Kominki powietrzne

Artykuł sponsorowany
Zdecydowanie jedną z pierwszych rzeczy, o których trzeba pomyśleć decydując się na zakup kominka jest sposób, w jaki chcemy, aby ciepło było rozprowadzane po domu.
Kominki powietrzne

Rozróżniamy dwa podstawowe typu kominków:

  • Wkłady z płaszczem wodnym - najprościej pisząc, są to kominki z możliwością podłączenia do domowego sytemu c.o., dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane po domu z wykorzystaniem kaloryferów oraz ogrzewania podłogowego.

  • Wkłady powietrzne - ich działanie oparte jest na ogrzewaniu powietrza otaczającego i przepływającego przez wkład, które zostaje następnie rozprowadzone do pomieszczeń za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Obieg powietrza w takim systemie może być wymuszony lub może wykorzystywać naturalne zjawisko tzw. "efektu kominowego" (grawitacyjny obieg powietrza)

To właśnie na kominkach powietrznych skupimy się w poniższym artykule. Co zatem należy wiedzieć, decydując się na zakup tego typu wkładu?

Kominki powietrzne

Materiały wykonania

Zacznijmy od podstaw, czyli materiału, z którego są wykonane kominki powietrzne. Mamy tu wybór między wkładami żeliwnymi, stalowymi lub stalowo-żeliwnymi.

Wkłady żeliwne posiadają specjalne wypusty nazywane radiatorami. Radiatory umieszczone są na zewnętrznej stronie ścianki tylnej oraz bocznych, a także na czopuchu wkładu. Dzięki ich dużej powierzchni, wkład efektywniej oddaje ciepło do otoczenia. Dodatkowo, na jego sprawność wpływa wysoki czopuch, w którym kumulują się spaliny, a także deflektor, nazywany półką gazową. Rolą tego ostatniego jest wydłużanie drogi spalin do ich wylotu, co podnosi temperaturę panującą w komorze spalania. Dzięki wyjątkowym właściwością żeliwa, wkłady te w porównaniu do wkładów kasetowych czy stalowych lepiej akumulują i dłużej oddają ciepło. Niektórzy natomiast uważają je jednak za zbyt toporne i mało nowoczesne.

Ich przeciwieństwem są wkłady stalowe, które dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi zdobywają coraz większą popularność w Polsce. W celu poprawienia właściwości grzewczych oraz zwiększenia absorpcji ciepła tego typu wkładów, ich komory spalania są wyłożone specjalną ogniotrwałą ceramiką o nazwie Acumotte, która bardzo dobrze akumuluje i dłużej oddaje ciepło, co znacznie poprawia parametry grzewcze produktu. Większość kominków wykonanych z tego materiału nie posiada radiatorów, ale zdarzają się również modele, które są w nie wyposażone.  Wkłady te ponadto mają często wysoki czopuch, w którym umieszczona jest półka dymowa co dodatkowo zwiększa wydajność cieplną urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl