Inteligentne oświetlenie do nowoczesnego domu

Materiał promocyjny
Jeszcze jakiś czas temu sterowanie inteligentne domowym oświetleniem uchodziło za luksus, na który mogli sobie pozwolić wyłącznie nieliczni. Obecnie, dzięki intensywnemu rozwojowi technologicznemu, jest to rozwiązanie dostępne dla niemal wszystkich.

Na czym polega smart oświetlenie i dlaczego warto z niego korzystać w domowym zaciszu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Inteligentne oświetlenie wczoraj i dziś

Produkty typu smart to domena ostatnich kilku lat. Początkowo oświetlenie inteligentne pojawiało się w niewielu domach. Wiązało się bowiem z zakupem drogim produktów oświetleniowych, modernizacją instalacji we wszystkich pomieszczeniach oraz montażem specjalnych paneli do sterowania lampami.

Obecnie, by móc cieszyć się inteligentnym oświetleniem, wystarczy naprawdę niewiele. Niekiedy jest to raptem jedna żarówka oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu w domu. Tylko tyle trzeba, by zmienić standard sterowania lampami we wnętrzach mieszkalnych.

Na czym polega inteligentne oświetlenie do domu?

Czym w ogóle jest to smart oświetlenie? Tak określa się wygodny sposób sterowania domowymi lampami, nie wymagający używania manualnych włączników, dedykowanych poszczególnym oprawom.

Sterowanie inteligentne odbywa się zatem przy pomocy specjalnych urządzeń do zarządzania punktami świetlnymi – włączania i wyłączania ich lub sterowania poszczególnymi parametrami światła. Niektóre systemy pozwalają również na kontrolowanie lamp przy pomocy komend głosowych albo specjalnych czujników, do zamontowania w domu lub ogrodzie.

Inteligentne oświetlenie do nowoczesnego domu
Unsplash

Podstawa systemu – smart żarówki LED

Rozwój i popularyzacja inteligentnego oświetlenia nie byłyby możliwe, gdyby nie dopracowanie technologii LED. To właśnie nowoczesne, energooszczędne żarówki stanowią bowiem podstawę dla lamp inteligentnych oraz smart systemów oświetleniowych. Szeroki wybór produktów tego typu oferuje choćby sklep z oświetleniem Lampy.it.

Z czego składa się taka żarówka? Bazą są oczywiście standardowe diody LED oraz obudowa (dostępne są różne kształty). Oprócz nich w źródłach światła montuje się specjalne chipy i moduły elektroniczne, dzięki którym diody są prawidłowo zasilane, a żarówki komunikują się z urządzeniem sterującym.

Działanie inteligentnych źródeł światła

Komunikacja z urządzeniem do sterowania (np. pilotem lub aplikacją) może się odbywać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • podczerwień,
  • Bluetooth,
  • WiFi.

Najtańsze spośród wszystkich wymienionych są produkty wykorzystujące podczerwień, którymi steruje się za pośrednictwem dedykowanego pilota. Istnieje również opcja użycia smartfona, jeśli tylko posiada on nadajnik IR.

Komunikacja Bluetooth pozwala na uzyskanie nieco większego zasięgu. Można bowiem sterować źródłami światła oddalonymi o nawet 100 metrów, co znacznie zwiększa komfort zarządzania domowym systemem oświetleniowym.

Najwięcej opcji zyskuje się dzięki bezprzewodowemu Internetowi. Sterowanie lampami poprzez mobilną aplikację w tym wariancie umożliwia kontrolowanie lamp we wszystkich pomieszczeniach, nawet gdy przebywa się poza domem.

Możliwości inteligentnego systemu oświetleniowego

Smart oświetlenie znacząco podnosi funkcjonalność domu. Jeśli postawi się na rozbudowane systemy, można identyfikować poszczególne źródła światła, tworzyć harmonogramy oświetleniowe, a nawet zapisywać konkretne sceny świetlne do wykorzystania w przyszłości.

Tak precyzyjne działanie oraz szansa na dokładne regulowanie różnych parametrów oświetlenia (natężenie, temperatura barwowa, kolor światła) sprawiają, że nie tylko optymalnie dopasowuje się warunki do potrzeb chwili, ale też obniża się zużycie energii elektrycznej, co oczywiście przekłada się na niższe rachunki za prąd oraz dbanie o środowisko naturalne w domowym zaciszu.

Takie rozwiązania przynoszą zatem liczne korzyści trudne do przecenienia, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, gdy planuje się instalację oświetleniową lub szuka się sposobu na optymalizację domowych wnętrz. Smart oświetlenie po prostu się opłaca i już nie wymaga tak wielkich inwestycji, jak jeszcze kilka lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl