Grzejniki miedziano-aluminiowe

Ewa Kulesza
Chociaż nadeszła kalendarzowa jesień, pogoda wciąż nas rozpieszcza letnimi i ciepłymi promieniami słońca. Niedługo jednak, nadejdą chłodniejsze, jesienne i zimowe wieczory. Wówczas grzejniki w naszych domach powinny być gotowe do niezawodnej pracy, bo przed nimi bardzo ważne zadanie.
Grzejniki miedziano-aluminiowe

Zadanie to bez obaw można powierzyć grzejnikom marki REGULUS-system®, gdyż rodzaj zastosowanych grzejników ma istotny wpływ na ekonomikę pracy instalacji c.o., na żywotność instalacji, na czas dostępu do energii cieplnej wytworzonej przez kocioł c.o., oraz odczuwanie komfortu cieplnego przez użytkownika.

Zalety Grzejników Regulus
Grzejniki marki Regulus cechuje mała pojemność wodna, wielokrotnie mniejsza od pojemności wodnej innych grzejników. Instalacja posiada małą bezwładność cieplną (inercję), dlatego też w tym przypadku, nie występuje zjawisko zbędnego przegrzewania pomieszczeń. Ponadto, po uruchomieniu ogrzewania, grzejniki szybko grzeją pełną mocą w czasie, gdy inne grzejniki o większej masie całkowitej, stają się ledwie letnie. Cecha ta umożliwia szybkie dogrzewanie pomieszczeń również w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Nawet podczas zimnego lata opłaca się na krótko uruchamiać instalację z "regulusami" w celu kilkustopniowego dogrzania pomieszczeń. Ilość energii potrzebna do uzyskania pełnej mocy grzewczej układu c.o., z "regulusami" jest  stosunkowo niewielka. Materiały, z których grzejniki są wykonane – miedź i aluminium – gwarantują wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego. Cechują się one bowiem, najwyższą sprawnością w odbieraniu energii cieplnej od czynnika grzewczego nawet, jeśli ma on niską temperaturę.Wielka powierzchnia czynna grzejnika, oznacza całkowitą powierzchnię wymiany ciepła między grzejnikiem, a otoczeniem. Stwarza to doskonały efekt grzewczy w każdej, również w niskiej temperaturze pracy instalacji (pompy ciepła, kotły kondensacyjne).
Grzejniki Regulus mają aktywny wpływ na komfort cieplny pomieszczenia, minimalizując przy tym panujące w nim wahania temperatur. Dzięki intensywnej konwekcji ciepła aktywnie mieszają powietrze w pomieszczeniu, stwarzając w nim niemal jednolity rozkład temperatury i brak stref zimnych. Dodatkowo wspomagają wietrzenie pomieszczeń.

Grzejniki miedziano-aluminiowe

Istotnym atutem grzejników Regulus jest ich mała masa własna, przekładająca się na ich lekkość. Przykład: największy mierzący 2 m grzejnik waży 16 kg. (podobnej wielkości grzejnik panelowy waży kilka razy więcej). Cecha ta ułatwia transport, montaż przy udziale jednej osoby, a  przede wszystkim umożliwia powieszenie grzejników na lekkich ściankach drewnianych czy też gipsokartonowych.
Trwałość grzejników marki Regulus -  wykonanych z miedzi i aluminium - jest wysoka, ponieważ nie korodują one tak łatwo jak stal. Producent swoje produkty opatrzył 25-letnią gwarancją, podkreślając tym samym ich wysoką jakość. Gwarancji podlega szczelność oraz trwałość powłoki lakierniczej.  Żywotność "regulusów" porównywalna jest do żywotności instalacji w miedzi i może wynieść nawet kilkadziesiąt lat! "Regulusy" są produktem optymalnym w polskim klimacie. Mogą  być użyteczne przez wszystkie cztery pory roku.

Jak działa grzejnik Regulus®
"Regulusy"  nie są typowymi konwektorami. Powierzchnia konwektorów jest całkowicie zimna, a wymiana ciepła odbywa się wyłącznie w drodze konwekcji. W konwektorach oddzielny element  grzejny, wodny bądź elektryczny, umieszczony jest wewnątrz,  przeważnie dużo wyższej od niego obudowy. Ogrzewanie  przez "regulusy"  odbywa się w sposób mieszany: poprzez konwekcję, czyli unoszenia ciepłego powietrza, ogrzanego podczas jego przepływu przez wnętrze grzejnika oraz w drodze wypromieniowywania ciepła z zewnętrznej powierzchni grzejnika. W miarę obniżania temperatury pracy instalacji, udział konwekcji ciepła w stosunku do promieniowania ciepła rośnie!

Grzejniki miedziano-aluminiowe

Gorący czynnik grzewczy, (przeważnie woda) płynący wewnątrz rur miedzianych, nagrzewa je, a te z kolei, szybko przewodzą ciepło dalej, na stykające się z rurami  lamelki aluminiowe. Lamelki aluminiowe swą budową, tworzą gęsty szereg pionowych kanałów powietrznych. Wewnątrz kanałów, wskutek różnicy temperatur i ciśnienia powietrza powstaje klasyczny ciąg kominowy. Przez tak utworzone kominy powietrzne, przepływa powietrze zaciągane od dołu grzejnika. Kolejno przepływając do góry grzejnika wzdłuż powierzchni lamelek, ogrzewa grzejnik. Ogrzane powietrze jest emitowane górą grzejnika, na ogrzewane pomieszczenie. Aktywna, wymuszona działaniem „regulusów” cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, zapobiega zaleganiu nieświeżego powietrza, zawierającego obniżoną zawartość tlenu oraz podwyższony poziom dwutlenku węgla i pary wodnej.
Drugim sposobem oddawania ciepła przez „regulusy” jest promieniowanie ciepła do otoczenia.
W procesie tym bierze udział cała powierzchnia grzejnika. Dzieje się tak wskutek odpowiedniego ukształtowania lamelek aluminiowych, toteż powierzchnia grzejnika posiada znaczną możliwość wymiany ciepła. Dlatego „regulusy”, nawet z przysłoniętą osłoną górną, nadal będą intensywnie grzać.

Grzejniki miedziano-aluminiowe

Gdzie stosować „regulusy”
Regulusy to grzejniki o bardzo szerokim zastosowaniu. Wynika to z szeregu unikalnych cech użytkowych tych produktów. Są lekkie i nierdzewne, odporne na skoki ciśnienia w instalacji (ciśnienie robocze 15 atm.). Można je zasilać parą, napełniać zarówno wodą jak i płynem niezamarzającym (ważne np. dla domków letniskowych, czy innych użytkowanych okresowo). Nie wymagają stosowania inhibitorów korozji, można je stosować w systemach otwartych (kotły stało paliwowe), można z nich spuszczać wodę bez ograniczeń.
Ponadto:

  • Grzejniki "REGULUS - system"® można zastosować w każdego typu instalacji-z miedzi, plastiku czy tradycyjnej stalowej, o ile materiały te, przeznaczone są do pracy w instalacji c.o.
  • Grzejniki "REGULUS - system"® mogą współpracować z kotłami: elektrycznymi, gazowymi i olejowymi, a  także mogą być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W przypadku kotłów stałopaliwowych decydujący jest poziom automatyzacji kotła, jego własna pojemność wodna (masa kotła) i wykonanie instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, określającymi warunki wykonania i eksploatacji takiej instalacji. Wówczas stosowane są z pełnym wykorzystaniem ich walorów. Dla ekonomiki pracy całego układu, korzystne jest zabudowanie w nim zbiornika buforowego, w celu magazynowania nadwyżek wytworzonego ciepła i jego płynnego dozowania poprzez grzejniki.
  • Regulusy doskonale współpracują z niskotemperaturowymi kotłami kondensacyjnymi. Charakterystyka pracy „regulusów” w niższych temperaturach jest wręcz korzystniejsza z uwagi na ich wyższą sprawność i większą konwekcję, wynikającą z ich wielkiej powierzchni oddawania ciepła.
  • Regulusy mogą współpracować z GWC, czyli z pompą ciepła.
  • Regulusy mogą korzystnie wspomagać znacznie wolniej działające ogrzewanie podłogowe. Zabudowane wraz z nim, działają jako ochrona wnętrza, przed szybkim spadkiem temperatury oraz obniżają temperaturę czynnika przed zasileniem „podłogówki”.
Grzejniki miedziano-aluminiowe

Uwaga ! Regulusy nie nadają się do instalacji z obiegiem grawitacyjnym. Z uwagi na małą pojemność wodną i błyskawiczne oddawanie przez nie ciepła, obieg czynnika grzewczego powinien być wymuszony pompą cyrkulacyjną. W obiegu grawitacyjnym zalety „regulusów” nie będą w pełni wykorzystane. W razie awarii i braku zasilania w energię elektryczną będą nadal pracować, ale jedynie częścią swojej mocy.

Dzięki swoim właściwościom grzejniki marki Regulus z powodzeniem stosowanie są w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Instalowane są także w domkach letniskowych, budownictwie szkieletowym, w obiektach biurowych, usługowych, przemysłowych. Zabudowywane są w obiektach sakralnych, w obiektach sportowych - głównie basenach kąpielowych, w obiektach o podwyższonej wilgotności jak np. myjnie samochodowe, a nawet na jednostkach pływających.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl