod ręką pojemnik, w którym ją zgromadzimy.
Nie dopuszczajmy, żeby domowe grzejniki ulegały korozji. Na bieżąco usuwajmy z ich powierzchni zadrapania i rysy oraz je niwelujmy za pomocą profesjonalnej farby do kaloryferów.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?